Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,491.56 0.03%    AUMK 2,202.00 9.88%    GRNT 959.29 1.51%    KMB 6,200.23 0.02%    KVAS 14,604.00 -3%    MPT 64,201.86 -1.4%    PELK 500.00 0%    RMDEN17 99.00 0%    RMDEN18 99.00 0%    TEL 326.00 2.52%    TNB 16,990.00 -0.06%    TTK 1,300.00 0%    UNI 2,266.00 3%    VRDR 10.00 0%    

NASA планира до 2020 година да праќа живи суштества во вселената

Време: 23:22

Датум: мај 22, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

NASA се подготвува за прв пат во последните 50 години да испрати живи суштества длабоко во вселената, а со помош на леталото BioSentinel, кое за почеток во орбититата би требало да однесе едноклеточнa габa која скробот го претвoра во шеќер, а која ја познаваме како квасец.

Габата треба да тргне на пат околу Сонцето, а со тоа научниците подобро би разбрале за влијанието на радијацијата надвор од магнетното поле на Земјата. BioSentinel е едно од 13 коцкасти летала во рамки на мисијата Artemis 1, кое би требало да почне на средината на 2020 година, што е повеќе од 47 години откако агенцијата испратила жив организам надвор од Земјина орбита. Минатиот пат организмите биле многу покомплексни, бидејќи се работело за Apollo 17 кој бил испратен во 1972 година. Други пак тврдат дека астронаутите биле последни живи организми кои биле испратени надвор од орбитата намерно, а дека некои микроорганизми веќе биле пронајдени на роботски летала кои патувале низ космосот.

Додека мисијата  Apollo 17 траела само две недели, се планира BioSentinel да ги собере податоците помеѓу девет и 12 месеци, што ќе отворат прозорец за истражување на долгорочните ефекти на зрачењето на ДНК на живите организми.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Колку долго делува кафето?

  Колку долго делува кафето?

  Утринското кафе на многумина им е единствен начин успешно да ги отворат очите и да го започнат новиот работен ден, но и тој учинок не…

 • Претпладне променливо облачно, попладне нестабилно со пороен дожд

  Претпладне променливо облачно, попладне нестабилно со пороен дожд

  Претпладне променливо облачно, од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи на повеќе места. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на…

 • Полицајците ги спуштија штитовите во Минск, демонстрантите ги прегрнаа(видео)

  Полицајците ги спуштија штитовите во Минск, демонстрантите ги прегрнаа(видео)

  Припадници на интервентната полиција во центарот на Минск ги спуштија штитовите во знак на солидарност со демонстрантите за време на протестот во главниот град на…

 • Кои сили ќе дејствуваат на светските пазари на природен гас до 2040-та година?

  Кои сили ќе дејствуваат на светските пазари на природен гас до 2040-та година?

  Дури и пред почетокот на пандемијата на коронавирусот и падот на цената на нафтата во пролетта, 2020-та година се наѕираше како година на прекумерна потрошувачка…

 • Регистрирани 160 новозаразени од коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

  Регистрирани 160 новозаразени од коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

  Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-38, Куманово-19, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-4, Тетово-20, Струга-9, Велес-3,…

 • „За тебе“ – надеж за младите без родители: „Ние сме тука за оние што се откажале од исполнување на своите соништа“

  „За тебе“ – надеж за младите без родители: „Ние сме тука за оние што се откажале од исполнување на своите соништа“

  Неодамна се формираше Здружение за помош и поддршка на деца без родители „За тебе“, кое всушност работи со младите лица кои пораснале без родители. Ова…

 • „Lenovo“ ги надмина очаквањата со раст од 31 проценти на профитот

  „Lenovo“ ги надмина очаквањата со раст од 31 проценти на профитот

  Најголемиот светски производител на персонални компјутери, „Lenovo“, ги надмина очекувањата на пазарот со 31% раст на нето профитот за кварталот, откако пандемијата на коронавирус ја…

 • „Audi RSQ8-R by ABT“ за 125 најсреќни купувачи (ФОТО/ВИДЕО)

  „Audi RSQ8-R by ABT“ за 125 најсреќни купувачи (ФОТО/ВИДЕО)

  „ABT“ идната година ќе слави 125 години од своето постоење, а во таа чест одлучи да награди 125 најсреќни купувачи со моделот „RSQ8-R“. Серискиот модел…

 • ЕУ објави најостар квартален пад на БДП-то од почетокот на статистиката

  ЕУ објави најостар квартален пад на БДП-то од почетокот на статистиката

  Бруто домашниот производ на Европската унија падна за 11,7% на сезонски прилагодената основа во второто тримесечје од 2020-та година. Периодот сепак беше обележан со мерки…

 • Познати се датумите на премиерата и испораката на „iPhone 12“

  Познати се датумите на премиерата и испораката на „iPhone 12“

  Благодарение на аналитичарот Џон Просер, ги дознавме деталите на периодот на објава и испорака на „iPhone 12“ линијата телефони на „Apple“. Токму Просер точно го…