Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

Visa Token Service се шири во Европа

Време: 14:22

Датум: мај 22, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Visa објави дека 11 нови европски партнери ќе ја имплементираат Visa Token Service (VTS), како би се создала побезбедна средина за клиенти кои чуваат податоци за плаќање во датотека од нивните омилени трговци.

Усвојување на услугата Visa Token од партнерите низ Европа нагласува како индустријата реагира на загриженоста на потрошувачите во врска со онлајн безбедноста и како Visa продолжува да ја поттикнува иновацијата во екосистемот на плаќања.

Покрај зголемување на безбедноста, истечените или компромитирани акредитиви за плаќање можат без потешкотии да се ажурираат во позадина од финансиските институции, што се елиминира значајна точка за потрошувачите и трговците.

Услугата Visa Token била лансирана во 2014 година како дел од континуираната посветеност на растот и безбедноста на е- и m-трговијата. Од тогаш забележан е значителен напредок, со нови компании, вклучувајќи трговци, портали и технолошки компании кои се приклучиле на програмата.

Марк Аустрин, извршен директор на Product Solutions Europe, Visa објаснува: “Visa е посветена на тоа искуството во електронската трговија да го прави побезбедно и полесно за сите во екосистемот. Интеграцијата на Visa Token Service, трговци и портали за плаќање веќе не мора да чуваат чувствителни податоци за сметката, што во голема мера го намалува ризикот од измама на потрошувачите кои своите податоци за картичката ги чуваат на мобилни уреди, мобилни апликации или кај трговците во онлајн е-продавници. Ова ќе помогне плаќањата по пат на e-трговија да се направат посигурни, а на потрошувачите да им овозможи безгрижно плаќање”.

Нови партнери кои ја усвојуваат програмата се Adyen, Cardstream, Computop, Datatrans, HiPay, Ingenico/Bambora, Monext, Safecharge, Secure Trading, Wirecard и Worldline.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Црн „мерцедес бенз“ влетал во лобито на „Трамп плаза“ во њујоршкото предградие Њу Рошел, при што полесно се повредени двајца минувачи и возачот, пренесува „Њујорк…

 • Јавен повик од Град Скопје за финансирање на проекти од културата

  Јавен повик од Град Скопје за финансирање на проекти од културата

  Град Скопје го објави Јавниот повик за финансирање проекти и активности од областа на културата од интерес на Градoт за 2019 година, на кој може…

 • Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија воведе забрана за електронски цигари, изјави денес Нирмала Ситарман, министер за финансии на таа земја. Забраната вклучува „производство, увоз/извоз, транспорт, продажба, дистрибуција, складирање и…

 • Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Со проектот за изградба на цевковод и резервоари за вода во неколку населени места во општина Радовиш ќе обезбедиме навремена и постојана дистрибуција на вода…

 • Samsung Galaxy Note10 и Note10+ се првите ‘Wi-Fi Certified 6’ телефони

  Samsung Galaxy Note10 и Note10+ се првите ‘Wi-Fi Certified 6’ телефони

  Wi-Fi Alliance објави дека „Wi-Fi Certified 6“ програмата е достапна за уредите, a Samsung Galaxy Note10 и Note10 + се први телефони кои добиваат сертификат…

 • Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ денеска претпладне во кругот на Клиничкиот центар се одржа протест во организација на Асоцијацијата на специјализанти и…

 • По 28 пат ќе се одржи Меѓународниот детски фолклорен фестивал „Оро без граници“

  По 28 пат ќе се одржи Меѓународниот детски фолклорен фестивал „Оро без граници“

  ЈУ. Детскиот културен центар – „Карпош “, од 19 до 22 септември 2019 година по дваесетиосми пат ќе го организира најмасовниот и најстариот Меѓународен детски…

 • Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за идна претседателка на Европската централна банка (ECB), која ќе биде првата жена на оваа позиција. На пленарната седница…

 • Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Зошто туристите од Кина се повеќе се свртуваат кон Европа

  Кинезите се помалку патуваат во Соединетите Американски Држави, а тензиите помеѓу Пекинг и Вашингтон се само една од причините зошто кинеските патници сè повеќе се…

 • BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

  Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои…