Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,100.00 -0.19%    GRNT 917.56 -0.21%    KMB 5,421.26 -0.95%    MPT 63,471.43 0.48%    MTUR 5,250.00 -3.67%    STB 1,043.41 -1.58%    TEL 303.00 -2.26%    

Откако ги ”уби” сите ”достапни” модели, Ford развива нови

Време: 14:53

Датум: април 22, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Американски Ford минатата година го оконча производството на сите мали автомобили на американскиот пазар, вклучувајќи ги Fiesta, Focus и Fusion (Mondeo на европскиот пазар) и Taurus. Ford одлучи да се фокусира на она што Американците најчесто го бараат – кросовери.

Сепак, тоа остави огромна дупка во понудата на модели на Ford, кој полека почнува да се чувствува во финансиските извештаи, па гигантот од Детроит одлучил повторно да ја ”промени плочата”.

Ford наводно развива сосема нов модел за 2022 година, а според последните информации, пред се ќе биде “достапен” за сите.

Сепак, од Ford не сакале да откријат каква било форма, ниту пак големина на новиот модел, или дали тој концепт по само 12 недели на развој добил “зелено светло”.

Во моментов најевтиниот модел на Ford во САД е Fiesta чија почетна цена е 14,250 долари, а кога ќе сè распродаде, таа “титула” ќе ја превземе кросоверот EcoSport, чија цена се движи од 19.995 долари.

Затоа се очекува дека новонајавениот модел ќе го “нападне” ценовниот ранг меѓу двата споменати автомобили.

Но, бидејќи Ford од своите сегашни модели првенствено сака голема продажба, најверојатно пазарот ќе добие уште еден кросовер, за нијанса поголем од Ka Active.

Од друга страна, неодамна најавената Ford “мапа на иднината” укажува на кросовер меѓу моделите на Escape и Edge, но поради таа позиција би бил поскап од  EcoSport, а тоа секако не е “достапно” за сите.

Во меѓувреме, чекајќи вистински напад за новиот кросовер модел, електричниот SUV инспириран од Mustang, новиот Bronco, потоа помалиот “Baby Bronco” како и новиот пикап кој ќе се најде во класата под Ranger.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Шеста генерација Opel Corsa доаѓа во електрична верзија

  Шеста генерација Opel Corsa доаѓа во електрична верзија

  • Новата Opel Corsa-e: нуди електричен возен опсег од 330 километри (WLTP1) • Моќен: 100kW (136hp) во секоја Corsa-e • Активна безбедност: системите вклучуваат адаптивна…

 • „Форд“ отпушта 7.000 вработени

  „Форд“ отпушта 7.000 вработени

  Американската автомобилска компанија „Форд“ соопшти дека ќе затвори 7.000 работни места во администрацијата или околу 10 отсто од својата глобална работна сила со фиксни месечни…

 • Opel Grandland X plug-in hybrid со погон на сите тркала

  Opel Grandland X plug-in hybrid со погон на сите тркала

  300 КС и AWD: Новата верзија на Grandland X Hybrid4 е на врвот во понудата на SUV семејството на Opel Четири режими на возење: Целосно…

 • Нов Opel Movano: Висока безбедност и варијабилност, целосно поврзан

  Нов Opel Movano: Висока безбедност и варијабилност, целосно поврзан

  Безбедноста на прво место: предупредување за слепа точка од страна, камера за гледање позади, помош од страничен ветер, предупредување за напуштање на лента н адвижење…

 • Овие се најсигурните автомобили во светот

  Овие се најсигурните автомобили во светот

  Маркетинг компанија J.D. Power ја објави традиционалната годишна анализа на сигурноста на возилата. Мерен е бројот на проблеми кои се појавиле на 100 возила, а…

 • PSA го купува Jaguar Land Rover?

  PSA го купува Jaguar Land Rover?

  Се појавиле документи кои укажува на намерата на француската PSA групација да го купи британскиот Jaguar Land Rover (JLR). Инсајдерите во JLR тврдат дека “работите…

 • Се создава нов автомобилски џин: Reno и официјално понудил спојување со Nissan

  Се создава нов автомобилски џин: Reno и официјално понудил спојување со Nissan

  Француската автомобилска компанија Reno доставила официјална понуда за спојување со долгогодишниот партнер, Nissan Motor. Reno предложил компанијата да се спои по системот холдинг, што на Reno и Nissan…

 • Citroen ја продолжува традицијата на своите големи лимузини 2021

  Citroen ја продолжува традицијата на своите големи лимузини 2021

  Citroen подготвува нов седан кој ќе се најде на врвот на понудата на овој француски производител. Како што дознава Auto Express, Citroen ќе ја продолжи…

 • Тестирање, тестирање, тестирање: Се подготвува следната генерација на Opel Corsa

  Тестирање, тестирање, тестирање: Се подготвува следната генерација на Opel Corsa

  Цели на планот за развој: Продажбата започнува летово, првите испораки наесен Тест центар на поларниот круг, Шведска: Човекот и машината длабоко замрзнати на -30 C…

 • Mercedes почна со производство на електичен SUV (фото)

  Mercedes почна со производство на електичен SUV (фото)

  Mercedes-Benz започнал со производство на електричен SUV EQC во погон во Бремен и ја отворил можноста за нарачки за автомобилот. EQC 400 4MATIC има автономија…