Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,052.00 0.03%    GRNT 868.34 2.16%    KMB 5,369.00 0.69%    MPT 61,504.82 -0.59%    RMDEN12 99.10 0.11%    RMDEN14 98.50 0.2%    RMDEN18 98.69 -0.01%    SBT 2,253.42 -6.11%    STIL 98.00 -2%    UNI 2,100.40 0.02%    

Приватно израелско летало се сруши на Месечината

Време: 22:17

Датум: април 12, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во февруари, за прв пат се слушна за израелскиот вселенски проект SpaceIL  кој го поддржа и американскиот милијардер Шелдон Аделсон. Леталото на 11 април пристигна на планираната дестинација, обидувајќи се да слета на Месечината, со што набрзо изгубило контакт со Земјата и се срушило.

Лансирањето се случило на 21 февруари, а леталото го носела ракета Falcon од компанијата Space X. Било тешко 180 килограми, и било испратено во САД на почетокот на февруари, каде е и лансирано од полигонот во Флорида. Се верува дека не се работи само за богаташки хир, и поради тоа леталото било опремено со сензори за мерење на магнетното поле на Месечината, а тука се нашла и копија од Библијата која очигледно не успеала да помогне.

Анализите по катастрофата се уште не се завршени, но укажуваат на тоа дека дошло до проблем со главниот мотор на околу 10 km над површината на Месечината и вселенското летало на површината се урнало со брзина од 130 метри во секунда. Експертите велат дека проблемот со слетувањето е разбирлив, бидејќи спуштањето на Месечината, Марс или било кој друг објект во сончевиот систем е екстремно тешко. Така што, 100 милиони долари, колку што е инвестирано во леталото, останале на Месечината, а мисијата се одвивала беспрекорно се до неколкуте минути пред да се спушти. Ако мисијата била успешно завршена, Израел би била четврта нација која слетала на Месечината по САД, Русија и Кина, што до некаде и се случило, зависи од кој агол се гледа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Камбоџа враќа 1.600 тони пластичен отпад во САД и Канада

  Камбоџа враќа 1.600 тони пластичен отпад во САД и Канада

  Камбоџа се приклучи на групата азиски земји кои одлучија да ги враќаат назад пратките со пластичен отпад што им ги испратија западните компании, објави „Си-ен-ен“.…

 • Германија воведува задолжителна вакцинација против мали сипаници

  Германија воведува задолжителна вакцинација против мали сипаници

  Германската влада го прифати предлогот на министерот за здравство, Јенс Шпан за воведување на задолжителна вакцинација против малите сипаници. Децата во Германија ќе мора во…

 • Индексите на Wall Street во пад втор ден по ред

  Индексите на Wall Street во пад втор ден по ред

  На Wall Street во средата цените на акциите паднаа втор ден по ред бидејќи деловните резултати на некои компании предизвикале стравувања од негативното влијание на американско-кинескиот…

 • KFC го отвори својот прв „Drive Thru“ ресторан во Македонија

  KFC го отвори својот прв „Drive Thru“ ресторан во Македонија

  Еден од најголемите ланци на ресторани, KFC, на 18.07.2019 (четврток) во рамките на свеченото отвoрање на POINT Retail Park во Скопје го отвори својот прв…

 • Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Ова растително масло помага во превенција на Алцхајмерова болест

  Едно истражување покажало дека екстра дивергентното маслиново масло може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест и деменција. Имено, маслиновото масло ги одржува способностите за…

 • Поголема градежна активност на патиштата, намалена изградбата на станови

  Поголема градежна активност на патиштата, намалена изградбата на станови

  Раст на градежните активности, претежно во нискоградбата, и надолен тренд во високоградбата ја одбележуваат состојбата во градежништвото во првата половина од годинава, коешто, според стопанствениците,…

 • На УКИМ слободни 10 665 места за нови студенти, првиот рок за упис на 29 и 30 август

  На УКИМ слободни 10 665 места за нови студенти, првиот рок за упис на 29 и 30 август

  На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје за упис во прва година додипломски студии во учебната 2019/2020 година слободни се вкупно 10 665 места. Според Конкурсот…

 • Таткото на Нејмар на состанок со шефовите на Јувентус

  Таткото на Нејмар на состанок со шефовите на Јувентус

  Таткото на Нејмар е во Торино за средба со спортскиот директор на Јувентус, Фабио Паратичи, вели „Ел Мундо Депортиво“, повикувајќи се на информации од Италија.…

 • Сончево време со температура до 33 степени

  Сончево време со температура до 33 степени

  Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура ќе…

 • Renault со кинеска компанија го шири производството на електрични автомобили

  Renault со кинеска компанија го шири производството на електрични автомобили

  Француски Renault формирал заедничко вложување со кинески Jiangling Motors Corporation Group (JMCG) за производство на електрични автомобили наменети за пазарот во Кина. Француската компанија соопшти дека…