Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Претставена првата фотографија од црната дупка

Време: 12:54

Датум: април 11, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Иако црните дупки често се предмет на дискусија, малку е изненадувачки што досега никој не ги сликал. Сепак, тука секогаш постојат проблеми со апсорпцијата на самата светлина од страна на црните дупки. Сега конечно е претставена првата фотографија на црната дупка, што претставува голем успех на научниците.

Црните дупки може да бидат многу незгодни, прашајте го само екипажот на Enterprise. Навистина, поп културата отсекогаш била фасцинирана од овој космички феномен, замислувајќи дека тоа е врата за патување низ просторот и времето. Научниците, од друга страна имале секогаш нови прашања и секогаш нови теми за да ја решат мистеријата на црната дупка. Сега е направен значаен чекор напред со првата слика на црната дупка.

Фотографијата ја забележале истражувачите кои работат во рамките на Event Horizon Telescope проектот. Тие фотографирале објект што е 6,5 милиони пати поголем од Сонцето, а исто така е и поголем од нашиот Сончев систем. Се проценува дека дијаметарот на црната дупка изнесува 40 милијарди километри.

На фотографијата можете да ја видите светлината која кружи околу темниот круг. Тоа е практично ефект на гравитацијата што привлекува сè кон себе, па дури и светлината.

Шефот на Event Horizon проектот , Шеперд С. Доелеман, го потврди фантастичниот успех на својот тим:

“Ја забележавме првата фотографија од црната дупка. Ова е извонредно научно достигнување кое е постигнато благодарение на работата на тимот од над 200 научници”.

Како била забележана првата фотографија на црната дупка?

За фотографирање на црната дупка која била одалечена од Земјата 55 милиони светлосни години, бил потребен исклучително моќен телескоп. Овој објект се наоѓа во галаксијата M87, а со својата големина доминира во околината. Фотографирањето е овозможено благодарение на Event Horizon телескоп кој е составен од осум помали телескопи кои се наоѓаат во орбитата на Земјата. Овој телескопски систем ја користи ротацијата на планетата за да снима што поквалитетни фотографии.

Се надеваме дека првата слика од црната дупка е само првиот чекор кон подобро разбирање на оваа вселенска појава, со надеж дека нејзините карактеристики сепак нема да бидат користени како во филмот Event Horizon.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ЛШ: Вардар на чекор од „Ф4“ по убедливата победа над ПИК Сегед

  ЛШ: Вардар на чекор од „Ф4“ по убедливата победа над ПИК Сегед

  Екипата на Вардар го совладат ПИК Сегед со 31-23 (14-12) во четвртфиналето на ракометната Лига на шампиони и со тоа си обезбеди добра предност пред…

 • LG ќе престане да произведува телефони во Јужна Кореја

  LG ќе престане да произведува телефони во Јужна Кореја

  LG планира да го прекине телефонското производство во својата јужнокорејска фабрика, според наводите на Reuters. Извештајот дополнително сугерира дека компанијата ќе го префрли производството во…

 • Необичен часовник инспириран од природата

  Необичен часовник инспириран од природата

  Кога првпат беше претставен за време на овогодинешната SIHH изложба, H.Moser & Cie Nature часовникот стана вистински спектакл. Многу луѓе мислеа дека во прашање е шега,…

 • Пропаднаа преговорите за спојување на Deutsche Bank и Commerz Bank

  Пропаднаа преговорите за спојување на Deutsche Bank и Commerz Bank

  Преговорите за спојување на двата водечки германски кредитори Deutsche Bank(DB) и Commerzbank завршија неуспешно. “Заклучивме дека придобивките од оваа трансакција нема да бидат доволни за…

 • Beiersdorf нов партнер на Атлантик Група во Македонија

  Beiersdorf нов партнер на Атлантик Група во Македонија

  Со Нивеа во дистрибутивното портфолио, Атлантик Група има шест од десетте најдобри регионални брендови Во средината на март, Атлантик група потпиша договор за соработка за…

 • СЗО: Пред екран не повеќе од еден саат

  СЗО: Пред екран не повеќе од еден саат

  Децата помали од една година не треба воопшто да имаат допир со екрани. Уредите станаа вообичаен дел од секојдневниот живот. Меѓутоа, проблемот е во тоа…

 • Минатогодишните добитници на детскиот ликовен конкурс на „Ладна“, семејството Цветковски ни раскажува: „Не поминува ден, а да не се спомене времето кое го поминавме во Дизниленд“

  Минатогодишните добитници на детскиот ликовен конкурс на „Ладна“, семејството Цветковски ни раскажува: „Не поминува ден, а да не се спомене времето кое го поминавме во Дизниленд“

  Цртај со Ладна и патувај во Дизниленд Која е омилената активност на вашето дете кое секогаш со задоволство ја прави?! Кај повеќето цртањето ќе биде…

 • Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Продолжува катастрофалната реализација на капиталните инвестиции. Во првиот квартал биле потрошени само 6.21% од планираните пари за цела година. За да се оствари проекцијата реализацијата…

 • Наскоро почнува најголемата регионална е – спорт лига!

  Наскоро почнува најголемата регионална е – спорт лига!

  А1 и ESL ПОВТОРНО ПОДГОТВУВААТ СПЕКТАКЛ На чекањето му дојде крај и новата сезона A1 Adria League powered by ESL е пред вратите. Пријавите за…

 • НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  Советот на Народната банка денес одржа редовна седница, на која беше разгледан и усвоен Годишниот извештај за 2018 година. Притоа беше нагласено дека и во…