Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,083.35 0.38%    GRNT 868.53 2.18%    KMB 5,369.00 0.69%    MPT 61,569.71 -0.48%    OHB 6,052.00 -0.59%    RMDEN12 99.10 0.11%    RMDEN14 98.50 0.2%    RMDEN18 98.69 -0.01%    SBT 2,253.23 -6.12%    STIL 98.00 -2%    TKVS 5,000.00 -6.54%    UNI 2,100.40 0.02%    

Еколошкото влијание на дигитализираната музика

Време: 22:09

Датум: април 9, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Се верувало дека дигитализацијата на музиката подобро влијание врз животната средина, и превземањето и емитувањето преку стриминг сервисот влијаат на намалување на емисиите на јаглерод диоксид поради тоа што не постои физичка копија чие производство влијае на емисијата на штетни гасови. Новите истражувања покажуваат дека тоа можеби и не е случај, и дека ситуацијата е уште полоша.

Поточно, се работи за фактот дека истражувачите имаат објавено научни трудови кои покажуваат на тоа дека емисијата на штетни гасови се зголемила во споредба со периодот кога цветаше производството на плочи, касети и музички цд-а. Вистината е дека дигитализацијата ја намали употребата на пластика, бидејќи корисниците можат да слушаат што сакаат без купување на физичка копија, за околу 10 долари месечно. Очигледно тоа не е доволно, бидејќи е дојдено до заклучок дека стримингот води до производство на над 350 милиони килограми штетни гасови годишно, што е повеќе од 157 милиони, колку што еммитувало при производството на  грамофонски плочи во 1977 година, кога производството го достигнало својот врв.

Забележано е дека не се земаат во предвид штетните ефекти на транспортот и пакувањето на физичките примероци и дека корисниците слушаат музика додека прават некои други работи на нивните уреди, така што тие не трошат многу дополнителна енергија во однос на оние што сигурно ќе потрошат за други активности. Така, истражувачите не повикуваат да се вратиме на физичките примероци, но сакаат корисниците да водат сметка за потрошената енергија и да изберат услуги што имаат најниско влијание на планетата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Илон Маск планира следната година да вградува импланти во човечките мозоци

  Илон Маск планира следната година да вградува импланти во човечките мозоци

  Илон Маск во вторникот соопшти дека неговиот невротехнолошки стартап „Неуралинк“ планира веќе од следната година да почне со вградување уреди во човечките мозоци, пишува „Сајентс…

 • ВИП со раст на профитот од 9,4 отсто

  ВИП со раст на профитот од 9,4 отсто

  А1 Телеком Австрија соопшти дека нејзиниот македонски огранок оне.Вип во првата половина од 2019 година остварил профит пред исплата на камати, даноци и амортизација (ЕБИТДА)…

 • За да се заработува од отпад, тој прво мора да се селектира и редовно собира!

  За да се заработува од отпад, тој прво мора да се селектира и редовно собира!

  Од селекција на отпад, потоа негово рециклирање може да се заработува, и тоа да биде одржливо на долг рок. Денешните технологии тоа го овозможуваат, и…

 • Новата Instagram промена која инфлуенцерите не ја сакаат сега пристигнува во 6 нови земји

  Новата Instagram промена која инфлуенцерите не ја сакаат сега пристигнува во 6 нови земји

  Се чини дека Instagram е задоволен од резултатите од тестирањето. Пред неколку месеци Instagram почна да ја тестира промената во дизајнот, која повеќе нема да…

 • Турски „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во Бунарџик

  Турски „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во Бунарџик

  Турската компанија „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во ТИРЗ Скопје 1, каде во повеќе фази планира да инвестира 7,5 милиони евра и да…

 • УЈП: Најмногу пријави за неиздавање фискални и за сметки што не можат да се скенираат

  УЈП: Најмногу пријави за неиздавање фискални и за сметки што не можат да се скенираат

  Управата за јавни приходи информира за неправилностите коишто од почетокот на мерката поврат на 15 % од пресметаниот ДДВ, граѓаните ги пријавуваат на бројот 198.…

 • Камбоџа враќа 1.600 тони пластичен отпад во САД и Канада

  Камбоџа враќа 1.600 тони пластичен отпад во САД и Канада

  Камбоџа се приклучи на групата азиски земји кои одлучија да ги враќаат назад пратките со пластичен отпад што им ги испратија западните компании, објави „Си-ен-ен“.…

 • Германија воведува задолжителна вакцинација против мали сипаници

  Германија воведува задолжителна вакцинација против мали сипаници

  Германската влада го прифати предлогот на министерот за здравство, Јенс Шпан за воведување на задолжителна вакцинација против малите сипаници. Децата во Германија ќе мора во…

 • Индексите на Wall Street во пад втор ден по ред

  Индексите на Wall Street во пад втор ден по ред

  На Wall Street во средата цените на акциите паднаа втор ден по ред бидејќи деловните резултати на некои компании предизвикале стравувања од негативното влијание на американско-кинескиот…

 • KFC го отвори својот прв „Drive Thru“ ресторан во Македонија

  KFC го отвори својот прв „Drive Thru“ ресторан во Македонија

  Еден од најголемите ланци на ресторани, KFC, на 18.07.2019 (четврток) во рамките на свеченото отвoрање на POINT Retail Park во Скопје го отвори својот прв…