Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,366.09 0.17%    GRNT 1,179.97 0%    KMB 7,652.15 0.07%    MPT 77,971.46 -0.03%    MTUR 5,700.00 0%    OHB 5,095.09 0.97%    OKTA 4,796.51 2.05%    PKB 12,000.00 -2.28%    REPL 81,000.00 1.26%    RZEK 48.00 0%    RZLV 40.00 0%    RZTK 701.00 0%    RZUS 68.00 0%    SBT 3,026.72 0.89%    STB 1,300.00 -0.08%    STBP 655.00 -1.06%    TETE 2,250.00 0%    TTK 1,700.00 0.01%    UNI 2,200.00 -0.95%    

Технологијата е тука да биде корисна но и убава, три уреди кои ќе го променат вашиот поглед кон реалноста

Време: 15:29

Датум: март 22, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Исто како и времето, уредите се менуваат со брзина на светлината.

Сè што било вчера, денес ќе биде многу подобро, а само вистинските љубители на техниката знаат дека уредите не само што го прават животот полесен и поубав, туку и го менуваат погледот кон реалноста.

1. Размислете на време, пристигнуваат флексибилни телефони

Продажбата на еден од најочекуваните мобилни телефони започнува во април. Осум години се чекаше за уред кој треба да донесе сè што сакате од телефонот: голем екран кој можете да го ставите во вашиот џеб со едноставно преклопување, таблет кој е доволно мал за да го носите сегде со вас и телефон кој навистина може да го направи било кој мултитаскинг, бидејќи во исто време можете да отворите три апликации.

2. VR headset – се за виртуелна реалност

Безжичните слушалки комплетно ги заменија класичните бидејќи нема причина да се плеткате со кабли. VR уредите создаваат впечаток на виртуелна реалност, особено кога станува збор за игри. Оваа технологија не е само голем чекор за модерните игри, туку и за целата поп-култура. Благодарение на VR технологијата, наскоро може да се очекуваат големи промени во игрите, филмската и музичката индустрија, социјалните мрежи.

3. Барате TV што ќе ве однесе во друга реалност? 

Новата реалност е во вашиот дом благодарение на најновата технологија. Гледањето телевизија од денес има нова перспектива, бидејќи вашата слика буквално се вовлекува во екранот и се чини дека сте во просторот што го гледате и дека сцените се одвиваат во вашата дневна соба.

Технолошката револуција едноставно се случува, а оние кои живеат во иднината знаат колкава радост е да ги имате најновите уреди. Како мало дете кое со нетрпение ја очекува играчката, така фановите на технологија се радуваат на секој нов тренд.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Се бара управител за минималец од 14.500 денари – порастот на минималната направи „урамниловка“ во платите

  Се бара управител за минималец од 14.500 денари – порастот на минималната направи „урамниловка“ во платите

  Ревизор, економист, сметководител, информатичар, геодетски техничар, медицински лица, проект менаџер, фармацевт, па дури и управител – бараат македонските газди преку огласи и сите за минимална…

 • Samsung ја дезинфицира фабриката

  Samsung ја дезинфицира фабриката

  Јужнокорејската фабрика за мобилни телефони на Samsung во Кина е затворена за да се дезинфицира откако еден работник бил заразен со коронавирус. Како што соопштила…

 • Кинеската централна банка најавува нови економски стимулации

  Кинеската централна банка најавува нови економски стимулации

  Кинеската централна банка ќе преземе понатамошни чекори за поддршка на економијата погодена од коронавирусот, вклучително и ослободување поголема ликвидност и намалување на трошоците за финансирање…

 • Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата во пад

  Цената на нафтата на светскиот пазар е во пад за повеќе од два проценти, бидејќи инвеститорите се плашат од влијанието на епидемијата на вирусот корона…

 • eBay преговара за продажба на одделот за рекламирање

  eBay преговара за продажба на одделот за рекламирање

  eBay Inc. разговарал со повеќе кандидати во врска со потенцијална трансакција за работата со квалификуваните реклами, објави компанијата во петокот. Компанијата очекува дека ќе објави…

 • Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим (видео)

  Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим (видео)

  Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим, Ромул. Малата одаја со обичен…

 • Ангеловска: Само со дигитализација e можна департизација и ефикасна администрација

  Ангеловска: Само со дигитализација e можна департизација и ефикасна администрација

  Инвестицијата во човечкиот капитал, во технологии како и реформи за брза ефикасна администрација, ќе овозможи континуитет во економскиот раст кој пак ќе биде генериран од приватниот…

 • Прва жртва на коронавирусот во Европа, почина пациент во Италија

  Прва жртва на коронавирусот во Европа, почина пациент во Италија

  Пациент заразен со коронавирус во градот Падова, на северот на Италија, почина, со што стана прва жртва на вирусот во Италија, но и во Европа.…

 • Џејмс и Дејвис силни во победата над Мемфис

  Џејмс и Дејвис силни во победата над Мемфис

  Леброн Џејмс постигна 32 поени за успехот на Лос Анџелес Лејкерс против Мемфис Гризлис со 117: 105. Ентони Дејвис претрпе повреда на мускулот во ногата…

 • СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

  СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

  Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека земјите мора да дејствуваат брзо…