Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Самсунг “КуЛЕД “ (QLED) телевизорите и нивниот нов “Амбиентален Режим“ го трансформираат домот во галерија

Време: 23:11

Датум: март 20, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Новата опција прикажува светски познати уметнички дела и персонализирани содржини

Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) денес најави дека нивната серија “КуЛЕД“ (QLED) телевизори од 2019 година ќе понуди нов вид на “Амбиентален режим“ дизајниран да прикаже различна содржина, вклучувајќи и светски познати уметнички дела, дури и во моментите кога ТВ екранот е исклучен. Со опцијата “Амбиентален режим“, корисниците ќе имаат можност преку телевизискиот екран да погледнат широк спектар на содржини како дневни новости, временска прогноза, фотографии и музика. Дополнително, Самсунг соработуваше со реномирани уметници како Тали Ленокс (Tali Lennox) и “Шолтен и Бејжингс“ (Scholten & Baijings), овозможувајќи приказ на нивните уникатни уметнички дела на “КуЛЕД“ телевизорите преку опцијата “Амбиентален режим“.

Достапна во моментов, опцијата “Амбиентален режим“ е дизајнирана да го подобри секојдневието на потрошувачите и да им овозможи уникатно искуство при гледање на содржини, вон рамки на содржините кои ТВ екраните ги прикажуваат кога се вклучени.

“Задоволство ни е да понудиме опција за амбиентален режим, која покрај тоа што додава нова вредност на ТВ екранот кога е исклучен, дополнително со себе носи поволности – корисни за животниот стил на корисниците, надвор од рамките на користење на конвенционалните телевизори. Компанијата Самсунг планира да ги прошири содржините за “Амбиентален Режим“ во текот на следните неколку години преку соработка со млади, талентирани уметници, испорачувајќи им на нашите корисници позначајни начини да уживаат во своите “КуЛЕД“ телевизори.” – изјави Јонгсук Чу (Jongsuk Choo), Извршен Потпретседател на Секторот за визуелни екрани во Самсунг Електроникс.  Како дел од иницијалното создавање на новата опција “Амбиентален Режим“, компанијата Самсунг соработуваше со талентирани уметници, за да им помогне на потрошувачите да ги претворат своите домови во потопло и поудобно опкружување. Позната по нејзините апстрактни слики од масло, Тали Ленокс, модел и уметник, со големо влијание во модната индустрија, ги обедини силите со Самсунг за креирање нов, подобар “Амбиентален Режим“. Воедно “Шолтен и Бејжингс“, со седиште во Холандија, креираа колекција од различни домашни уметнички дела, составена од порцелан и производи од ткаенина со елегантни бои и дезени.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ЛШ: Вардар на чекор од „Ф4“ по убедливата победа над ПИК Сегед

  ЛШ: Вардар на чекор од „Ф4“ по убедливата победа над ПИК Сегед

  Екипата на Вардар го совладат ПИК Сегед со 31-23 (14-12) во четвртфиналето на ракометната Лига на шампиони и со тоа си обезбеди добра предност пред…

 • LG ќе престане да произведува телефони во Јужна Кореја

  LG ќе престане да произведува телефони во Јужна Кореја

  LG планира да го прекине телефонското производство во својата јужнокорејска фабрика, според наводите на Reuters. Извештајот дополнително сугерира дека компанијата ќе го префрли производството во…

 • Необичен часовник инспириран од природата

  Необичен часовник инспириран од природата

  Кога првпат беше претставен за време на овогодинешната SIHH изложба, H.Moser & Cie Nature часовникот стана вистински спектакл. Многу луѓе мислеа дека во прашање е шега,…

 • Пропаднаа преговорите за спојување на Deutsche Bank и Commerz Bank

  Пропаднаа преговорите за спојување на Deutsche Bank и Commerz Bank

  Преговорите за спојување на двата водечки германски кредитори Deutsche Bank(DB) и Commerzbank завршија неуспешно. “Заклучивме дека придобивките од оваа трансакција нема да бидат доволни за…

 • Beiersdorf нов партнер на Атлантик Група во Македонија

  Beiersdorf нов партнер на Атлантик Група во Македонија

  Со Нивеа во дистрибутивното портфолио, Атлантик Група има шест од десетте најдобри регионални брендови Во средината на март, Атлантик група потпиша договор за соработка за…

 • СЗО: Пред екран не повеќе од еден саат

  СЗО: Пред екран не повеќе од еден саат

  Децата помали од една година не треба воопшто да имаат допир со екрани. Уредите станаа вообичаен дел од секојдневниот живот. Меѓутоа, проблемот е во тоа…

 • Минатогодишните добитници на детскиот ликовен конкурс на „Ладна“, семејството Цветковски ни раскажува: „Не поминува ден, а да не се спомене времето кое го поминавме во Дизниленд“

  Минатогодишните добитници на детскиот ликовен конкурс на „Ладна“, семејството Цветковски ни раскажува: „Не поминува ден, а да не се спомене времето кое го поминавме во Дизниленд“

  Цртај со Ладна и патувај во Дизниленд Која е омилената активност на вашето дете кое секогаш со задоволство ја прави?! Кај повеќето цртањето ќе биде…

 • Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Продолжува катастрофалната реализација на капиталните инвестиции. Во првиот квартал биле потрошени само 6.21% од планираните пари за цела година. За да се оствари проекцијата реализацијата…

 • Наскоро почнува најголемата регионална е – спорт лига!

  Наскоро почнува најголемата регионална е – спорт лига!

  А1 и ESL ПОВТОРНО ПОДГОТВУВААТ СПЕКТАКЛ На чекањето му дојде крај и новата сезона A1 Adria League powered by ESL е пред вратите. Пријавите за…

 • НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  Советот на Народната банка денес одржа редовна седница, на која беше разгледан и усвоен Годишниот извештај за 2018 година. Притоа беше нагласено дека и во…