15 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОТотенхем продолжува со лоша серија, изгуби од Саутемптон

Тотенхем продолжува со лоша серија, изгуби од Саутемптон

Тотенхем никако да ја прекинат серијата на лоши резултати во Премиер лигата. Спарс попладнево загубија во Саутмептон 2:1. На последните четири натпревари играчите на Тотенхем освоија само еден бод. Најдобриот меч го одиграа Њукасл и Евертон, во кој домаќинот се врати по негативата од два гола и забележа победа.

Тотенхем до пред четири кола беше во трката по шампионската титула, а по поразот од Саутемптон влегува во борба со Манчестер Јунајтед, Арсенал и Челси за местата што водат во Лигата на шампионите.

Хари Кејн му донесе водство на Тотенхем во 26 минута, а домашиот тим добрата игра во второто полувреме ја круниса со головите на Валери во 76 и Ворд-Праус во 81 минута. Овие двајца играчи беа стрелци за Саутемптон и минатиот викенд во поразот од Манчестер Јунајтед 3:2.

Тотенхем се трети на табелата со 61 бод, три повеќе од Манчестер Јунајтед, четири од Арсенал и пет од Челси. Јунајтед и Арсенал имаат натпревар, а Челси два натпревари помалку од Тотенхем.

Евертон имаше одлично прво и катастрофално второ полувреме во Њукасл. Калверт-Лувин го постигна првиот гол за гостите во 18 минута, потоа Ричи не реализира пенал за Њукасл, а Ришарлисон со 11 гол во сезоната им донесе предност од два гола на „карамелите“.

Рондон го намали резултатот во 65 минута, а целосен пресврт Њукасл направија со головите што во 81 и 84 минута ги постигна Перез.

На останатите натпревари Лестер ги победија Фулам со 3:1, Каристал Палас загубија од Брајтон 1:2, Кардиф го изненадија Вест Хем со 2:0, а Борнмут победија со ист резултат кај Хадесфилд.

Инаку во Лестер, пред домашната публика дебитираше новиот менаџер Брендон Роџерс, а Џејми Варди ги постигна 100 и 101 гол во дресот на „лисиците“.