Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,344.27 -1.23%    GRNT 990.58 1.14%    INTS 1,000.00 -51.1%    KMB 5,897.84 0.86%    KVAS 16,000.00 0%    LOZP 2,400.00 0%    MPT 68,000.00 1.49%    MTUR 4,550.00 2.25%    PPIV 31,000.00 3.33%    REPL 80,000.00 0%    STIL 60.44 3.18%    TEL 318.56 0.81%    TTK 1,220.00 1.67%    

Достапен е првиот „блокчејн“ смартфон (видео)

Време: 14:12

Датум: февруари 27, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Компанијата „HTC“ одлучи својот „блокчејн“ телефон да го приближи до мејнстрим корисниците, поради тоа објави дека „Exodus 1“ oд сега може да се купи и со обични пари, а не само со криптовалути и тоа по цена од 750 долари.

Проиводителот досега, при купувањето на овој уред, прифаќаше само „Bitcoin“ (BTC), „Ether“ (ETH) и „Litecoin“ (LTC). Таквиот потег требаше да овозможи телефонот да го купуват само оние кои се отворени кон употребата на модерни валути. Покрај традиционалните пари, „HTC“ од сега овозможува и купување со „Binance Coin“ (BNB) – валута која е заснована на „Ethereum“.

„Блокчејн“ телефонот на „HTC“ беше најавен во октомври 2018-та преку „HTC Exodus Instagram“ налогот, и тоа во форма на составување на тизер кој укажуваше на тоа дека моделот вредно работи. На официјалниот сајт на компанијата можеше да се резервира новиот телефон, а целта на тој потег беше да се утврди колкава ќе биде побарувачката за моделот „HTC Exodus“.

Сајтот креиран за промоција на „блокчејн“ телефонот, новиот „Exodus“ го најавуваше ако „првиот телефон кој воедно е и дигитален паричник, и кој ќе има можност за враќање на изгубените податоци“. За време на кампањата се тврдеше дека една тоа е една визија за ширење на „блокчејн“ екосистемот, со помош на првиот телефон кој целосно е ориентиран кон децентрилизирани апликации и безбедност на корисниците.

Како главна карактеристика на овој телефон се издвојува безбедносниот протокол кој е одвоен од процесорот и „Android“ оперативниот систем, па може да се користи за чување на крипто-клучеви кои досега обично се чуваа во софтверски паричници или на „USB“ уреди.

Па така, „HTC“ со моделот „Exodus“ се обиде да воспостави рамнотежа помеѓу безбедноста и комфорот, како и да ги елиминира безбедносните протоколи кои доаѓаат од страна. Одредени корисници крипто-клучевите ги запишуваа на хартија и ги чуваа во традиционални сефови, па затоа моделот на „HTC“ нуди поголема безбедност, со едноставен начин за нивно чување.

Безбедносниот протокол фукционира во пар со „HTC“ дигиталниот паричник – „Zion“, кој неодамна е компатибилен и со пребарувачот „Opera“.

Експертите тврдат дека „HTC Exodus“ претставува значителен ризик за „HTC“, бидејќи компанијата веќе некоевреме бележи загуба при продажбата на телефони. Па така „блокчејн“ телефонот претставува невообичаен потег, затоа што има ограничена публика, па малку е веројатно ддека ќе допринесе во работата на „HTC“.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Колку вреди европската фудбалска елита: Реал пред сите

  Колку вреди европската фудбалска елита: Реал пред сите

  Познатата ревизорска куќа KPMG објави листа на највредните фудбалски клубови во светот. Во студијата наречена „Вредност на фудбалските клубови: Европската елита 2020 година“, на прво место…

 • Список на најмалку стресни работни места

  Список на најмалку стресни работни места

  Без разлика дали работите во канцеларија или во рудник, иако тие се различни, двете работни места можат да имаат многу тежок ефект врз психата. Сепак,…

 • Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

  Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

  Од вкупно дијагностицираните нови 38 случаи со Ковид-19, според денеска објавените податоци, 24 се од Скопје. Како што информираа за МИА од Министерството за здравство,…

 • Во Ролан Гарос сакаат гледачи на трибините

  Во Ролан Гарос сакаат гледачи на трибините

  Подобрувањето на состојбата со епидемијата од коронавирус ги исполнува со оптимизам организаторите на Ролан Гарос. Не размислуваат веќе за тоа дали ќе се одржи септемврискиот…

 • Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

  Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

  Во земјава е регистрирана првата смрт на здравстветен работник, како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски роден во струшкото село Подгорци.…

 • Трамп се закани со затворање на социјални мрежи и доби брз одговор од основачот на „Твитер“

  Трамп се закани со затворање на социјални мрежи и доби брз одговор од основачот на „Твитер“

  Американскиот претседател Доналд Трамп вчера се закани дека ќе донесе регулативи поврзани со социјалните мрежи и веќе денес планира да потпише извршна наредба во врска…

 • Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

  Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

  Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамки на Услужната комора при Сојуз на стопански комори на Македонија, достави четири конкретни предлози за намалување на…

 • Богатството во време на корона: Олигарсите станаа уште побогати

  Богатството во време на корона: Олигарсите станаа уште побогати

  Бројот на милијардери во Русија за последните два месеци се зголеми од 99 на 101 лице. Нивното вкупно богатство се зголеми од 392 милијарди на…

 • Франција забрани употреба на хидрохлорокин против COVID-19

  Франција забрани употреба на хидрохлорокин против COVID-19

  Владата на Франција вчера ја поништи уредбата со која им беше дозволено на болниците да користат хидрохлорокин при лечење на пациенти заболени од потешки форми…

 • Екс-претседателот на Барселона: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

  Екс-претседателот на Барселона: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

  Поранешниот претседател на Барселона, Жоан Гаспар, изрази став дека првенството на Шпанија не е завршено пред предвиденото, поради фактот што Реал Мадрид не го зазема…