Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 648.00 0%    ALK 8,575.33 -0.26%    CEVI 800.53 -1.17%    FERS 78,000.00 -0.36%    GRNT 830.00 0.76%    KMB 5,167.69 -0.37%    MPT 52,500.00 -0.57%    MTUR 5,294.18 1.81%    OHB 6,180.00 -0.01%    REPL 74,702.00 -3%    SBT 2,328.00 -3%    SPAZ 18,000.00 1.69%    STB 1,145.00 -0.47%    TEL 300.00 0.14%    TNB 15,613.40 0.73%    

Кинеската побарувачка ја поттикнa продажбата на L’Oreal

Време: 11:01

Датум: февруари 9, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Силна побарувачката на луксузни креми во Кина му помогна на сопственикот на „L’Oreal“ да ја надмине прогноза за приходите од продажбата за четвртиот квартал, пренесува „CNBC“.

Продажбата на најскапите брендови на „L’Oreal“ ги надмина очекувањата на аналитичарите за последните три месеци од годината благодарение на овој пазар, покрај „ладењето“ на економскиот раст таму и стравувањата за трговска војна меѓу Пекинг и Вашингтон.

За бизнисот на „L’Oreal“ азиско-пацифичкиот регион ја надмина Северна Америка како најголем пазар уште во минатата година.

Но „L’Oreal“ се соочува и со предизвикот да продолжи да го забрзува растот на приходите во други области, вклучувајќи ги и оние на единицата за кориснички производи, во која влегуваат брендови, како шампоните „Garnier“.

Приходите од продажбата на ова единица се зголемиле за 2,8 отсто во четвртиот квартал, во кои се видливи влијанието на валутните флуктуации и превземања. Во претходниот квартал растот изнесуваше 2,3%.

Тоа помогна за промовирање на вкупните приходи од продажба, кои се зголемија со 7,7 отсто, над прогнозата за 6,4%. Износот достигна 7,1 милијарди евра.

Од „L’Oreal“ тврдат дека исто така се соочуваат со забавување на пазарите во Франција и Велика Британија. Иако последниот носи само 3% од приходите од продажбата, компанијата се приклучи на организациите кои се подготвуваат за потенцијалниот хаос од „Brexit“.

За 2018-та година „L’Oreal“ очекува 5,3% раст на оперативната добивка до 4,7 милијарди евра, што значи 18,3% профитна маргина, што е над 18-те проценти на крајот на 2017-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Netflix забележа најголем пораст на претплатници откако постои

  Netflix забележа најголем пораст на претплатници откако постои

  Netflix пријавил најголемо зголемување на бројот на претплатници откако е лансиран пред 12 години, наведувајќи дека нивната заработувачка надминала за повеќе од 9,6 милиони долари…

 • Виталиа општествено најодговорна компанија во рамките на проектот „Социјална инклузија и економско зајакнување на млади и на млади родители во социјален ризик преку мерки за генерирање приходи “

  Виталиа општествено најодговорна компанија во рамките на проектот „Социјална инклузија и економско зајакнување на млади и на млади родители во социјален ризик преку мерки за генерирање приходи “

  На вчерашниот завршен настан, во рамките на проектот „ Социјална инклузија и економско зајакнување на млади и на млади родители во социјален ризик преку мерки…

 • НЛБ Банка АД Скопје прогласена за најдобра банка за 2018 година на Europe Banking Awards

  НЛБ Банка АД Скопје прогласена за најдобра банка за 2018 година на Europe Banking Awards

  НЛБ Банка АД Скопје трета година по ред е прогласена за Најдобра банка во земјата од финансискиот магазин ЕМЕА. НЛБ Банка АД Скопје е дел…

 • Microsoft превзема компанија која се занимава со ioT секторот

  Microsoft превзема компанија која се занимава со ioT секторот

  Microsoft на 18 април објави дека ја купува Express Logic, компанија од Калифорнија која е специјализирана за развој на оперативни системи во реално време (RTOS)…

 • Аналитичарите предвидуваат: Apple ќе има лош втор фискален квартал

  Аналитичарите предвидуваат: Apple ќе има лош втор фискален квартал

  На почетокот на годината се случило нешто што ретко кој можел да очекува, пристигнала вест дека Apple за време на сезонскиот одмор ја намалил продажбата…

 • “Швајцарецот” останува број еден во светот

  “Швајцарецот” останува број еден во светот

  Швајцарскиот производител на часовници “Rolex” веќе четврта година по ред е именуван за најреномирана компанија во светот. Оваа прознание се доделува од 1997 година, а…

 • Еурокомпозит: дел од работниците најавуваат штрајк со глад

  Еурокомпозит: дел од работниците најавуваат штрајк со глад

  Вработените во последниот македонски загубар по кој знае кој пат излегоа на протести. Од Прилеп дојдоа во Скопје и поставија шатори пред Владата, а дел…

 • Carlsberg ја продаде компанијата E.C.Dahls

  Carlsberg ја продаде компанијата E.C.Dahls

  Данскиот Carlsberg, третата најголема пиварница во светот, ја продаде фирмата E.C.Dahls во норвешки Трондхем за 75 милиони и 900 илјади евра на конзорциум на норвешки…

 • Алкалоид ја проширува програмата за практикантство и со средните училишта

  Алкалоид ја проширува програмата за практикантство и со средните училишта

  По успешната имплементација на програмите за практиканство со четири факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, „Алкалоид АД Скопје“одлучи соработката од овој вид да ја…

 • Како најлесно до сопствен дом?

  Како најлесно до сопствен дом?

  Кои чекори треба да ги поминете за да добиете станбен кредит? Кога размислуваме за својата иднина, а, секако, и за иднината на своето семејство, она…