Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Кинеската побарувачка ја поттикнa продажбата на L’Oreal

Време: 11:01

Датум: февруари 9, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Силна побарувачката на луксузни креми во Кина му помогна на сопственикот на „L’Oreal“ да ја надмине прогноза за приходите од продажбата за четвртиот квартал, пренесува „CNBC“.

Продажбата на најскапите брендови на „L’Oreal“ ги надмина очекувањата на аналитичарите за последните три месеци од годината благодарение на овој пазар, покрај „ладењето“ на економскиот раст таму и стравувањата за трговска војна меѓу Пекинг и Вашингтон.

За бизнисот на „L’Oreal“ азиско-пацифичкиот регион ја надмина Северна Америка како најголем пазар уште во минатата година.

Но „L’Oreal“ се соочува и со предизвикот да продолжи да го забрзува растот на приходите во други области, вклучувајќи ги и оние на единицата за кориснички производи, во која влегуваат брендови, како шампоните „Garnier“.

Приходите од продажбата на ова единица се зголемиле за 2,8 отсто во четвртиот квартал, во кои се видливи влијанието на валутните флуктуации и превземања. Во претходниот квартал растот изнесуваше 2,3%.

Тоа помогна за промовирање на вкупните приходи од продажба, кои се зголемија со 7,7 отсто, над прогнозата за 6,4%. Износот достигна 7,1 милијарди евра.

Од „L’Oreal“ тврдат дека исто така се соочуваат со забавување на пазарите во Франција и Велика Британија. Иако последниот носи само 3% од приходите од продажбата, компанијата се приклучи на организациите кои се подготвуваат за потенцијалниот хаос од „Brexit“.

За 2018-та година „L’Oreal“ очекува 5,3% раст на оперативната добивка до 4,7 милијарди евра, што значи 18,3% профитна маргина, што е над 18-те проценти на крајот на 2017-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Пораст  на бројот на корисници на широкопојасен интернет и IPTV услугите Нето добивката бележи раст од 2,5 отсто Македонски Телеком бележи позитивни трендови во работењето…

 • Швајцарската Glencore го прифати парискиот климатски договор

  Швајцарската Glencore го прифати парискиот климатски договор

  Една од најголемите компании во светот за ископ на јаглен, „Glencore Plc“ одлучи да го ограничи производството на цврсти фосилни горива, со што цели да…

 • Банкарскиот гигант “UBS” казнет со 3,7 милијарди евра за даночна измама

  Банкарскиот гигант “UBS” казнет со 3,7 милијарди евра за даночна измама

  Парискиот суд во средата го казни швајцарскиот банкарски гигант УБС со 3,7 милијарди евра за даночна измама, што е рекорд за Франција, пренесува „Локал“. Банката беше осудена за нелегално помагање на…

 • Tencent нема да ги намали своите инвестиции во оваа година

  Tencent нема да ги намали своите инвестиции во оваа година

  Кинескиот гигант „Tencent Holdings“ нема да намали инвестициите во оваа година, откако инвестираше во „ИПО“-то на 16 компании во 2018-та година. Ова го откри претседателот…

 • Walmart ги надмина сите очекувања за профитот и приходите во четвртиот квартал

  Walmart ги надмина сите очекувања за профитот и приходите во четвртиот квартал

  Најголемиот малопродажен синџир во САД, „Walmart“ ги надмина очекувањата на профитот и приходите, а онлајн продажбата се зголеми во четвртиот квартал од минатата година. Цената…

 • Alibaba го зголеми својот удел во најголемата кинеска инвестициска банка

  Alibaba го зголеми својот удел во најголемата кинеска инвестициска банка

  Кинескиот гигант во електронската трговија „Alibaba Group Holding“ го зголеми својот удел во најголемата локална инвестициска банка – „China International Capital“. „Alibaba“ купи акции кои…

 • Qualcomm инсистира на забрана за увоз на iPhone во САД

  Qualcomm инсистира на забрана за увоз на iPhone во САД

  Американскиот производител на чипови „Qualcomm“ ги повикува американските трговски регулатори да се откажат од одлуката на судот од пониска инстанца и да го забранат увозот…

 • Air France-KLM се бори со трошоците за гориво со подлабока интеграција

  Air France-KLM се бори со трошоците за гориво со подлабока интеграција

  Авиокомпанијата „Air France-KLM“ има намера да ја зајакне ефикасноста за да ги компензира повисоките трошоци за гориво во оваа година, додека француско-холандската авиокомпанија ја продлабочува…

 • Германската модна компанија Tom Tailor оди во кинески раце

  Германската модна компанија Tom Tailor оди во кинески раце

  Модниот гигант од Хамбург, „Tom Tailor“ ќе добие кинески сопственик. Големиот кинески акционер „Fosun“ има намера да ја купи целата компанија за околу 96 милиони…

 • Danone вети уште поголем раст на продажбата и профитот во 2019-та

  Danone вети уште поголем раст на продажбата и профитот во 2019-та

  Производителот на храна „Danone“ вети дека ќе го забрза растот на продажбата и профитот во оваа година благодарение на штедењето и наметнувањето на трендови за…