Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,100.48 0.03%    AUMK 2,200.00 -8.26%    GRNT 1,234.36 -0.01%    KMB 7,400.00 0%    MPT 76,900.00 -1.56%    OKTA 4,700.00 0%    PGST 615.00 0%    RMDEN15 99.50 1.02%    TETE 2,392.50 0.17%    TRPS 1,800.00 0%    TTK 1,650.00 -0.38%    

Motorola претстави нова линија на смартфони – Moto G7 (видео)

Време: 15:10

Датум: февруари 8, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Компанијата „Motorola“ претстави нова линија на паметни телефони – „Moto G7“. Во неа се наоѓаат четири модели од кои некои покрај основната ознака „Moto G7“ добија и дополнителна – „Plus“, „Power“ и „Play“.

Најмалиот модел од претставената четворка е „Moto G7 Play“, што е малку чуднот затоа што би се очекувал смартфон за гејмери и да има голем, ако не и најголем екран во линијата. Но, тој всушност го има најмалиот со дијагонала од 5,7 инчи и резолуција од 1.512 x 720 точки.

Како „Moto G7“ и „Moto G7 Power“ моделите и „Moto G7 Play“ се темели на процесорот „Snapdragon 632“ и графичка „Adreno 506“. Единствено „Moto G7 Plus“ е опремен со помоќен „Snapdragon 636“ и подобра „Adreno 509“ графика. Шт се однесува до брзината на процесорот (SoC), целата „Moto G7“ линија работи на 1,8 GHz.

„Moto G7 Play“ и „Moto G7 Power“ имаат најмала работна и меморија чување податоци. Двата модели имаат по 32 GB интерна меморија, додека „Moto G7 Play“ има 2 GB, a „Moto G7 Power“ е со 3 GB RAM. Основниот „Moto G7“ има 4 GB RAM и 64 GB интерна меморија. Купувачите кои ќе се одлучат да го земат „Moto G7 Plus“ ќе можат да изберат меѓу две конфигурации –  4 GB/64 GB и 6 GB/128 GB.

„Motorola“ при дизајнирањето на линијата „Moto G7“ одлучи секој смартфон да има различна конфигурација на камерите. По една задна камера добија моделите „Moto G7 Play“ (13 MP до [email protected] fps) и „Moto G7 Power“ (12 MP до [email protected] fps), a по две имаат „Moto G7“ (12 MP и 5 MP до [email protected] fps) и „Moto G7 Plus“ (16 MP и 5 MP дo [email protected] fps). Сите модели освен „Plus“ имаат „селфи“ камера од 8 MP, додека „Plus“ е опремен со 12 MP „селфи“ камера.

Сите модели имаат класичен сензор за отпечаток на прстот кој исто така се наоѓа на задната страна на куќиштето. Благодарејќи на тоа, „Motorola“ можеше на предната страна да вгради поголем екран. Останатите три модели „Moto G7“, „Moto G7 Power“ и „Moto G7 Plus“ имаат 6,2 инчен екран, „G7“ и „G7 Plus“ имаат резуолуција од 2.270 x 1.080 точки, a „G7 Power“ има 1.520 x 720 точки. Во зависност од моделот, „Motorola“ се одлучи да вметне поголем или помал отвор за „селфи“ камерата, во форма на квадрат или во форма на капка вода.

Она што за сите модели е идентично е оперативниот систем – „Android 9.0 Pie“. За накрај да ги споменеме батериите и цените при доаѓањето на пазарот. Најслаба батерија има „Moto G7 Play“ чиј капацитет изнесува 3.000 mAh. „Moto G7“ и „Moto G7 Plus“ добија батерии од 3.200 mAh, a „Moto G7 Power“ во склад со своето име има и таква батерија од 5.000 mAh.

Што се однесува до цената, најевтин ќе биде „Moto G7 Play“ кој ќе чини околу 200 долари, потоа следи „Moto G7 Power“ со цена од околу 250 долари, додека „Moto G7“ ќе чини околу 300 долари, а „Moto G7 Plus“ околу 340 долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Изненадување за новите корисници: Уште едно Windows 10 предупредување

  Изненадување за новите корисници: Уште едно Windows 10 предупредување

  Windows 10 сè уште се соочува со многу проблеми, а крајот на Windows 7 значи дека милиони корисници, доколку веќе не се, наскоро ќе се префрлат на…

 • Европејците годишно трошат четири трилиони евра преку платежни картички

  Европејците годишно трошат четири трилиони евра преку платежни картички

  Расходите на европските платежни картички се зголемиле за една третина од 2014 година, и достигнале 3,9 трилиони евра, бидејќи картичките сè повеќе се користат за…

 • Го срушија сопствениот рекорд: Најголемата земја во Јужна Америка произведе милијарда барели нафта

  Го срушија сопствениот рекорд: Најголемата земја во Јужна Америка произведе милијарда барели нафта

  Минатата година Бразил произвел повеќе од една милијарда барели нафта, со што го сруши рекордот во производство. Дневното просечно производство во оваа земја изнесува 3,1…

 • Авто-гигант предизвика контроверзии: Планираат да градат мини нуклеарни реактори

  Авто-гигант предизвика контроверзии: Планираат да градат мини нуклеарни реактори

  Компанијата Rolls-Royce планира да изгради мини нуклеарни реактори во Велика Британија до крајот на оваа деценија. Од Rolls-Royce потврдија за BBC дека постои план за изградба и…

 • На новата е-платформа на Централен регистар ќе има и доброволна регистрација за ДДВ-обврзник

  На новата е-платформа на Централен регистар ќе има и доброволна регистрација за ДДВ-обврзник

  Од годинава, со нова електронска платформа при регистрирање на фирма во Централниот регистар, ќе може да се изврши и доброволна регистрација за ДДВ обврзник. Ова…

 • Од ноќеска на полноќ поевтинуваат горивата

  Од ноќеска на полноќ поевтинуваат горивата

  Малопродажната цена на бензините се намалува за половина денар, додека цената на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство за еден денар, така одлучи…

 • Скопје викендов беше домаќин на меѓународниот ракометен турнир „КЛ7 2020“, Металург и КЛ7 први лауреати

  Скопје викендов беше домаќин на меѓународниот ракометен турнир „КЛ7 2020“, Металург и КЛ7 први лауреати

  Викендов што е зад нас се одржа првиот меѓународен турнир за млади категории “КЛ7 2020”, чии домаќин и организатор беше ракометниот клуб КЛ7. На истиот…

 • Македонија со награда на Светскиот Економски Форум во Давос

  Македонија со награда на Светскиот Економски Форум во Давос

  Најголемиот политички и економски настан во светот “Светскиот Економски Форум” во Давос заврши во петокот. На претпоследниот ден се одржа и технолошкиот парк во склопот…

 • Балетската претстава „Есмералда“ на 31 јануари и 4 февруари во НОБ

  Балетската претстава „Есмералда“ на 31 јануари и 4 февруари во НОБ

  Националната опера и балет го најавува еден од бисерите на балетската уметност „Есмералда“ – Чезаре Пуњи, овој пат со две изведби на 31.1 и 4.2.2020…

 • Познати жртвите во несреќата во која загина Коби Брајант

  Познати жртвите во несреќата во која загина Коби Брајант

  Во тешка хеликоптерска несреќа во неделата, во Калифорнија загина кошаркарската легенда Коби Брајант (41). Покрај него, животот го загубија и осум други лица. Несреќата се…