Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,100.48 0.03%    AUMK 2,200.00 -8.26%    GRNT 1,234.36 -0.01%    KMB 7,400.00 0%    MPT 76,900.00 -1.56%    OKTA 4,700.00 0%    PGST 615.00 0%    RMDEN15 99.50 1.02%    TETE 2,392.50 0.17%    TRPS 1,800.00 0%    TTK 1,650.00 -0.38%    

Прв тест за одбрана на Земјата: НАСА ќе се обиде да исрфли астероид од орбитата

Време: 13:18

Датум: февруари 6, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Колку и да беа филмовите како “Армагедон” и “Длабок удар” плод на имагинацијата, едно е вистина – не сакате да бидете во близина на местото каде што астероид ќе удри на Земјата.

Дури и помали астероиди кои од време на време ќе удрат на Земјата може да предизвикаат сериозни оштетувања на градовите. За среќа, НАСА планира да организира мисија чија цел ќе боде да ја тестира новата технологија со цел да ги пренасочи астероидите кои се опасни за нас.

Станува збор за прво тестирање на вистински систем за одбрана на планетата. Во мисијата ќе учествуваат експерти од НАСА и Европската агенција за вселенски истражувања, кои ќе се обидат да “исфрлат” астероид од орбитата, така што тоа ќе го погодат со сонда, која ќе патува со околу 6,44 километри во секунда.

Проектот наречен DART (The Double Asteroid Redirect Test) ) вклучува таргетирање на астероидот Didimos, тоест помалиот објект кој орбитира околу него и е познат како Didimun (дидиева месечина).

Ниту една од овие “вселенски карпи” не претставува закана за Земјата: тие се на растојание од околу 11,25 милиони километри од нас кога се најблиску. Затоа се избрани за овој експеримент.

Кога станува збор за големината, Didimun може да се спореди со големата на Кеопсова пирамида во Гиза, што го прави најмалиот астероид на кого е испратена сонда. Меѓутоа, ако астероид на оваа големина ја погоди Земјата со вообичаена брзина од 30,58 километри во секунда, би можел да разнесе цел регион, наведува Европската агенција за истражување на вселената.

НАСА планира да ја лансира сондата во 2020 или 2021 година, како би го погодила Didimun во октомври 2022. После тоа, ќе се испрати леталото “Хера” за да се утврди какви промени се направени по тестирањето и дали исфрлањето од орбитата, односно померувањето било успешно.

НАСА плановите за мисијата DART ги откри во 2018 година, додека Европската агенција за вселенски истражувања само најави формирање на тим за следните истражувања.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Изненадување за новите корисници: Уште едно Windows 10 предупредување

  Изненадување за новите корисници: Уште едно Windows 10 предупредување

  Windows 10 сè уште се соочува со многу проблеми, а крајот на Windows 7 значи дека милиони корисници, доколку веќе не се, наскоро ќе се префрлат на…

 • Европејците годишно трошат четири трилиони евра преку платежни картички

  Европејците годишно трошат четири трилиони евра преку платежни картички

  Расходите на европските платежни картички се зголемиле за една третина од 2014 година, и достигнале 3,9 трилиони евра, бидејќи картичките сè повеќе се користат за…

 • Го срушија сопствениот рекорд: Најголемата земја во Јужна Америка произведе милијарда барели нафта

  Го срушија сопствениот рекорд: Најголемата земја во Јужна Америка произведе милијарда барели нафта

  Минатата година Бразил произвел повеќе од една милијарда барели нафта, со што го сруши рекордот во производство. Дневното просечно производство во оваа земја изнесува 3,1…

 • Авто-гигант предизвика контроверзии: Планираат да градат мини нуклеарни реактори

  Авто-гигант предизвика контроверзии: Планираат да градат мини нуклеарни реактори

  Компанијата Rolls-Royce планира да изгради мини нуклеарни реактори во Велика Британија до крајот на оваа деценија. Од Rolls-Royce потврдија за BBC дека постои план за изградба и…

 • На новата е-платформа на Централен регистар ќе има и доброволна регистрација за ДДВ-обврзник

  На новата е-платформа на Централен регистар ќе има и доброволна регистрација за ДДВ-обврзник

  Од годинава, со нова електронска платформа при регистрирање на фирма во Централниот регистар, ќе може да се изврши и доброволна регистрација за ДДВ обврзник. Ова…

 • Од ноќеска на полноќ поевтинуваат горивата

  Од ноќеска на полноќ поевтинуваат горивата

  Малопродажната цена на бензините се намалува за половина денар, додека цената на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство за еден денар, така одлучи…

 • Скопје викендов беше домаќин на меѓународниот ракометен турнир „КЛ7 2020“, Металург и КЛ7 први лауреати

  Скопје викендов беше домаќин на меѓународниот ракометен турнир „КЛ7 2020“, Металург и КЛ7 први лауреати

  Викендов што е зад нас се одржа првиот меѓународен турнир за млади категории “КЛ7 2020”, чии домаќин и организатор беше ракометниот клуб КЛ7. На истиот…

 • Македонија со награда на Светскиот Економски Форум во Давос

  Македонија со награда на Светскиот Економски Форум во Давос

  Најголемиот политички и економски настан во светот “Светскиот Економски Форум” во Давос заврши во петокот. На претпоследниот ден се одржа и технолошкиот парк во склопот…

 • Балетската претстава „Есмералда“ на 31 јануари и 4 февруари во НОБ

  Балетската претстава „Есмералда“ на 31 јануари и 4 февруари во НОБ

  Националната опера и балет го најавува еден од бисерите на балетската уметност „Есмералда“ – Чезаре Пуњи, овој пат со две изведби на 31.1 и 4.2.2020…

 • Познати жртвите во несреќата во која загина Коби Брајант

  Познати жртвите во несреќата во која загина Коби Брајант

  Во тешка хеликоптерска несреќа во неделата, во Калифорнија загина кошаркарската легенда Коби Брајант (41). Покрај него, животот го загубија и осум други лица. Несреќата се…