Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Apple за оваа година планира нови LCD телефони

Време: 12:31

Датум: јануари 12, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Apple“ планира да претстави три нови модели „iPhone“ оваа есен, вклучувајќи наследник на проблематичниот „XR“, најевтиниот нејзин уред од 2018-та година со „LCD“ дисплеј, што не успеа да ги исполни прогнозите на „Apple“ за продажба.

Планот на компанијата е да пушти неколку нови функции на камерата, вклучувајќи тројна задна камера за моделот од највисоката класа, како и двојна задна камера за другите два, дополнуваат изворите.

Придржувањето кон „LCD“ екранот се случува во момент во кој компанијата се бори со слабите продажби на „iPhone XR“ поради што ја намалија најновата прогноза за приходите. Според зборовите на изворите тоа делумно се должи на фактот дека „LCD“ телефоните одамна се планирани, а слични планови не се укинуваат лесно.

За 2020-та година „Apple“ размислува да се откаже од „LCD“ моделите, дополнуваат дел од изворите. Ова ќе биде значајна промена и таргетирање само на „OLED“ екраните за „iPhone“. „OLED“ дисплеите на сегашните модели „XS“ нудат подобар контраст и се поевтини од „LCD“ предлозите на „XR“, како и на постари модели како на „iPhone 7“ и „8“.

Иако производното планирање на овогодинешните уреди достигна до моментот во кој главните функции тешко би можеле да бидат промените, тоа не е завршено. Планирањето на моделите за 2020-та година е во почетна фаза и повеќе нешта ќе бидат разгледани, велат изворите.

Иновациите во „iPhone“ и стратегијата на линијата производи, вклучувајќи ги цените, се клучни за привлекување на корисниците, додека бројот на смартфоните кои „Apple“ ги продава низ целиот свет, се намалува.

Во Кина, „Apple“ се соочува со огромна конкуренција од локалните производители. Компанијата сепак генерира околу 20% од вкупните приходи од континентална Кина, Хонг Конг, Макао и Тајван.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кариус го моли Ливерпул да го спаси од турскиот кошмар

  Кариус го моли Ливерпул да го спаси од турскиот кошмар

  Голманот на Бешикташ, Лорис Кариус очајно сака да стави крај на својот престој во клубот. Според локалните медиуми, тој се поврзал со раководството на Ливерпул…

 • Почнуваат квалификациите за пласман на ЕП 2020

  Почнуваат квалификациите за пласман на ЕП 2020

  Денес ќе се одиграат првите 10 натпревари од квалификациите за ЕП 2020. 55 тимови учествуваат во битката за учество на завршницата на шампионатот, кое ќе…

 • Трамп штеди на балканските сервиси: Скопје и Подгорица излегуваат од игра?

  Трамп штеди на балканските сервиси: Скопје и Подгорица излегуваат од игра?

  Судејќи според предлогот на буџетот на САД за 2020 година, Трамп штеди на балканските сервиси Предлог буџетот за 2020 година, доставен од администрацијата на американскиот…

 • Променливо облачно време со температура до 17 степени

  Променливо облачно време со температура до 17 степени

  На повеќе места во земјава ќе има зголемена облачност, ќе продолжи да дува умерен североисточен ветер, а дневната температура дополнително ќе се намали за 2…

 • Зависноста од мобилните телефони станува секојдневие

  Зависноста од мобилните телефони станува секојдневие

  Мобилните телефони стануваат неопходен дел од нашето секојдневно живеење. Присутни се кај целата популација без разлика на возраста – ги користат деца, возрасни, стари… Без…

 • Русија донесе закон против лажни вести и навреди на властите на интернет

  Русија донесе закон против лажни вести и навреди на властите на интернет

  Претседателот Владимир Путин потпишал закон за нови, строги казни за граѓаните на Русија, кои шират, она што властите го сметаат за лажни вести на интернет…

 • Самсунг “КуЛЕД “ (QLED) телевизорите и нивниот нов “Амбиентален Режим“ го трансформираат домот во галерија

  Самсунг “КуЛЕД “ (QLED) телевизорите и нивниот нов “Амбиентален Режим“ го трансформираат домот во галерија

  Новата опција прикажува светски познати уметнички дела и персонализирани содржини Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) денес најави дека нивната серија “КуЛЕД“ (QLED) телевизори…

 • Сирењата на Млекара Здравје Радово нудат најдобра вредност за дадените пари, сметаат потрошувачите во Македонија

  Сирењата на Млекара Здравје Радово нудат најдобра вредност за дадените пари, сметаат потрошувачите во Македонија

  Според мислењето на потрошувачите во Македонија, сирењата на Млекара Здравје Радово се едни од производите кои нудат најголема вредност за дадените пари, покажа истражувањето на…

 • Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата

  Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата

  Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата. Двете земји допрва треба да преговараат за користењето на придавката, на марките, на брендовите, а веќе постојат…

 • Потпишан нов меморандум за соработка помеѓу регулаторните институции на финансискиот систем

  Потпишан нов меморандум за соработка помеѓу регулаторните институции на финансискиот систем

  Регулаторните институции на финансискиот систем на земјава ќе ги зајакнат активностите  за подигнување на нивото на финансиска писменост, а започнуваат и активности за подобрување на…