Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Кинеската сонда слета на темната страна на Месечината, коja не може да се види од Земјата и е неистраженa (ФОТО)

Време: 10:02

Датум: јануари 3, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Кинеската сонда “Cange-4” слета на темната страна на Месечината откако беше лансирана од центарот Сичанг во југозападниот дел на Кина, објави Кинеската централна телевизија.

Сондата се спушти и испрати фотографија преку сателитот “Cekiao”, кој ќе го пренесува комуникацискиот сигнал од Месечината на Земјата.

Далечната хемисфера на Месечината, позната како “темна страна”, никогаш не е видлива од Земјата и не е истражена и покрај тоа што беше снимена во 1959 година, објави АФП.

Сондата беше лансирана на 8-ми декември и влезе во лунарната орбита на 12-ти декември. Ова е првото меко слетување на темната страна на Месечината.

Роверот “Cange-4” носи шест експерименти од Кина и од странство, вклучувајќи ниско фреквентни астрономски експерименти.

Сондата, исто така, ќе врши минерални и радијациски трестови, објави кинеската Национална администрација за вселенски пронајдоци.

Во текот на лунарната ноќ, кој трае 14 дена, температурата паѓа до минус 173 целзиусови степени, а во текот на лунарниот ден, кој, исто така трае 14 дена, температурата расте до 127 степени Целзиусови.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кариус го моли Ливерпул да го спаси од турскиот кошмар

  Кариус го моли Ливерпул да го спаси од турскиот кошмар

  Голманот на Бешикташ, Лорис Кариус очајно сака да стави крај на својот престој во клубот. Според локалните медиуми, тој се поврзал со раководството на Ливерпул…

 • Почнуваат квалификациите за пласман на ЕП 2020

  Почнуваат квалификациите за пласман на ЕП 2020

  Денес ќе се одиграат првите 10 натпревари од квалификациите за ЕП 2020. 55 тимови учествуваат во битката за учество на завршницата на шампионатот, кое ќе…

 • Трамп штеди на балканските сервиси: Скопје и Подгорица излегуваат од игра?

  Трамп штеди на балканските сервиси: Скопје и Подгорица излегуваат од игра?

  Судејќи според предлогот на буџетот на САД за 2020 година, Трамп штеди на балканските сервиси Предлог буџетот за 2020 година, доставен од администрацијата на американскиот…

 • Променливо облачно време со температура до 17 степени

  Променливо облачно време со температура до 17 степени

  На повеќе места во земјава ќе има зголемена облачност, ќе продолжи да дува умерен североисточен ветер, а дневната температура дополнително ќе се намали за 2…

 • Зависноста од мобилните телефони станува секојдневие

  Зависноста од мобилните телефони станува секојдневие

  Мобилните телефони стануваат неопходен дел од нашето секојдневно живеење. Присутни се кај целата популација без разлика на возраста – ги користат деца, возрасни, стари… Без…

 • Русија донесе закон против лажни вести и навреди на властите на интернет

  Русија донесе закон против лажни вести и навреди на властите на интернет

  Претседателот Владимир Путин потпишал закон за нови, строги казни за граѓаните на Русија, кои шират, она што властите го сметаат за лажни вести на интернет…

 • Самсунг “КуЛЕД “ (QLED) телевизорите и нивниот нов “Амбиентален Режим“ го трансформираат домот во галерија

  Самсунг “КуЛЕД “ (QLED) телевизорите и нивниот нов “Амбиентален Режим“ го трансформираат домот во галерија

  Новата опција прикажува светски познати уметнички дела и персонализирани содржини Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) денес најави дека нивната серија “КуЛЕД“ (QLED) телевизори…

 • Сирењата на Млекара Здравје Радово нудат најдобра вредност за дадените пари, сметаат потрошувачите во Македонија

  Сирењата на Млекара Здравје Радово нудат најдобра вредност за дадените пари, сметаат потрошувачите во Македонија

  Според мислењето на потрошувачите во Македонија, сирењата на Млекара Здравје Радово се едни од производите кои нудат најголема вредност за дадените пари, покажа истражувањето на…

 • Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата

  Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата

  Македонското име останува нерешен проблем, барем во трговијата. Двете земји допрва треба да преговараат за користењето на придавката, на марките, на брендовите, а веќе постојат…

 • Потпишан нов меморандум за соработка помеѓу регулаторните институции на финансискиот систем

  Потпишан нов меморандум за соработка помеѓу регулаторните институции на финансискиот систем

  Регулаторните институции на финансискиот систем на земјава ќе ги зајакнат активностите  за подигнување на нивото на финансиска писменост, а започнуваат и активности за подобрување на…