Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Audi ветува дека Q4 ќе биде повеќе од купе верзија на Q3

Време: 10:36

Датум: декември 3, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Оваа година, „Audi“ претстави два кросовера – „Q8“ и „e-tron“, и сега ја подготвува премиерата на третиот – „Q4“. Ова ќе биде купе модел развиен врз основа на прототипот „TT Offroad Concept“ презентиран во 2014-та година (на сликата).

Според дизајнерот на брендот, Андреас Миндт, идниот „Audi Q4“ ќе биде „повеќе од купе верзија на „Q3“ и значително ќе се разликува од овој модел“. Миндт не даде понатамошни детали во врска со идниот крос-купе модел, но тој откри дека ќе биде достапен на почетокот од 2019-та година, а основната верзија ќе чини 31.000 евра.

Според „Carscoops“, должината на „Q4“ ќе изнесува 4.500 mm, што е 110 mm повеќе од „Q3“. Ова ќе им даде повеќе простор на патниците на задните седишта. Покрај тоа, во кабината ќе биде инсталиран нов инфо-забавен систем со дисплеј од 9,2 инчи.

Идниот „Audi Q4“ ќе ја користи платформата „MQB“ на „VW Group“. Под капакот ќе бидат поставени 4-цилиндрични бензински и дизел агрегати, а топ-верзијата ќе добие 2,5 литарски мотор со турбополнач и 5 цилиндри од „RS3“ моделот. Ќе работи во комбинација со електричен мотор, а само со овој агрегат оваа верзија ќе достигне до 50 км.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Cupra Formentor изгледа „опасно“ (фото+видео)

  Cupra Formentor изгледа „опасно“ (фото+видео)

  Новата шпанската марка „Cupra“, која до неодамна беше поделба на „Seat“ во Женева ќе претстави прототип на спортски кросовер чија сериска верзија ќе излезе на…

 • Volvo S60 тргна за Европа од Америка

  Volvo S60 тргна за Европа од Америка

  „Volvo“ започна од САД да го извезува новиот „S60“, кој се произведува во фабриката во Јужна Каролина. Првите прмиероци од новата генерација на лимузината на…

 • Opel се фокусира на рели со ADAM и следната Corsa

  Opel се фокусира на рели со ADAM и следната Corsa

  Одлична традиција: Opel останува лојален на мотоспортот Европски шампионат во рели: следната Opel Corsa како R2 достапна на крајот на 2020 година Риселсхајм. Opel останува…

 • Компактни спортски автомобили во врвна форма: Новиот Audi TT RS Coupé и Новиот Audi TT RS Roadster

  Компактни спортски автомобили во врвна форма: Новиот Audi TT RS Coupé и Новиот Audi TT RS Roadster

  Audi Sport го прикажа врвниот модел на серијата TT, со уште подинамичен изглед, новиот TT RS со сигурност покажува што има да понуди. Неговиот петцилиндричен…

 • Хибридниот Peugeot 508 – до „стотка“ зa 4,3 секунди! (фото+видеo)

  Хибридниот Peugeot 508 – до „стотка“ зa 4,3 секунди! (фото+видеo)

  Францускиот производител го претстави концептот „Peugeot 508 Sport Engineered“ со „plug-in“ хибриден погон и спортски перформанси, пред официјалната премиера на ова возило на женевскиот авто-саем.…

 • Најпопуларните електрични возила во светот

  Најпопуларните електрични возила во светот

  Лидер е „Nissan Leaf“, но третото место ќе ве изненади. Центарот за истражување на соларната енергија и водородот во Баден-Виртемберг ги објави најпопуларните електрични во…

 • Subaru најави концептен кросовер со високи перформанси

  Subaru најави концептен кросовер со високи перформанси

  Речиси сите производители ги најавуваат своите премиери со таинствени фотографии и снимки oд моделите кои ќе ги претстават на престижниот саем за автомобили во Женева…

 • Mazda ги откри адутите на новата „тројка“ во Европа (фото+видео)

  Mazda ги откри адутите на новата „тројка“ во Европа (фото+видео)

  Јапонскиот производител ги објави фотографиите и спецификациите на новата „Mazdа3“ зa европскиот пазар. „Mazda“ во Лисабон ја одржа европската презентација на новата „тројка“. Пред новинарите…

 • Премиера: Новиот Ford Focus ST со 280 ks (фото+видео)

  Премиера: Новиот Ford Focus ST со 280 ks (фото+видео)

  „Ford“ ги објави фотографиите и техничките детали за спортската, „ST“ верзија на новиот „Focus“ кој ќе биде достапен со бензински и дизел мотори. Новиoт „Focus…

 • Новиот Stratos базиран на Ferrari ќе чини 500.000 евра (фото+видео)

  Новиот Stratos базиран на Ferrari ќе чини 500.000 евра (фото+видео)

  По минатогодишниот прототип, компанијата „Manifattura Automobili Torino“ (MAT) на саемот во Женева ќе ја претстави продукциската верзија на новата инкарнација на легендарниот „Lancia Stratos“. На…