Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,117.59 -0.18%    BESK 9,682.00 3%    CBNGA31 3,145.00 0%    GRNT 919.51 0.49%    KMB 5,473.29 0.17%    MPOL 377.00 -3.33%    MPT 63,165.11 0.43%    OKTA 4,802.00 -3.96%    RMDEN16 98.50 0.01%    RZLV 82.00 0%    STB 1,060.19 4.73%    STIL 119.38 -0.71%    TNB 17,109.09 0.64%    UNI 2,288.40 1.16%    ZILU 245.00 -2.51%    

Instagram се повеќе ја персонализира својата услуга

Време: 15:58

Датум: ноември 30, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Апликацијата за споделување на фотографии и видео содржини, „Instagram“ која е во сопственост на „Facebook“, денес објави дека ја пушта нова функција наречена „Close Friends“ (Блиски пријатели), која им овозможува на корисниците да ги споделат „Stories“ со помали групи на луѓе, објави „Ројтерс“.

Новата функција која ќе се појави во страничното мени на корисниците им овозможува на над 1 милијарда лица кои го користат „Instagram“, да создаваат мали групи од онлајн пријатели и споделување на „Stories“ екслузивно со нив.

„Ако сте во списокот на блиски пријатели со некого, ќе гледате зелен круг околу нивната слика во полето „Stories“ и зелен беџ кога ги пребарувате нивните приказни“, посочува „Instagram“.

„Facebook“ се фокусира на „Instagram“, како апликација која најбрзо генерира приходи во бизнисот на компанијата, откако главната платформа на социјалната мрежа стана предмет на критики од страна на регулаторите, кои инсистираат за подобрување заштитата на информациите на индивидуалните корисници, да се преземат мерки против зависноста од социјалната мрежа и да престане ширењето на лажни вести.

Во октомври „Instagram“ го ангажираше Адам Мосери за шеф на компанијата, откако ко-основачите на апликацијата Кевин Систром и Мајк Кригер се повлекоа.

Ривалот „Snap“, сопственик на „Snapchat“, кој се соочува со огромна конкуренција од страна на „Instagram“, направи редизајн на апликацијата за да привлече повеќе корисници и реклами. „Snap“ објави инвестиција од 250 милиони долари од саудискиот принц Алавид Бин Талал.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Недела дена одмор од 250.000 долари

  Недела дена одмор од 250.000 долари

  Само една недела одмор во Isla Sa Ferradura ќе ве чини минимум четврт милион долари, и тоа вон сезона. Ибица е веќе истражено игралиште на љубителите…

 • МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската федерација од понеделник целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје. Конкретно, од понеделник од…

 • Првата ”жртва” на Huawei: Новиот телефон нема да биде можно да се купи

  Првата ”жртва” на Huawei: Новиот телефон нема да биде можно да се купи

  Судбината на паметниот телефон Honor 20 Pro, кој во вторникот се најави од Honor Huawei, а кој е еден од првиот изборза купувачите со плитки…

 • Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Судот и нареди на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да престане со користење на парите од фондот на Министерството за одбрана за изградба на…

 • Меси ја освои шестата „златна копачка“

  Меси ја освои шестата „златна копачка“

  Аргентинецот Лионел Меси, ја освои својата шеста „златна копачка“ во кариерата. Меси до оваа награда дојде по успешната игра оваа сезона во Ла лигата, каде…

 • Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Францускиот претседател Емануел Макрон изјавил дека петтгодишниот рок за обнова на катедралата Нотр Дам, која беше значително оштетена во големиот пожар на 15 април, возможен…

 • Челзи бара 130 милиони фунти за Азар

  Челзи бара 130 милиони фунти за Азар

  Преговорите за трансферот на Еден Азар кај „кралевите“ нема да помине толку лесно, откако Челзи објави дека за услугите на Белгиецот бара 130 милиони фунти,…

 • 3 причини зошто семките од тиква се одлична ужина

  3 причини зошто семките од тиква се одлична ужина

  Семките од тиква се суперхрана, бидејќи се богати со протеини, растителни влакна, минерали и витамини. Ако помеѓу оброците како ужина изедете 30 грама семки од…

 • Мислите дека кафеавиот шекер е подобар од белиот?

  Мислите дека кафеавиот шекер е подобар од белиот?

  Склони сме на верувањата дека кафеавата храна е поздрава од бела, на пример кога станува збор за шекер или ориз. Зошто е тоа така? Кафеавиот…

 • Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Дали сте кратки со време, а сакате да се ослободите од неколку вишок килограми? За да го направите ова брзо и здраво пробајте диета со…