Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,117.59 -0.18%    BESK 9,682.00 3%    CBNGA31 3,145.00 0%    GRNT 919.51 0.49%    KMB 5,473.29 0.17%    MPOL 377.00 -3.33%    MPT 63,165.11 0.43%    OKTA 4,802.00 -3.96%    RMDEN16 98.50 0.01%    RZLV 82.00 0%    STB 1,060.19 4.73%    STIL 119.38 -0.71%    TNB 17,109.09 0.64%    UNI 2,288.40 1.16%    ZILU 245.00 -2.51%    

Galaxy S10 + – 12GB RAM и 1 TB простор за складирање

Време: 12:58

Датум: ноември 30, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Се чини дека корејскиот концерн за електроника „Samsung“ целосно ќе го промени мобилниот пазар со својата „плус“ верзија на претстојниот предводник „Galaxy S10“.

Според новите шпекулации, Корејците ќе го предложат „Galaxy S10 +“ со параметри кои се нејасен поим за тоа колку хардвер може да се најде под капакот на еден смартфон – со карактеристики со кои не можат да се пофалат некои компјутери.

Неофицијалната информација вели дека „Samsung Galaxy S10 +“ ќе располага со 12GB RAM меморија, како и 1 TB простор за складирање податоци, пренесува „Аndroid Аuthority“.

Во овој случај, „RAM“ меморијата ќе биде три пати поголема од „Galaxy S9“ и „Galaxy S9 +“ и двојно поголема од верзијата на „Galaxy Note 9“.

Оперативната меморија ги чува податоците од отворените апликации, овозможувајќи им на корисниците да користат неколку апликации, или мултитаскинг, без да мора да отвораат одново апликација секој пат кога сакаат да ја користат.

Ако „Galaxy S10 +“ биде со 1 TB простор за складирање, тогаш ова ќе биде двојно над досегашниот рекорд од 512 GB, кој се нуди кај „топ“ моделите „iPhone XS“, „iPhone XS Max“ и „Galaxy Note 9“.

Според други шпекулации „Galaxy S10 +“ ќе има 6,7-инчна дијагонала и четири камери на задната страна, дополнети со двоен преден сензор.

Главниот извршен директор на единица на „Samsung“ за мобилните уреди Ди Џеј Кох неодамна спомна дека „Samsung“ е во „криза“, што се однесува до смартфоните. Може да се покаже дека компанијата е подготвена да притисне „педалата до крај“, кога станува збор за моделите во 2019-та година, во обид да се натпреваруваат подобро со конкурентните производители.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Недела дена одмор од 250.000 долари

  Недела дена одмор од 250.000 долари

  Само една недела одмор во Isla Sa Ferradura ќе ве чини минимум четврт милион долари, и тоа вон сезона. Ибица е веќе истражено игралиште на љубителите…

 • МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската федерација од понеделник целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје. Конкретно, од понеделник од…

 • Првата ”жртва” на Huawei: Новиот телефон нема да биде можно да се купи

  Првата ”жртва” на Huawei: Новиот телефон нема да биде можно да се купи

  Судбината на паметниот телефон Honor 20 Pro, кој во вторникот се најави од Honor Huawei, а кој е еден од првиот изборза купувачите со плитки…

 • Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Судот и нареди на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да престане со користење на парите од фондот на Министерството за одбрана за изградба на…

 • Меси ја освои шестата „златна копачка“

  Меси ја освои шестата „златна копачка“

  Аргентинецот Лионел Меси, ја освои својата шеста „златна копачка“ во кариерата. Меси до оваа награда дојде по успешната игра оваа сезона во Ла лигата, каде…

 • Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Францускиот претседател Емануел Макрон изјавил дека петтгодишниот рок за обнова на катедралата Нотр Дам, која беше значително оштетена во големиот пожар на 15 април, возможен…

 • Челзи бара 130 милиони фунти за Азар

  Челзи бара 130 милиони фунти за Азар

  Преговорите за трансферот на Еден Азар кај „кралевите“ нема да помине толку лесно, откако Челзи објави дека за услугите на Белгиецот бара 130 милиони фунти,…

 • 3 причини зошто семките од тиква се одлична ужина

  3 причини зошто семките од тиква се одлична ужина

  Семките од тиква се суперхрана, бидејќи се богати со протеини, растителни влакна, минерали и витамини. Ако помеѓу оброците како ужина изедете 30 грама семки од…

 • Мислите дека кафеавиот шекер е подобар од белиот?

  Мислите дека кафеавиот шекер е подобар од белиот?

  Склони сме на верувањата дека кафеавата храна е поздрава од бела, на пример кога станува збор за шекер или ориз. Зошто е тоа така? Кафеавиот…

 • Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Дали сте кратки со време, а сакате да се ослободите од неколку вишок килограми? За да го направите ова брзо и здраво пробајте диета со…