Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Првиот модел на брендот Cupra ќе се нарекува Terramar?

Време: 11:33

Датум: ноември 5, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

„Cupra“ на почетокот на 2018-та беше одвоен како посебен под-бренд на „Seat“, а првиот модел на овој бренд би требало да биде купе-кросовер за кој се шпекулира дека ќе се нарекува „Terramar“.

По најавата дека првиот самостоен „Cupra“ модел ќе биде кросовер, шпански „Autofacil“ објави на почетокот на септември прва фотографија од тоа возило во ниска резолуција.

Два месеци подоцна, британски „AutoExpress“ пишува дека „Seat“ го заштитил комерцијалното име „Terramar“, кое би требало да биде за првиот модел на „Cuprа“.

Името потекнува од некогашната тркачка патека покрај Барселона (Autodromo de Sitges-Terramar) која е издрадена во 20-тите години од минатиот век. Со оглед дека „Seat“ ја негува традицијата своите модели да ги нарекува по шпански географски поими, па ако првиот модел на „Cuprа“ навистина го добие името „Terramar“, истата практика би била продолжена и преку автомобилит на овој спортски под-бренд.

„AutoExpress“ наведува дека „Cupra Terramar“ ќе биде купе верзија на најголемиот „SUV“ модел на „Seat“, „Tarraco“. Aвтомобилот би имал мотор од преку 300 „коња“, а моќта ќе се пренесува на двете осовини преку автоматскиот менувач со двојно квачило.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Само за 200 Aмериканци – Subaru STI S209 (фото+видео)

  Само за 200 Aмериканци – Subaru STI S209 (фото+видео)

  Јапонскиот производител „Subaru“ го претстави во Детроит последниот производ од своето „STI“ (Subaru Tecnica International) одделение. Станува збор за моделот „STI S209“ кој ќе биде…

 • VW го претстави Golf GTI TCR со 290 KS (фото+видео)

  VW го претстави Golf GTI TCR со 290 KS (фото+видео)

  Германскиот гигант „Volkswagen“ го откри „Golf GTI TCR“, легална верзија на автомобил инспириран од тркачки модел. „TCR“ е сместен помеѓу „Golf GTI Performance“ и „Golf…

 • Nissan создаде нов сегмент – „возвишен спортски седан“ (фото+видео)

  Nissan создаде нов сегмент – „возвишен спортски седан“ (фото+видео)

  Јапонски „Nissan“ на саемот за автомобили во Детроит го претстави концептот „IMs“ со кој создава буквално нова класа на автомобили, а која ја нарече „возвишен…

 • Дебитираше BMW Serieѕ 7 со новиот V8 агрегат (фото+видео)

  Дебитираше BMW Serieѕ 7 со новиот V8 агрегат (фото+видео)

  По бројните „тизери“, папарцо-фотографи и шпекулации, „BMW“ конечно ја претстави редизајнираната „седмица“. Моделот доби повеќе стилски промени и неколку важни технолошки подобрувања, а „BMW“ ги…

 • Досега најголемата направена Kia (фото+видео)

  Досега најголемата направена Kia (фото+видео)

  Компанијата „Kia“ го претстави својот најголем модел, кој исто така има „брутален“ дизајн. Тоа е теренецот „Telluride“ кој според димензиите го надминува дури и изградениот…

 • Како изгледа првиот Cadillac на струја (фото)

  Како изгледа првиот Cadillac на струја (фото)

  Американскиот производител објави фотографии од својот прв електричен автомобил, а станува збор за кросовер со три реда седишта. „Cadillac“ на прес-конференција оддржана пред почетокот на…

 • Audi потврди – 50 среќници ќе можат да го купат PB18 E-Tron (фото+видео)

  Audi потврди – 50 среќници ќе можат да го купат PB18 E-Tron (фото+видео)

  Директорот на „Audi“, Брем Шот потврди дека германската компанија дала „зелено светло“ за сериско производсто на суперавтомобилот „Audi PB18 E-Tron“. Oвој целосно електричен автомобили ќе…

 • Новата Toyota Supra во целост „откриена“ пред премиерата (видео)

  Новата Toyota Supra во целост „откриена“ пред премиерата (видео)

  Дизајнот на новата „Suprа“ и не е некоја тајна благодарејќи на фотографиите кои се појавија пред Нова година, а видеото кое денеска се појави на…

 • Porsche постигна нов рекорд на испораки

  Porsche постигна нов рекорд на испораки

  Силна година за штутгартскиот производител на спортски автомобили, Porsche AG испорача  256.255 возила во светот во 2018 година повеќе од кога било досега. Ова претставува…

 • Како безбедно да возите во зимски услови?

  Како безбедно да возите во зимски услови?

  За возење во зимски услови, секогаш е потребно многу поголемо внимание и поголема концентрација. Притоа, покрај поседување задолжителна зимска опрема, сите возачи кои ќе го…