19 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОЈуве се поигруваше со очајниот Јунајтед, Реал „скрпи“ победа во Плзен

Јуве се поигруваше со очајниот Јунајтед, Реал „скрпи“ победа во Плзен

Кризата во Манчестер јунајтед очигледно уште не е завршена, по поразот од 0:1 од Јувентус на „Олд Трафорд“, во кој повеќе „болеше“ очајната игра отколку резултатот, додека Реал Мадрид по пауза од пет меча, конечно, победи, со неубедливи 2:1 против Викторија.

Голот на Пауло Дибала беше доволен „бјанконерите“ да стигнат до третата победа во третиот меч во ЛШ, а кам-бекот на Кристијано Роналдо не беше „зачинет“ со гол, туку само со апсолутна доминација на гостите на теренот на кој еднаш се плашеа да дојдат и најсилните европски екипи.

Хулен Лопетеги пак, може да здивне. Реал Мадрид останува на првото место во својата група по 2:1 победата над чешкиот клуб од градот на пивото, Плзен, откако Карим Бензема и Марсело го кренаа „кралскиот тим“.

Хофенхајм и Лион го одиграа најинтересниот меч на вечерта, со шест гола (3:3), додека Манчестер сити се „прошета“ во Украина со 3:0 победа, ист резултат со кој Рома го победи тимот на ЦСКА Москва.

Баерн Минхен по големиот број на критики во германските медиуми и заканите за тужби против новинарите кои не пишуваат „добро“ за гигантот, се врати на победите по рутинската 2:0 победа над АЕК во Атина во третото коло од Лигата на шампионите. Валенсија немаше толку среќа и си ги искомпликува работите со реми против Јанг Бојс во Швајцарија.

Отпорот на грчкиот клуб беше скршен за две минути во второто полувреме, кога Хави Мартинез и Роберт Левандовски постигнаа голови за втора победа во три меча за Баварците во Лигата на шампионите и преземање на првото место во групата Е.

Мартинез во 61. минута одлично реагираше по првиот одбиен удар на Робен за да го совлада противничкиот голман, а веќе во 63. минута по една прекрасна акција, на Роберт Левандовски не му беше лесно да ја постави топката во мрежата.

Во Берн пак, Валенсија успеа прва да дојде во водство во 26. минута од натпреварот, кога Солер одлично го пронајде Мичи Батшуаи, но резултатот беше израмнет во 55. минута преку Хорау од пенал.