Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Зошто некои интернет прелистувачи се побрзи од другите? (видео)

Време: 14:50

Датум: октомври 8, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Причините поради кои користиме одреден прелистувач се многу, но ретки се оние меѓу нас кои се подготвени долго да ги трпат оние кои се бавни при работата.

Во две групи можеме да ги поделиме причините поради кои одредени прелистувачи се побрзи од другите: техничките и оние на кои влијаат самите корисници.

Некои аспекти за нивната брзина на работа се однесува на тоа како ги користите. Ова се најчестите проблеми поради кои тие забавуваат веднаш.

1. Надоградба

Општо земено, најновите изданија на интернет прелистувачките би требало да бидат и најбрзи, но и најбезбедни. Затоа редовно и брзо инсталирајте ги софтверските надоградби.

2. Додатоци и екстензии

„Plug-in“-овите, екстензиите и додатоците можат да го направат прелистувачот покорисен, но и да ја забават неговата работа. Затоа нивниот број одржувајте го на неопходниот минимум.

3. Податоците за сурфањето

Интернет прелистувачите собираат голема количина на податоци за тоа како ги користите. Меѓу останатото, во нив се наоѓа историја на пребарувањата, „колачиња“, белешки за превземање на фајловите и многу други работи. Тука се постојано растечките „кеш“ датотеки.

Доколку редовно го чистите тоа што не ви е потребно во вашиот прелистувач, многу е можно тој повторно да „дише“, односно да работи побрзо.

Подетално за тоа што некои прелистувачи се побрзи од другите можете да погледнете во видеото:

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Златото руши рекорди

  Златото руши рекорди

  Цената на златото порасна за време на тргувањето во Азија, откако американската Управа на федерални резерви (FED) “ја отвори вратата” за понатамошно намалување на каматните…

 • Првиот 5G iPhone пристигнува во 2020 година

  Првиот 5G iPhone пристигнува во 2020 година

  Еден од најсигурните извори на информации за Apple уредите, познатиот аналитичар Минг-Чи Куо, тврди дека првиот 5G iPhone ќе се појави во 2020 година. Веќе…

 • Западните санкции Русија ја чинеа 50 милијарди, а ЕУ 240 милијарди долари

  Западните санкции Русија ја чинеа 50 милијарди, а ЕУ 240 милијарди долари

  Западните санкции ја чинеле Русија 50 милијарди долари, а ЕУ 240 милијарди долари од 2014 година, изјавил рускиот претседател Владимир Путин за време на годишната…

 • Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Наместо помош за најсиромашните, поддршка за најбогатите. Економскиот институт Finance Think пресмета дека од мерката „Поврат на ДДВ“ најмногу ќар ќе имаат оние со највисоки…

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Пристигнува најбрзиот полнач за мобилни телефони во светот

  Пристигнува најбрзиот полнач за мобилни телефони во светот

  Конкуренцијата во областа на брзите полначи станува се поостра. Иако би можело да се каже дека достигнавме ниво каде што брзините на полнење се доста…

 • Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Јавната недоверба кон вакцините значи дека светот презема чекор назад во борбата против смртоносните заразни болести кои можат да се спречат, предупредуваат експертите, пренесува BBC.…

 • Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Институтот за развој на електронски комуникации ИНРЕКОМ Скопје, во текот на месец јуни 2019 година, спроведе анализа за цените во роаминг кај четирите македонски оператори:…

 • Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки кои се надвор од мрежата ќе може да влезат во мрежата аптеки во Министерството за здравство и со…

 • САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  Deutsche Bank се најде во проблеми поради можните пропусти со перење пари. Федералната влада на САД истражува дали Deutsche Bank постапила во согласност со законите за…