Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Jaguar подготвува сериозен конкурент со 550 KS

Време: 12:42

Датум: септември 1, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Пред десетина години „Jaguar“ подготвуваше модерен наследник на моделот „XJ220“, многу ветуваше „C-X75“, но големата економска криза на крајот на минатата деценија спречи возилото да се најден на производната лента.

Меѓутоа, во „Jaguar“ не ја заборавија идејата за спортски автомобил со високи перформанси, па напорно работат на радикална замена за „F-Type“.

Иако се треба да се земе со голема резерва, одредени медиуми тврдат дека „Jaguar“ планира суперавтомобил со мотор во средината на каросеријата околу 2022-ра година со ознаката „J-Type“.

Се шпекулира дека „Jaguar“ работи на конкурент на „Porsche 718“, но реално е „целта“ на британската компанија да е локалниот конкурент „McLaren“, но и спортскиот модел на „Honda“ – „NSX“.

И покрај тоа што спецификациите се уште не се финализирани, се очекува по хаубата да биде поставен хибрид со „V6“ и најмлаку два електромотори. Овој погонски систем би требало да му овозможи на „Jaguar“ најмалку 550 KS.

Тоа секако е далеку од современите хиперавтомобили кои имаат и 1.500 „коња“, но ќе биде доволно моќен да се спротивстави на „Audi R8“ и „McLaren 570S“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најпопуларните електрични возила во светот

  Најпопуларните електрични возила во светот

  Лидер е „Nissan Leaf“, но третото место ќе ве изненади. Центарот за истражување на соларната енергија и водородот во Баден-Виртемберг ги објави најпопуларните електрични во…

 • Subaru најави концептен кросовер со високи перформанси

  Subaru најави концептен кросовер со високи перформанси

  Речиси сите производители ги најавуваат своите премиери со таинствени фотографии и снимки oд моделите кои ќе ги претстават на престижниот саем за автомобили во Женева…

 • Mazda ги откри адутите на новата „тројка“ во Европа (фото+видео)

  Mazda ги откри адутите на новата „тројка“ во Европа (фото+видео)

  Јапонскиот производител ги објави фотографиите и спецификациите на новата „Mazdа3“ зa европскиот пазар. „Mazda“ во Лисабон ја одржа европската презентација на новата „тројка“. Пред новинарите…

 • Премиера: Новиот Ford Focus ST со 280 ks (фото+видео)

  Премиера: Новиот Ford Focus ST со 280 ks (фото+видео)

  „Ford“ ги објави фотографиите и техничките детали за спортската, „ST“ верзија на новиот „Focus“ кој ќе биде достапен со бензински и дизел мотори. Новиoт „Focus…

 • Новиот Stratos базиран на Ferrari ќе чини 500.000 евра (фото+видео)

  Новиот Stratos базиран на Ferrari ќе чини 500.000 евра (фото+видео)

  По минатогодишниот прототип, компанијата „Manifattura Automobili Torino“ (MAT) на саемот во Женева ќе ја претстави продукциската верзија на новата инкарнација на легендарниот „Lancia Stratos“. На…

 • Bentley го има новиот најбрз SUV нa светот! (видео)

  Bentley го има новиот најбрз SUV нa светот! (видео)

  „Bentley“ го претстави својот досега најмоќен „SUV“ модел – „Bentayga Speed“, за кој тврдат дека ја има најголемата максимална брзина од сите сериски произведени „SUV“…

 • Нето добивката на Рено потона за 35% во 2018 година

  Нето добивката на Рено потона за 35% во 2018 година

  Францускиот автомобилски гигант “Рено” во четвртокот објави значително помал нето профит за минатата година, чиј крај е обележан со шокантното апсење на поранешниот директор Карлос…

 • Porsche го подготвува теренот за Taycan (видео)

  Porsche го подготвува теренот за Taycan (видео)

  Германскиот гигант „Porsche“ полека го подготвува теренот за лансирање на својот прв електричен модел – „Taycan“. „Porsche“ ја проширува својата мрежа на станици за полнење…

 • Светска премиера: BMW X3 M и X4 M ги покажаа „мускулите“ (фото+виде)

  Светска премиера: BMW X3 M и X4 M ги покажаа „мускулите“ (фото+виде)

  Германскиот производител „BMW“ ги објави фотографиите и техничките детали на најмоќните модели од семејствата „X3“/„X4“. Баварскиот гигант се потруди да не ги зарочара фановите, па…

 • Автомобил од 16.000.000 eвра

  Автомобил од 16.000.000 eвра

  Францускиот производител на суперавтомобили „Bugatti“ на саемот во Женева треба да го изложи автомобилот во вредност од 16 милиони евра. „Bugatti“ во најпопуларниот салон ќе…