Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Најлесниот лаптоп во светот од 15,6 инчи

Време: 15:28

Датум: август 30, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Непосредно пред почетокот на саемот „IFA 2018“ што ќе се одржи од 31-ви август до 5-ти септември во Берлин, компанијата „Acer“ ја претстави новата генерација на лаптопот „Swift 5“.

Се смета дека моделот со бројот „SF515-51T“ е најлесниот 15-инчен лаптоп во светот. Тежи само 900 грама, иако има метално куќиште.

Уредот е базиран на процесор „Intel Core“ од осмата генерација (Core i7-8565U и Core i5-8265U) и е опремен со 15,6-инчен „IPS“ дисплеј со резолуција „Full HD “(1920 x 1080 пиксели), до 16 GB RAM меморија DDR4 и до 1 ТБ „хард диск“. Рамките околу екранот се дебели 5,87 mm.

Лаптопот поддржува Wi-Fi (802.11ac), Bluetooth 5.0, две порти USB Type-A, една USB Type-C port, HDMI и аудио приклучок. Производителот изјавува до 10 часа работа на батеријата.

Во САД, новиот „Acer Swift 5“ ќе се продава во јануари 2019-ра година и ќе чини 1.100 долари. Во Европа, 15-инчниот екран (SF515-51T) ќе биде достапен во ноември оваа година. Неговата препорачана цена е 1.099 евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Неочекувано паднаа резервите на нафта во САД, што влијаеше на цената

  Неочекувано паднаа резервите на нафта во САД, што влијаеше на цената

  Цената на нафтата повторно ја надминаа границата од 63 долари, поддржана од неочекуваниот пад на резервите на нафта во САД, кои ги стабилизираа нафтените пазари…

 • Цукерберг останува на чело на „Фејсбук“

  Цукерберг останува на чело на „Фејсбук“

  Основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, во интервју за Си-ен-ен изјави дека нема да ја напушти својата функција и дека ќе остане на чело на компанијата.…

 • Во пресрет на состанокот на двајцата претседатели, САД со нови обвинувања до Пекинг

  Во пресрет на состанокот на двајцата претседатели, САД со нови обвинувања до Пекинг

  Вашингтон го обвини Пекинг дека ги зајакнува своите хакерските напади и врши кражби на американската технологија, обвинувањата пристигнуваат во пресрет на состанокот на претседателите на…

 • Сити и Барса во трка за Френки Де Јонг

  Сити и Барса во трка за Френки Де Јонг

  Манчестер сити и Барселона ќе ја водат битката за потписот на талентираниот играч на Ајакс, Френки Де Јонг. Манчестер сити, минатото лето не успеа да…

 • Западен Балкан во заедничка акција за животната средина и климата

  Западен Балкан во заедничка акција за животната средина и климата

  Министерството за животна средина и просторно планирање беше домаќин на третиот министерски панел за животна средина и климатска акција во Западен Балкан, кој денес се…

 • Овие професии доведуваат до развод

  Овие професии доведуваат до развод

  Магазинот „Police and criminal psychology“ објави статија која е напишана од страна на неколку психолози. Во оваа статија психолозите ги објавиле резултатите од неодамнешните истражувања…

 • Топ 5 најопасни и најбезбедни песни при возење

  Топ 5 најопасни и најбезбедни песни при возење

  “Stairways to Heaven” или “Highway to Hell”- која е вашата омилена песна во автомобилот? Каква музика слушате додека возите – брза, бавна или “само нешто…

 • Брисел го отфрли буџетот на Италија, отвора пат за санкции

  Брисел го отфрли буџетот на Италија, отвора пат за санкции

  Европската Унија во средата го направи првиот чекор за казнување на Италија кога пресуди дека трошењето на земјата ги крши фискалните правила на блокот. Брисел…

 • Природни и евтини рецепти за свеж здив

  Природни и евтини рецепти за свеж здив

  Покрај добрата паста за заби и гумите за џвакање, овие природни рецепти уште подолго ќе го одржат вашиот здив свеж и пријатен… Главното оружје во…

 • Тевдовски: Новиот Закон за јавни набавки европски за фер конкуренција и транспарентност

  Тевдовски: Новиот Закон за јавни набавки европски за фер конкуренција и транспарентност

  Новиот Закон за јавни набавки е усогласен со законодавството на Европската унија. Тој ќе обезбеди рационално трошење на државните пари, слободна и фер конкуренција и…