Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Претставен LG Q8 (2018)

Време: 14:48

Датум: август 6, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

LG Electronics го претстави новиот паметен телефон од „Q-Series“. „LG Q8 2018“ дебитираше доста брзо по намалената верзија на предводникот „LG Q7“.

„LG Q8“ добил безрамков дизајн, метално куќиште, заштита од вода и прашина на ниво „IP68“, согласност на воениот стандард „MIL-STD 810G“ по цврстина, одржување на функциите врз основа на вештачката интелигенција „Qlens“, хоризонтален режим. Одделно вреди да се истакне присуството на иглата со посебен слот за неа во куќиштето, можност за брзо пишување на белешки и уредување на „GIF“.

Смартфонот е опремен со 6,2-инчен екран со резолуција „Full HD +“ (2160 x 1080 пиксели), скенер на отпечатоци на задниот дел, 5 мегапикселна предна камера и 16 мегапикселна главна камера. Уредот има 8-core процесор „Snapdragon 450“ со работна фреквенција 1,8 GHz, 4 GB RAM и 64 GB внатрешна флеш меморија со можност за проширување со мемориска картичка во формат „microSD“ до 2 TB.

Батеријата има капацитет од 3.300 mAh. Паметниот телефон е базиран на оперативниот систем „Android 8.1 Oreo“. Поддржува 4G VoLTE, Wi-Fi (802.11 ac), Bluetooth 4.2 LE, FM -радио, има порта USB Type-C 2.0.

Димензиите на „LG Q8 2018“ се 160,1 x 77,7 x 8,4 mm. Неговата тежина е 172 грама.

Моделот е достапен во црна и сина боја. Неговата цена е 470 долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Полска потпиша договор за набавка на гас од САД во следните 20 години

  Полска потпиша договор за набавка на гас од САД во следните 20 години

  Полска потпиша договор со САД за испорака на течен природен гас во период од 20 години, пренесе руската новинска агенција ТАСС. Информацијата ја соопшти компанијата…

 • Венгер се враќа во јануари

  Венгер се враќа во јануари

  Поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер, рекол дека на 1 јануари ќе му се врати на фудбалот, само што не прецизирал каква ќе му биде…

 • 50 македонски компании учествуваат на работилница на ФИТР за „Инвестициска подготовка“

  50 македонски компании учествуваат на работилница на ФИТР за „Инвестициска подготовка“

  Експерти и професори од САД и Европа со меѓународно искуство во областа на иновациите, претприемништво, развој на нови бизниси, маркетинг, продажба и пласирање на производи…

 • Škoda го претстави Kodiaq GT (фото)

  Škoda го претстави Kodiaq GT (фото)

  „Škoda Kodiaq GT“ е заснован на регуларниот „SUV“ – „Kodiaq“, од кој се разликува по задниот дел кој има дизајн карактеристичен за модерните купе-кросовери. Автомобилот…

 • Кинеска компанија казнета со 1.3 милијарди долари поради нелегално производство на вакцини против беснило

  Кинеска компанија казнета со 1.3 милијарди долари поради нелегално производство на вакцини против беснило

  Кинеска фирма за вакцини е казнета со 1.3 милијарди долари откако е утврдено дека нелегално ја произведувала вакцината против беснило. Чангчуен Чангшенг мешала различни видови…

 • Царовска: Со воведување гарантиран минимален приход се бориме против сиромаштијата

  Царовска: Со воведување гарантиран минимален приход се бориме против сиромаштијата

  Вработувањето може да ги извади лицата од сиромаштијата и да им овозможи достоинствен живот и целосно да ги вклучи во општеството, истакна министерката за труд…

 • Позитивните лица ги поседуваат овие навики

  Позитивните лица ги поседуваат овие навики

  Од клучно значење е на работа и во животот општo да останете позитивни бидејќи тоа е едниствениот начин да го преживеете брзото темпо, стресот, проблемите,…

 • Повеќето Британци сега се против брегзит

  Повеќето Британци сега се против брегзит

  Доколку Велика Британија денеска одржи уште еден референдум за членство на земјата во ЕУ, веројатно нема да се донесе одлука за брегзит, покажа најновата анкета.…

 • Следната недела ново издание на Саемот на градежништво

  Следната недела ново издание на Саемот на градежништво

  Петнаесеттиот меѓународен Саем на градежништво, градежни метеријали, енергетика, водовод, алати и градежна механизација Саем на градежништво 2018 и 8. Саем на недвижнини и инвестиции –…

 • Просечниот Македонец должи 1.200 евра – намален бројот на блокирани сметки

  Просечниот Македонец должи 1.200 евра – намален бројот на блокирани сметки

  Просечниот Македонец има кредит од речиси 1.200 евра. Во исто време со растот на задолжувањето има пад на бројот на блокирани сметки. Ова покажува дека…