21 април, 2024
ПочетнаНАЈНОВИ ВЕСТИHuawei Note 10 вклучува 7 инчен екран

Huawei Note 10 вклучува 7 инчен екран

„Huawei“ воведе нови модели во својата серија на паметни телефони, „Honor Note“, објави „The Verge“.

Уредот нуди најголема големина на екранот во серијата со 6,95 инчна дијагонала. „Нonor Note 10“ е уште еден доказ дека производителите ќе продолжат да нудат модели со голем екран, кои исто така ги бараат потрошувачите.

Моделот доаѓа со меморија од 6GB/8GB, „Kirin 970“ чипсет и избор помеѓу 64GB и 128GB вградена меморија. „AMOLED“ екранот нуди резолуција од 1080 x 2220 пиксели, а како оперативен систем, моделот е базиран на „Android Oreo“ со „EMUI“ интерфејс. Батеријата се очекува да има вкупен капацитет од 5.000mAh. Главната камера е двојна, која се состои од 16 MP (f / 1.8) и 24 МР црно-бел (f / 1.8) сензор.

„Huawei“ ќе го пушти „Honor Note 10“ во Кина со почетна цена од 2.799 јуани, што е околу 410 долари. Досега, нема индикации дали паметниот телефон ќе се појави надвор од земјата, но тоа е сосема веројатно.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП