Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Microsoft го претстави својот најевтин Surface уред (видео)

Време: 12:27

Датум: јули 10, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Surface Go“ e најевтиниот „Microsoft Surface“ уред досега, а пристигнува со почетна цена од 399 долари. Овој конвертабилен таблет е во конкуренција со продуктивните таблети, како што се „Apple iPad“ у „Samsung Galaxy Book“.

Моделот на „Microsoft“ е лесен и пренослив, а има дебелина од 8,3 милиметри. Пристигнува со 10-инчен (1800 x 1200p) „PixelSense“ дисплеј и компатибилен е на пенкалото „Surface Pen“, овозможувајќи 4.096 нивоа на притисок. „Surface Go“ го користил процесорот со две јадра „Intel Pentium Gold 4415Y“, кој е 14nm „Kaby lake“ чипсет со работен такт од 1.6GHz.

Куќиштетот на таблетот е изработено од магнезиум, а ова е првиот „Surface“ модел кој пристигнува без „USB Type-A“ порт. Тука се само „USB 3.1 Gen 1 Type-C“, „Surface Connect“ и „micro-SD“ читачот на картичка, како и 3.5 mm приклучок за слушалки.

– Surface Go 4GB RAM / 64GB eMMC: 400 долари

– Surface Go 8GB RAM / 128GB SSD: 550 долари

Таблетот има 4GB или 8GB 1866MHz LPDDR3 RAM, 64GB eMMC или 128GB SSD простор за складирање. „IR“ камера на предната страна за „Windows Hello“, a тука се и стерео звучниците „Dolby Audio Premium“. Ќе има и модел со 4G LTE поддршка, но тој во продажба ќе се подоцна во текот на годината.

„Surface Go“ може од денеска да се нарачува во претпродажба, а испораките на првите купувачи ќе започне на 2-ри август во 20 земји во Сверна Америка и Европа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Луксузниот Vilu Reef Beach & Spa Resort (фото)

  Луксузниот Vilu Reef Beach & Spa Resort (фото)

  Ако ова лето сакате да побегнете далеку, на обалите од кристално чистиот океан прекриени со прекрасниот бел песок и украсени со палми, Малдивите се вистинското…

 • Повисоките владини трошоци и помогнаа на Германија да избегне рецесија

  Повисоките владини трошоци и помогнаа на Германија да избегне рецесија

  Повисоките владини трошоци и помогнаа на Германија да избегне рецесија во четвртиот квартал од 2018-та година, откако извозот не успеа да ја зголеми економијата, објави…

 • Ракитиќ го сакаат четири великани, ПСЖ, Баерн, Интер и Јунајтед!

  Ракитиќ го сакаат четири великани, ПСЖ, Баерн, Интер и Јунајтед!

  „Четири големи клубови се свесни дека во Иван Ракитиќ можат да добијат сјаен играч голем професионалец“. Ова го пишува изданието на „Мундо Депортиво“ во Шпанија.…

 • Со помош од Шведска ќе се подобруваат условите во битолската болница

  Со помош од Шведска ќе се подобруваат условите во битолската болница

  Делегација од Шведска, предводена од професорот на Кралскиот институт за технологија во Стокхолм Нелсон Сомерфелд, ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката, Наташа…

 • Ослободете се од холестеролот со овој милкшејк

  Ослободете се од холестеролот со овој милкшејк

  Едноставен за подготовка, а исклучително здрав – оваа здрава и вкусна комбинација е идеална за сите оние кои не поднесуваат лактоза. Овој милкшејк не само…

 • Најголемите митови за успешните луѓе

  Најголемите митови за успешните луѓе

  Во современиот свет постојат митови кои велат дека успешните луѓе спијат само четири часа, дека постигнуваат да ги завршат сите свои дневни обврски, дека ништо…

 • Тевдовски: Продолжува праксата на редовен и неселективен поврат на ДДВ

  Тевдовски: Продолжува праксата на редовен и неселективен поврат на ДДВ

  Во јануари фирмите добија 2,2 милијарди денари поврат на данок за додадена вредност или 35,7 милиони евра. Ова е за 315 милиони денари или 16,8…

 • Cupra Formentor изгледа „опасно“ (фото+видео)

  Cupra Formentor изгледа „опасно“ (фото+видео)

  Новата шпанската марка „Cupra“, која до неодамна беше поделба на „Seat“ во Женева ќе претстави прототип на спортски кросовер чија сериска верзија ќе излезе на…

 • Драги: ЕУ го брани суверенитетот во глобализираниот свет

  Драги: ЕУ го брани суверенитетот во глобализираниот свет

  Гувернерот на Европската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги ја заштити Европската унија, велејќи дека тој обезбедува начин на земјите да го бранат суверенитетот во се…

 • Што да конзумирате доколку сте изнемоштени и имате недостаток на енергија

  Што да конзумирате доколку сте изнемоштени и имате недостаток на енергија

  Се чувствувате исцрпено и речиси едвај се движите, очигледно е дека ви недостасува енергија. Овие намирници можат да ви помогнат околу тоа прашање, каснете си…