22 јули, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОСП 2018: Рекорди и пресврти на СП во фудбал во Русија пред...

СП 2018: Рекорди и пресврти на СП во фудбал во Русија пред нокаут фазата

Најзначајните бројки од СП во фудбал во Русија пред нокаут фазата што почнува в сабота.

0 – за првпат од 1982 година, ниту еден африкански тим не го „преживеа“ првиот круг. Сенегал последен отпадна во Русија.

2.54 – 122 гола беа постигнати во 48 групни натпревари. Просек од 2,54 гола по натпревар е под 2,67 од пред четири години во Бразил. Само пет светски првенства имаа понизок просек, но за разлика од тоа, се одиграа рекордни 36 натпревари пред да се одигра без голови.

4 – за четири градови домаќини Светското првенство е веќе завршено – Екатеринбург, Волгоград, Саранск и Калининград. Тамошните жители ќе ги гледаат натпреварите само на телевизија.

9 – најдобриот стрелец е јасен: автогол. Девет пати досега играчите ја вадеа топката во сопствената мрежа, со што го надминаа претходниот рекорд од шест автоголови од Светското првенство во Франција во 1998 година. Англичанецот Хари Кејн е предводник со пет голови.

37 – И додека носителите на титулата Германија се елиминирани, повеќе од половина од играчите кои „работат“ во Бундеслигата напредуваат. Од 67-те играчи кои играат во Германија, 37 се меѓу последните 16, вклучувајќи 10 Швајцарци и седум Јапонци.

71 – Германија има 71 ден за надминување на разочарувањето од Светското првенство пред почетокот на Лигата на Нациите против Франција во Минхен на 6-ти септември.

226 – во наредните денови, Германија, исто така, би можела да го загуби својот дел од историскиот рекорд во пласирање во нокаут фазата. Тие се на ниво со Бразил на 226, но Бразилците би можеле да бидат рекордери по натпреварот против Мексико.

2.500 – Фахредин Бен Јусеф од Тунис го постигна 2.500-от гол на Светското првенство во натпреварот кој заврши со победа над Панама во четвртокот.

1,2 милиони (и расте) – Исланѓанецот Рурик Гисласон влезе на Светското првенство со околу 40.000 следбеници на Инстаграм, но потоа „експлодира“. Овој русокос, мускулест фудбалер, кој игра за второлигашот Сандхаузен, стана хит на социјалните мрежи откако влезе како замена против Аргентина.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП