Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Instagram подготвува место каде ќе се објавуваат подолги видеа

Време: 11:58

Датум: јуни 8, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Instagram“ се подготвува да понуди место за објавување на подолги видео-содржини, потег со кој ќе стане конкурент на „YouTube“ и на „Snapchat Discover“, пишува „TechCrunch“.

Според неколку извори „Instagram“ ќе понуди одделен простор во кој ќе се објавуваат емисии, музички видеа и содржина со 4K резолуција. „Instagram“ се среќава со популарни во социјалните мрежи ѕвезди и со медиуми, за да открие како нивните видео канали на други места би работеле во апликацијата.

Истовремено собира партнери за почетокот на сето ова, кој е планиран за 20-ти јуни.

Публиката не треба да очекува оригинална содржина на ниво што го гледаме во „Netflix“ или „HBO“. Наместо тоа ќе видиме видео функција, која е слична со оние кои се создаваат специјално за „YouTube“. Тие често се со траење од пет и 15 минути, снимени се со убави камери и осветлување, но не се создадени од големи холивудски тимови.

Нормалните корисници исто така ќе можат да објавуваат подолги видеа надвор од тековната граница од 60 секунди.

„Instagram“ има намера евентуално да им овозможи на креаторите на содржини и на медиумите да заработат пари од подолгите видеа, иако не одлучила како точно ќе ги дели приходите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Македонија и Русија согласни да најдат решение за привременото ограничување за извоз

  Македонија и Русија согласни да најдат решение за привременото ограничување за извоз

  Со цел надминување на проблемите настанати со привременото ограничување на извоз на коскесто овошје во Руската Федерација, денеска се одржа состанок во амбасадата, на кој…

 • Наваро, конечно, замина во пензија

  Наваро, конечно, замина во пензија

  Шпанската кошаркарска легенда, Хуан Карлос Наваро, ја заврши својата играчка кариера и се приклучи на водството на Барселона, потврдија од каталонскиот клуб. „Хуан Карлос Наваро…

 • Се очекува одлука дали „Герешајмер“ ќе инвестира во Македонија, во игра се две земји

  Се очекува одлука дали „Герешајмер“ ќе инвестира во Македонија, во игра се две земји

  Се очекува одлука дали германската компнаија „Герешајмер“ ќе инвестира во Македонија. Бордот ќе ја донесе одлуката во последниот квартал годинава бидејќи во опција се две…

 • Изложба на оружје и воена опрема по повод Денот на АРМ

  Изложба на оружје и воена опрема по повод Денот на АРМ

  По повод одбележувањето на Денот на АРМ, утре 18 август (сабота), на воениот стадион во Градскиот парк во Скопје, од 10 до 14 часот, ќе…

 • Инфлацијата во ЕУ покажува мало зголемување во јули

  Инфлацијата во ЕУ покажува мало зголемување во јули

  Годишната инфлација во Европската унија бележи благ пораст на месечна основа во јули. Минатиот месец, порастот на цените изнесуваше 2,2% од 2,1% во јуни, објави…

 • Новата ŠKODA FABIA(ФОТО)

  Новата ŠKODA FABIA(ФОТО)

  Škoda го освежи и го наполни со технологија својот популарен модел од B сегментот, а почетокот со продажба на Fabia на европскиот пазар е одбележан…

 • BMW полека ја открива новата Seriеѕ 3 (видео)

  BMW полека ја открива новата Seriеѕ 3 (видео)

  „BMW“ постапено открива детали од новиот модел, а во најновото соопштение, покрај видео снимката од пред-продуктивниот тест на автомобилот – објавени се и неколку нови…

 • Intel го купува стартaпот за обука на машини Vertex.AI

  Intel го купува стартaпот за обука на машини Vertex.AI

  Американскиот технолошки концерт го купува тригодишниот стартап за обука на машини „Vertex.AI“ со седиште во Сиетл. Нејзините алатки им овозможуваат на програмерите да вградат длабоки…

 • Рај за банките – сите имаат зголемена заработка

  Рај за банките – сите имаат зголемена заработка

  Македонија дефинитивно е рај за банките. „Големата тројка“ – НЛБ, Комерцијална и Стопанска имаат значителен раст на профитите во првите шест месеци од годинава. Од…

 • Како да донесете тешка одлука на лесен начин?

  Како да донесете тешка одлука на лесен начин?

  Познатиот француски филозоф и математичар Рене Декарт уште во 17-тиот век пронашол многу едноставно и ефективно решение за донесувањето на тешки одлуки кое и денес…