Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,872.21 -0.65%    BESK 8,017.33 3.6%    GRNT 748.68 4.56%    KPSS 300.00 -36.31%    MPT 31,000.31 0%    OHB 6,396.66 -0.83%    REPL 62,000.00 0.81%    RMDEN13 96.70 0.73%    RMDEN14 96.10 0.63%    RMDEN16 95.50 0%    RZIN 125.00 4.17%    SBT 1,951.00 -0.61%    SLAV 3,600.00 0%    STB 1,015.50 -0.27%    STBP 1,180.55 5.3%    STIL 130.00 -0.94%    TEL 278.08 2.99%    TNB 12,929.50 -4.14%    TTK 881.96 2.88%    UNI 2,360.00 -0.04%    USJE 23,003.00 -0.63%    ZPKO 2,857.00 0%    

Xiaomi Redmi 2S – смартфон за љубителите на „селфи“ (фото+видео)

Време: 15:48

Датум: мај 16, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Кон крајот на минатата недела, „Xiaomi“ го претстави својот најнов паметен телефон – „Redmi S2“. Според спецификациите може да се заклучи дека овој смартфон е наменет пред се за љубителите на „селфи“ фотографии, а потоа и за сите други.

„Redmi S2“ пристигна со 5,99-инчен „LCD“ екран со „HD+“ резолуција (1.440 x 720 пиксели). И додека страните на екранот се во популарниот 18:9 сооднос, овој пат (за среќа) го нема не толку популарниот колку од страната на производителот форсиран „notch“.

И додека се очекуваа три модели, на крајот пристигнаа само два. Го нема моделот со 2 GB RAM и 16 GB интерна меморија, кој и онака не беше потребен. Особено ако се земе во предвид главната намена на овој смартфон, снимањето на квалитетни видеозаписи и фотографии на корисниците ќе им биде потребен поголем простор за чување на истите.

„Redmi S2“ пристигна во конфигурација со 3 GB и 4 GB RAM, како и 32 GB и 64 GB внатрешна меморија. И двата уреди го користат процесорот „Snapdragon 625“. Доколку на корисниците вградениот простор за чување податоци не им е доволен, „Xiaomi“ обезбеди и поддршка за мемориска картичка (microSD).

Предната камера покрај тоа што има резолуција од 16 MP има и поддршка за „AI“ (вештачка интелегенција) и сопствен блиц (LED) кој треба да го подобри квалитетот на „селфи“ фотографии. На задната страна „Xiaomi“ не експериментираше па ги вгради истите камери кои се наоѓаат во „Redmi Note 5 Pro“ (12 MP + 5 MP), a кои имаат „EIS“(eлектронска стабилизација на сликата).

Покрај стандардниот скенер за отпечаток на прстот (на задната страна), производителот додаде и поддршка за „Face Unlock“. Капацитетот на батеријата е 3.080 mAh. Целиот хардвер во една целина го поврзува „MIUI 9.5“ кој се темели на најновата „Android“ платформа (Android 8.1 Oreo).

Димензиите на уредот се 160,7 x 77,3 x 8,1 милиметри, а тежи 170 грама. Купувачите можат да изберат помеѓу три бои на куќиштетот (алуминимуско) – „Rose Gold“, „Champagne Gold“ и „Platinum Silver“. Цените се движат околу 130 eвра (3 GB/32 GB) и 170 eвра (4 GB/64 GB).

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Ролан Гарос“ со рекорден награден фонд

  „Ролан Гарос“ со рекорден награден фонд

  Раководството на Отвореното првенство на Франција најави дека наградниот фонд оваа година ќе биде за осум проценти поголем од ланскиот и ќе достигне 39 милиони…

 • Нант и Лазаров во финалето на ракометната Лига на шампиони

  Нант и Лазаров во финалето на ракометната Лига на шампиони

  Екипата на Нант е првиот финалист на „Фајнал фор“ турнирот од ракометната Лига на шампионите, откако попладнево во Келн триумфираше над фаворитот ПСЖ со 32:28…

 • Проблеми за Google: Корисниците на iPhone бараат милијарди долари отштета

  Проблеми за Google: Корисниците на iPhone бараат милијарди долари отштета

  Групата „Google You Owe Us“, која застапува 4,4 милиони корисници на „iPhone“, со тужба од „Google“ бара 4,29 милијарди долари отштета поради неовластеното собирање податоци.…

 • Неколку причини да му кажете „ДА“ на медот!

  Неколку причини да му кажете „ДА“ на медот!

  Веројатно и самите сте свесни дека медот е одличен прехрамбен продукт но не е на одмет да се потсетиме како оваа слатка храна влијае позитивно…

 • Влатко Стефановски и Теодосиј Спасов на Деновите на Свети Кирил во Рим

  Влатко Стефановски и Теодосиј Спасов на Деновите на Свети Кирил во Рим

  Вчера во Палата Брачи на Музејот во Рим, во рамки на програмата на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, се одржа заедничка културно –…

 • Смартфон со 1 TB меморија (видео)

  Смартфон со 1 TB меморија (видео)

  Кинеската компанија „Smartisan“ го претстави „Smartisan R1“, смартфонот за кој се шпекулираше веќе неколку месеци. Од особен интерес е тоа што тој е првиот уред…

 • ЕУ повлече двете земји од „црната листа“ на даночни раеви

  ЕУ повлече двете земји од „црната листа“ на даночни раеви

  Министрите за финансии на 28-те земји членки на ЕУ повлекоа од „црната листа“ со даночни засолништа две земји – Сент Китс и Невис и Бахамите,…

 • Реал и Ливерпул во битка за фудбалскиот трон на Европа

  Реал и Ливерпул во битка за фудбалскиот трон на Европа

  Вечерва во 20:45 часот тимовите на Реал Мадрид и Ливерпул излегуваат едни против други во Киев во нивниот најважен натпревар за годината – финалето на…

 • Американската економија ќе влезе во следната рецесија во 2020-та

  Американската економија ќе влезе во следната рецесија во 2020-та

  Американската економија најверојатно ќе влезе во следната рецесија во 2020-та година, според компанијата „Zillow“, која се занимава со истражувањето на имотот за домување, цитиран од…

 • Меѓународно признание за „Синедејс“

  Меѓународно признание за „Синедејс“

  Фестивалот на европски филм „Синедејс“ чиј организатор е Младинскиот културен центар, културна установа на Градот Скопје кој традиционално дава финансиска поддршка на овој фестивал, успеа…