Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

HP претстави Chromebook од два дела (фото+видео)

Време: 12:47

Датум: април 11, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„HP“ го претстави новиот „Chromebook“ кој е малку поинаков во однос на сите досегашни модели. Имено, „Chromebook x2“ како што му е официјалното име доаѓа во два дела, поточно може да се одвои екранот од тастатурата, па да се користи и како таблет.

Покрај последната верзија на оперативниот систем „Chrome“, а тука и е поддршка за „Android“ апликации и „Google Play“. „Chromebook x2“ е опремен со 12,3-инчен екран со резолуција од 2.400 x 1.600 пиксели и седмата генерација на процесорот „Intel Core“. Екранот од оштетувања е заштитен со „Gorilla Glass 4“ стакло.

Понатаму, има 4 GB RAM и 32 GB интерен простор за чување податоци. На корисниците кои имаат потреба од подобри перформанси ќе можат при купување да изберат модел и со 8 GB RAM. Во двата случаи станува збор за „LPDDR3“ меморија. Просторот за чување податоци може и дополнително да се прошири по пат на мемориска картичка (microSD до 256 GB). Дополнително, секој купувач добива и 100 GB бесплатен простор на „Google Drive“ во рок од две години.

Со едно полнење на батеријата, како и користење и на „Android“ апликации, „Chromebook x2“ би требало да издржи до 10 часа работа, според производителот. За добар звук, „HP“ додаде и стерео звучници со „B&O Play“ технологија. На предната страна се наоѓа камера со резолуција од 5 MP, a на задната камера од 13 MP.

Дебелината на самиот талбет е 8,2 милиметри, а со додаток на тастатурата таа се зголемува на 15,3 милиметри, а тежината од 734 грама на 1,42 килограми. Бидејќи екранот е чувствителен на допир, „HP“ обезбеди и поддршка за дигитално пенкало.

Почетокот на продажбата е најавен за 10-ти јуни со почетна цена од 599,99 долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Безбедносните проверки на аеродромите се опасни за здравјето

  Безбедносните проверки на аеродромите се опасни за здравјето

  Можеби не ги сакате безбедносните проверки на аеродромите поради долгите редови и метежот, но една нова студија ја откри вистинската причина поради која ќе ја…

 • Emirates сака да го купи конкурентот Etihad?

  Emirates сака да го купи конкурентот Etihad?

  Арапската авиокомпанија „Emirates“ го разгледува стекнувањето на локалениот нерентабилен конкурент „Etihad“, соопштува „Bloomberg“, повикувајќи се на запознаени извори. Потегот би го создал најголемиот авиопревозник во…

 • CБ: Обемот на отпад во светот може да порасне за 70% до 2050-та

  CБ: Обемот на отпад во светот може да порасне за 70% до 2050-та

  Ако не се преземат итни мерки, обемот на смет во светот ќе се зголеми за 70 проценти до 2050-та година и ќе достигне 3,4 милијарди…

 • Ниска свест кај компаниите за заштита на индустриската сопственост

  Ниска свест кај компаниите за заштита на индустриската сопственост

  Во Македонија има регистрирано 123.000 трговски марки. Свеста за значењето за заштита на индустриската сопственост е ниска, но има интерес, а цената за заштита само…

 • Рекорден број волонтери од Америка ќе пристигнат во Македонија

  Рекорден број волонтери од Америка ќе пристигнат во Македонија

  Рекорден број односно 55 Американци в недела, 23 септември, ќе пристигнат во Македонија за да служат како волонтери во Мировниот корпус. Тие ќе го споделат…

 • Подготвени за најголемиот спортски настан во Македонија? Пријавувањето за 15-от Виз Ер Скопски маратон, официјално отворено

  Подготвени за најголемиот спортски настан во Македонија? Пријавувањето за 15-от Виз Ер Скопски маратон, официјално отворено

  Сите кои ќе се пријават во првите три дена на 15-от Виз Ер Скопски маратон ќе можат да го изберат својот стартен број Во мај…

 • ЛЕ: Вилијан донесе победа за Челси во Солун, Севилја го „здроби“ Лиеж

  ЛЕ: Вилијан донесе победа за Челси во Солун, Севилја го „здроби“ Лиеж

  Враќањето на Челси во Лига Европа првпат од 2013 година помина според очекувањата, откако на тешкото гостување во Солун, голот на Вилијан на стартот на…

 • Започнаа со изградба пристапните улици во новата населба Александрија

  Започнаа со изградба пристапните улици во новата населба Александрија

  Со финиширање на изградбата на вторите две згради во новата населба Александрија, во Општината Ѓорче Петров, паралелно започна да се работи на првите пристапни улици,…

 • Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура ќе…

 • Интервју со Анита Спасовска – генерален директор на Бучен Козјак Куманово

  Интервју со Анита Спасовска – генерален директор на Бучен Козјак Куманово

  Денар: Бучен Козјак е млекарница која е позиционирана како фамилијарна и традиционална. Во која развојна фаза се наоѓа сега млекарницата? А: Бучен Козјак постои 35…