19 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОМЗТ ја победи Блокотехна

МЗТ ја победи Блокотехна

Кошаркарите на МЗТ во третото коло во Суперлигата како гости ја совладаа Блокотехна 75:66 (27:21, 16:18, 19:13, 13:14).

Ѓорги Кочов со победа на тешкото гостување во Гевгелија дебитираше на клупата на актуелниот шампион. Победата МЗТ ја извојува без Нешовиќ и Маслинко, кои не беа во тимот, и беа Дамјан Стојановски, кој се повреди во второто полувреме.

Подобрите проценти во шутот за два и три поени и доминацијата во скокот му ја донесоа победата на МЗТ.

Лалиќ со 12 поени беше најефикасен кај победникот, по 11 постигнаа Соколов, Бојиќ и Крафорд. Соколов и Бојиќ имаа и по девет скока, а Крофорд девет асистенции.

Блокотехна ја предводеше Главчев со 11 поени, односно Мијатовиќ со 7 поени и 14 скока.

По овој меч Блокотехна и МЗТ се израмнија на втората позиција со скор од 18 победи и шест порази.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП