Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,872.21 -0.65%    BESK 8,017.33 3.6%    GRNT 748.68 4.56%    KPSS 300.00 -36.31%    MPT 31,000.31 0%    OHB 6,396.66 -0.83%    REPL 62,000.00 0.81%    RMDEN13 96.70 0.73%    RMDEN14 96.10 0.63%    RMDEN16 95.50 0%    RZIN 125.00 4.17%    SBT 1,951.00 -0.61%    SLAV 3,600.00 0%    STB 1,015.50 -0.27%    STBP 1,180.55 5.3%    STIL 130.00 -0.94%    TEL 278.08 2.99%    TNB 12,929.50 -4.14%    TTK 881.96 2.88%    UNI 2,360.00 -0.04%    USJE 23,003.00 -0.63%    ZPKO 2,857.00 0%    

BMW X4 зa 2019-та (фото+видео)

Време: 15:03

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „BMW“ официјално ја претстави втората генерација на кросоверот „X4“. Премиерата на моделот пред публика ќе се одржи за време на автомобилскиот саем во Женева во март.

Теренец модел е поголем од својот претходник и тоа значително. Должината е зголемена за 81 мм и достигнува 4752 мм, а широчината е поголема со 37 мм и веќе е 1918 мм. Растојанието помеѓу двете оски е 2864 мм, што е за 37 мм повеќе од онаа на првата генерација на моделот.

Стандардниот волумен на багажникот на „BMW X4“ веќе е 525 литри, а при навалување на задните седишта тој се зголемува до 1430 литри. Кај претходната генерација на кросоверот овие димензии беа соодветно 500 и 1400 литри.

Во конструкцијата на новиот модел е користен повеќе алуминиум, а исто така и челик. Ова овозможува не само зголемување на цврстината, но и намалување на телесната тежина. Разликата во споредба со претходникот достигнува 50 кг. во зависност од модификацијата.

По смената на генерациите се подобрени и аеродинамичките индикатори на „X4“. Благодарение на употребата на активни елементи во решетката на ладилникот, коефициентот на влечење е намален за 10% и сега е 0,30. Во исто време тежиштето е пониско отколку кај новиот „X3“.

Во палетата модификации на „BMW X4“ ќе има две „надуени“ верзии „M Performance“ – „M40i“ и „M40d“. Првата ќе излезе во август, а ќе добие 3,0-литарски бензински турбомотор со 360 КС и 500 Нм вртежен момент. Кај неа забрзувањето од 0 до 100 км/ч ќе трае 4,8 секунди.

Модификацијата „M40d“ ќе добие 3,0-литарски дизел со 6 цилиндри, кој ќе развива 326 КС и 680 Нм. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч кај него трае 4,9 секунди. Максималната брзина на двете „надуени“ верзии е ограничена по електронски пат на 250 км/ч.

Овие два автомобила ќе се разликуваат од останатите по подесувањата на суспензијата, на издувниот систем, на сопирачките, како и од страните. За двете спортски верзии е предвиден и заден „M“-диференцијал.

Во палетата мотори на втората генерација на „BMW X4“ влегуваат уште два бензински тубомотори со 4 цилиндри и зафатнина од 2,0 литри. Тие развиваат 184 и 252 КС. Има и два 2,0-литарски дизел мотори – 190 и 231 КС, како и 3.0-литарски дизел со 265 КС. Сите модификации се обновени со систем за погон на сите четири тркала „xDrive“ и со 8-степен автоматски менувач.

Во опременоста на возилото влегуваат „LED“ фарови, проекциски дисплеј, мултимедијален систем со 10,25-инчен екран на допир и управување со гестови, адаптивен круз-контрол, систем за кружен надзор со камери, безкабелен полнач за паметни телефони, три зонска климатизација, панорамски покрив, вентилација на седиштата, како и вграден систем „Microsoft Office 365“, која овозможува добивање на електронска пошта и нанесување на промени во календарот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за BMW X4 зa 2019-та (фото+видео)

 1. Пингбек: BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео) | Денар

 • Toyota повторно е најскапиот бренд на автомобили

  Toyota повторно е најскапиот бренд на автомобили

  Списанието „Forbеs“ го објави годишниот рејтинг за најскапите брендови во светот. „Toyota“ е прв меѓу брендовите на автомобили, чија вредност е 44,7 милијарди долари. Таа…

 • Кралот на непристапните терени – Ford F150 Raptor (фото+видео)

  Кралот на непристапните терени – Ford F150 Raptor (фото+видео)

  „Ford“ неодамна го најави својот максимален фокус на „SUV“ и теренските возила, а производ на тоа е моќниот камионет „F-150 Raptor“. Верзијата за 2019-та пред…

 • Кои се најпродаваните автомобили во Европа во моментов?

  Кои се најпродаваните автомобили во Европа во моментов?

  Продажбата на нови автомобили во земјите на ЕУ се одвива добро, покажуваат статистиките на изданието „focus2move“. Кои се најпродаваните автомобили во Европа за првите 4…

 • Кросовер кој наликува на Mustang ќе ја предводи новата ера на Ford

  Кросовер кој наликува на Mustang ќе ја предводи новата ера на Ford

  „Ford“ планира на пазарот да го лансира својот прв целосно електричен модел, кросовер со преден погон кон средината на 2020-та година. Кросоверот наречен „Mach 1“,…

 • Volkswagen нема да го промени дизајнот на својот прв електричен автомобил

  Volkswagen нема да го промени дизајнот на својот прв електричен автомобил

  Главниот дизајнер на „Volkswagen“ – Клаус Бишоф, откри пред „Autocar“ дека дизајнот на сериската верзија на електричниот хечбек „I.D.“ практично нема да се разликува од…

 • Вториот електричен Mercedes станува „французин“

  Вториот електричен Mercedes станува „французин“

  Вториот сериски електричен модел на „Mercedes-Benz“ ќе се произведува во фабриката во францускиот град Амбаше. Во тој погон во моментов се составува компактниот „SmartForTwo“, вклучувајќи…

 • Технологијата го нагласува новиот Volkswagen Touareg – Лесно управување кое ги штити луѓето и животните кога се вози во мрак

  Технологијата го нагласува новиот Volkswagen Touareg – Лесно управување кое ги штити луѓето и животните кога се вози во мрак

  Камерата за топлинска обработка на Touareg може да открие загрозени лица и диви животни ноќе порано од било кое човечко суштество Функцијатата за Night Vision…

 • Citroen C5 Aircross конечно пристигнува во Европа (фото+видео)

  Citroen C5 Aircross конечно пристигнува во Европа (фото+видео)

  За неколку дена на европскиот пазар конечно ќе пристигне „Citroen C5 Aircross“, кој од есента минатата година се продава во Кина. Базиран на истата основа…

 • Ford отвори нов тест центар во Европа (видео)

  Ford отвори нов тест центар во Европа (видео)

  Американскиот производител „Ford“ реализира една своја идеја, најавена уште на крајот на 2017-та година. Во европскиот центар на компанијата во Келн (Германија) започна со работа…

 • Audi го пробива пазарот на електрични автомобили

  Audi го пробива пазарот на електрични автомобили

  Во текот на следните 7 години, „Audi“ ќе лансира 20 нови електрични автомобили. Идејата е на крајот на овој период, производителот од Инголштад да продава…