Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Сондата на НАСА од 1 милијарда долари направи прекрасни слики од џиновската планета Јупитер(фото)

Време: 12:31

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Додека повеќето работници на НАСА пиеле кафе во средата изутрина, вселенското летало “Juno” помина над врвовите на Јупитер со околу 130.000 милји на час.

Мисијата од 1 милијарда долари го испрати “Juno” да ја заобиколува планетата еднаш на секои 53,5 дена.

Вселенското летало го направи своето единаесетто блиско поминување во 9:36 часот на 7 февруари, правејки неколку прекрасни фотографии од џиновскиот Јупитер.

Новите слики откриваат гигантски бури и невообичаено светли, како и пернични облаци, меѓу другите карактеристики.

Еве некои од најубавите нови слики што ги видевме од последнато орбитирање на “Juno”.

Илустрација на вселенското летало “Juno” на НАСА што лета над облаците на Јупитер

Патувањето на “Juno” започна со неговото лансирање на 5 август 2011 година. Потребни беа скоро пет години за да се достигне орбитата околу Јупитер.

Радиоактивните полиња околу Јупитер се толку интензивни што можат да ја оштетат електрониката, па НАСА му постави курс на “Juno” за да помине многу малку време блиску до планетата.

Северниот умерен појас на гасниот гигант беше фотографиран за време на 11-тото заобиколување

Во оваа слика, фаетен е осамен и невообичаено светол облак во мноштво од бури

“Juno” е прво и единствено вселенско летало кое некогаш ги шпионирало страните на Јупитер.

Големата Црвена точка, која секојдневно се намалува и може да исчезне во рок од една деценија или две

НАСА се надева дека “Juno” може да го истражува Јупитер најмалку уште две или три години. “Juno” може да испитува над дебелите облаци на планетата со инструментите што ги поседува, и да открива детали за внатрешната структура на Јупитер.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

  Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

  На малите и средни претпријатија до крајот на годината ќе им бидат на располагање 136 милиони евра, средства обезбедени преку Евопската инвестициска банка, ЕБОР и…

 • ФАО: Пчелите мора да бидат заштитени за иднината на нашата храна

  ФАО: Пчелите мора да бидат заштитени за иднината на нашата храна

  Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) по повод првиот Меѓународен ден на пчелата 20 мај ги повикува државите и поединците да сторат повеќе…

 • Кирил Лазаров го состави тимот тренери за четвртото издание од неговиот камп

  Кирил Лазаров го состави тимот тренери за четвртото издание од неговиот камп

  На 30 дена до стартот на четврото издание на ракометниот камп „Кирил Лазартов 7“, капитенот Кирил Лазаров го комплетираше тимот кој ќе работи со нашите…

 • Се одржа Аутопартс експо 2018, саем за автоделови во Македонија

  Се одржа Аутопартс експо 2018, саем за автоделови во Македонија

  Над 100 посетители, дел од нив претставници од македонски компании, индивидуалци, луѓе поврзани со авто индустријата беа дел од  Аутопартс Експо 2018, саемот за автоделови…

 • Привлечен хотел во Амстердам (фото)

  Привлечен хотел во Амстердам (фото)

  Со локација на обалата на реката Амстел, во центарот на главниот град на Холандија овој хотел ќе ги задоволи сите ваши желби. Амстердам веќе е…

 • Credit Agricole одобри заем од 600 милиони евра на Газпром

  Credit Agricole одобри заем од 600 милиони евра на Газпром

  „Газпром“ доби заем од 600 милиони евра од инвестициската банка во холдингот на „Credit Agricole“, соопшти рускиот гасен гигант на нивната страница. Заемот е за…

 • Oбјавени сите спецификации од најмоќниот смартфон на HTC

  Oбјавени сите спецификации од најмоќниот смартфон на HTC

  Компанијата „HTC“ следната среда ќе го претстави својот нов најмоќен паметен телефон, со кој се обиде да ги привлече најсложените корисници. Како и многу пати…

 • Ефикасен, но и неверојатно вкусен напиток кој ги топи мастите!

  Ефикасен, но и неверојатно вкусен напиток кој ги топи мастите!

  Ако во текот на празниците го прекршивте ветувањето дека нема да претерувате со храната, имаме добра вест за вас. Едноставен напиток кој можете да го…

 • Скопјани постојано бараат промени во мрежата на автобуски линии

  Скопјани постојано бараат промени во мрежата на автобуски линии

  Во главниот град има потреба од промени во постојната мрежа на автобуски линии и од воведување нови градски и приградски линии. Скопјани велат дека постојните…

 • Кина сака да го отвори својот финансиски сектор за странски банки, но под одредени услови

  Кина сака да го отвори својот финансиски сектор за странски банки, но под одредени услови

  Напорите на Кина да го отвори својот финансиски сектор кон странските банки и финансиски институции ќе се базираат на принципот на реципроцитет и нема да…