Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

YouTube Red планира експанзија во 100 држави

Време: 16:52

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„YouTube Red“ ќе започне да го нуди претплатниот сервис во уште 100 држави, објави извршниот директор на „YouTube“, Сузан Воџиски, пишува „TechCrunch“.

Според неа „YouTube“ планира експанзија на услугата „Red“ во уште многу земји.

Претплатниот сервис беше лансиран во октомври 2015-та година по цена од 9,99 долари за бесплатно гледање. Таа беше создадена како замена на „Google Music Key“ со идеја да им даде на корисниците поедноставен начин за гледање и слушање на видео содржини од „YouTube“ и „Google Play Music“ – како продолжение на постоечките сметки во „Google“ и „YouTube“.

Компанијата објави дека ќе ги подели приходите од претплатите со носителите на права врз содржините што луѓето ги гледаат или ги слушаат во услугата. Компанијата има склучено договори и со независни уметници, издавачки куќи, телевизиски мрежи и филмски студија во врска со програмата.

Додека „YouTube“ продолжува да пушта премиум содржини, останува прашањето дали ќе продолжи да се потпира на „YouTube“ ѕвезди како „PewDiePie“, кои можат да се претворат во проблем со реклами, или да се обиде да прави повеќе содржини од висока класа, како „Hulu“ или „Netflix“.

Воџиски коментира дека „YouTube“ ќе вработи 10.000 лица во врска со работата на содржината. Компанијата не откриваат кога точно ќе се случи тоа.

Во моментов „YouTube Red“ се нуди само во Австралија, Јужна Кореја, Мексико, САД и Нов Зеланд, покажува веб-сајтот на услугата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ССК кон кампањата на ООН: Креативноста и иновативноста се богатсво на нациите

  ССК кон кампањата на ООН: Креативноста и иновативноста се богатсво на нациите

  Како дел од кампањата со која за прв пат годинава ширум светот се одбележува Светскиот ден на креативност и иновативност 21 април и Светската недела…

 • Рекордни приходи за клубовите од Премиер лигата

  Рекордни приходи за клубовите од Премиер лигата

  Клубовите во Премиер лигата забележале рекордни приходи и профит во сезоната 2016-2017, тврди истражувањето на „Делоит“. Вкупниот приход на тимовите на англиската фудбалска елита се…

 • Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

  Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

  Иако роковите се уште траат, граѓаните веќе да не аплицираат за субвенции за сончеви колектори и ПВЦ или алуминиумски прозори, соопшти денека министерот за економија…

 • Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

  Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

  Шефот на еврогрупата Марио Сентено изјави дека Еврозоната и Меѓународниот монетарен фонд на овонеделните состаноци во Вашингтон ги разгледуваат опциите за идно отпишување на долгот…

 • Раст на туризмот – Македонија најитересна за соседите

  Раст на туризмот – Македонија најитересна за соседите

  Туризмот оди во нагорна линија – државната статистика мери раст и на бројот на гости и на остварените ноќевања. Бизнисмените од овој сектор се жалат…

 • Свечена промоција на новите СУВ модели на Opel во Скопје (фото)

  Свечена промоција на новите СУВ модели на Opel во Скопје (фото)

  На свечена промоција во Сити Хол во Скопје, во присуство на голем број новинари, претставени се новите СУВ модели на Opel: Crossland X, Mokka X…

 • После долго време, франкот повторно опадна!

  После долго време, франкот повторно опадна!

  Еврото на одреден период „флертуваше“ на ниво од 1,24 долари, но приносите на долгорочните американски обврзници пружија подршка на доларот. Со тој потег единствената валута…

 • Федерацијата ја поддржа иницијативата на МЗТ

  Федерацијата ја поддржа иницијативата на МЗТ

  Македонската кошаркарска федерација (МКФ) експресно реагираше и ја подржа иницијативата на МЗТ Скопје Аеродорм за намалување на бројот на странски играчи во македонската кошрка. МКФ,…

 • Еколозите бараат од премиерот стопирање на сите градежни активности во Охридското подрачје

  Еколозите бараат од премиерот стопирање на сите градежни активности во Охридското подрачје

  Владата во извештајот за напредокот во спроведувањето на препораките од УНЕСКО целосно ја игнорира препораката за мораториум на сите крајбрежни и урбани трансформации во Охридскиот…

 • Qualcomm започна со отпуштања на вработените

  Qualcomm започна со отпуштања на вработените

  Производителот на чипови „Qualcomm“ започна да скратува работни места како дел од ветувањето кон инвеститорите ги намали годишните трошоци со 1 милијарда долари, објави компанијата,…