Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

По новата A Сlasѕ уште 7 компактни Mercedes возила

Време: 13:44

Датум: февруари 10, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

На почетокот на февруари „Mercedes“ ја претстави новата генерација на хечбекот „A Сlasѕ“, a по него ќе следат барем уште 7 модели кои припаѓат на сегментот компактни возила, пишува „CarAdvice“.

Тоа во разговор со новинарите на презентацијата на „A Сlasѕ“ го откри шефот за дизајн на германскиот производител, Горден Вагенер.

„На оваа механичка платформа ќе бидат направени најмалку осум модели и ве уверувам дека сите ќе биде исклучително атрактивни“, рече Вагенер.

Со оглед дека во рамките на се уште актуелните генерации на компактни „Mercedes“ возила постојат вкупно 5 модели („A Сlasѕ“ хечбек, купе лимузината „CLA“ и „Shooting Brake“, „GLA“ кросоверот и „B Сlasѕ MPV“) се поставува прашањето кои се тие нови модели на кои мисли Горден Вагенер.

Познато е дека еденод нив ќе биде целосно нов модел – „Mercedes A Сlasѕ Sedan“, кој би требало да има премиера во 2018-та.

Извесни се и новата купе лимузина „CLA“, кросоверот „GLA“, како и следната генерација на „B Сlasѕ MPV“.

Најавен е и нов кросовер со ознаката „GLB“, чии „шпионски“ фотографии можевме неодамна да ги видиме. „GLB“ ќе биде попрактичен и попростран од „GLA,“ кој е малку повисок од хечбекот „A Сlasѕ“ со поголем „клиренс“.

За останатите два компактни модели се уште се шпекулира.

„Mercedes CLA“ моментално е достапен и во „Shooting Brake“ верзија, па постои можност и во следната генерација оваа каросериска верзија да се најде во понудата. Сепак, со оглед на тоа дека поголемиот „CLS“ остана без моделот „Shooting Brake“, слична судбина би можела да му се случи и на моделот „CLA Shooting Brake“.

Се шпекулира дека „Mercedes“ би можел да понуди и класичен караван основан на „A Сlasѕ Sedan“, a многу е веројатно германскиот производител, барем за кинескиот пазар моделот „A Сlasѕ Sedan“ да го направи со продолжено меѓуосовинско растојание.

Евентуалните купе и кабриолет верзии засега не се споменуваат како опција.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Свечена промоција на новите СУВ модели на Opel во Скопје (фото)

  Свечена промоција на новите СУВ модели на Opel во Скопје (фото)

  На свечена промоција во Сити Хол во Скопје, во присуство на голем број новинари, претставени се новите СУВ модели на Opel: Crossland X, Mokka X…

 • Jaguar XE 300 Sport со 296 KS (фото+видео)

  Jaguar XE 300 Sport со 296 KS (фото+видео)

  „Jaguar“ го откри новиот „300 Sport“ спортски стил за моделите „XE“, „XF“ и „XF Sportbrake“. Кога станува збор за моделот „XE“, покрај декоративните делтали, главниот…

 • Lexus го откри новиот ES (видео)

  Lexus го откри новиот ES (видео)

  Премиум брендот на „Toyota“ ги објави првите официјални фотографии и видеа од новата генерација на својот „ES“ седан. Светската премиера на моделот ќе се одржи…

 • Официјално – BMW M2 Competiton (фото+видео)

  Официјално – BMW M2 Competiton (фото+видео)

  Германскиот производител на „BMW“ официјално го претстави своето ново „надуено“ купе „M2 Competition“. Компактниот спортски автомобил добил 3.0-литарски 6-цилиндричен мотор од поголемите „М3“ и „М4“,…

 • Opel Corsa GSI: Огномет на патот!

  Opel Corsa GSI: Огномет на патот!

  Чиста прецизност за беспрекорно уживање во возењето! Така во Ризелсхајм, седиштето на „Opel“ ја најавуваат својата нова спортска ѕвезда – „Оpel Сorsа GSi“. „Тоа што…

 • Кое е најпродаваното спортско купе во 2017-та?

  Кое е најпродаваното спортско купе во 2017-та?

  „Ford“ тврди дека тоа е нивниот модел „Mustang“, кој се продава во 146 земји во целиот свет. За љубителите на „Ford Mustang“, 17-ти април е…

 • График на денот: Кои земји со најголемо нетрпение ги очекуваат беспилотните автомобили?

  График на денот: Кои земји со најголемо нетрпение ги очекуваат беспилотните автомобили?

  Автономните автомобили станаа фокус на јавноста, откако минатиот месец во САД две несреќи завршија со смртни случаи. Првиот беше пешак кој беше прегазен од автономен…

 • Германците „полудеа“ по Hyundai i30 N (видео)

  Германците „полудеа“ по Hyundai i30 N (видео)

  Претставниците на брендот „Hyundai“ забележаа дека популарноста на новиот „напумпан“ хечбек „i30 N Perfomance“ ги надмина дури и нивните најголеми очекувања. Серијата „First Edition“, која…

 • Официјално: Porsche влегува во Formula E

  Официјално: Porsche влегува во Formula E

  Fédération Internationale de l’Automobile (ФИА) ја прифати апликацијата на Porsche како нов член на Формула Е. Ова значи дека фабричкиот тим на Weis-sach може да…

 • Memminger Roadster: „Бубата“ која сака да е Porsche (фото+видео)

  Memminger Roadster: „Бубата“ која сака да е Porsche (фото+видео)

  Новата „буба“ на „Volkswagen“ никогаш не ја достигна славата на оргиналниот модел, но затоа старата и натаму ги инспирира автомобилските ентузијасти. Веста дека „Volkswagen“ планира…