Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Ford го редизајнираше Edge, претстави и ST верзија (фото+видео)

Време: 16:28

Датум: јануари 11, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Моделот кој изворно беше наменет за американскиот пазар и кој од 2016-та се продава и во Европа, доби нов изглед, но и спортска „ST“ верзија.

Актуелниот „Ford Edge“ на пазарот е од 2014-та, што во автомобилската индустрија значи дека дојде време за „затегнување на брчките“.

Дека автомобилот стилски е модернизиран, најдобро може да се види предниот дел каде има промена на маската на ладнилникот, фаровите и браникот.

Промените се во помал обем и во задниот дел, но и тука дизајнерите на „Ford“ интервенираа на стоп-светлата и вратата на багажникот.

Редизајнот секако ќе допринесе „Edge“ да биде попривлечен за потенцијалните купувачи и да му помогнат на автомобилот да се избори со конкуренцијата до пристигнување на новата генерација.

Засега е познато дека моделот за американскиот пазар ќе користи четирицилиндарски 2.0-литарски турбо бензински агрегат, но тој е засилен за 4 kW и сега развива 186 kW (253 ks).

Моторот е поврзан со осумбрзински автоматски менувач, а наместо класичниот мануелен менувач, употребена е точка која се наоѓа на централната конзола покрај командата електронската паркинг сопирачка.

Кога станува збор за системите за асистенција, за безбедност на патот – покрај останатото – се наоѓа системот за предупредување на можен фронтален судир со опција за автоматско сопирање, предупредување на друго возило во мртвиот агол на возачот, систем за одржување на возилото во лентата која се движи и автоматското подесување на долгите светла.

За купувачите кои посакуваат нешто повеќе, „Ford“ подготви нова „ST“ верзија, која е опремена со 2,7-литарски „V6“ би-турбо мотор со 340 ks (250 kW) и 515 Nm.

И во овој модел моќта на тркалата се пренесува преку осумстепен автоматски менувач, а погонот на сите 4 тркала е стандарден.

„Edge ST“ се разликува од регуларниот модел и по дизајнот – различна маска на ладилникот која потсетува на „Focus ST“.

Различни се и браниците – тие на „ST“ верзијата имаат спортски изглед како и издувни цевки кои на моделот „Edge ST“ се трапезоидни во однос на стандардниот модел чиј пресек е кружен.

„Ford Edge“ и „Edge ST“ зa 2018-та ќе имаат светска премиера на авто-саемот во Детроит, кој ќе се одржи во втората половина од јануари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Новиот VW Touareg e поголем, поелегантен и понапреден (фото+видео)

  Новиот VW Touareg e поголем, поелегантен и понапреден (фото+видео)

  Во Пекинг германскиот производител „Volkswagen“ ја претстави новата генерација на својот голем „SUV“ – „Touareg“, со повеќе простор и хибридна верзија која се очекува наскоро.…

 • Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Оваа година на пазарот ќе се појави нов претставник во флотата на електрични мотори – „Audi e-tron crossover“. Поради пројавениот интерес за новото возило, шефот…

 • BMW ветува – 700 km на електрична енергија до 2021-ва

  BMW ветува – 700 km на електрична енергија до 2021-ва

  „BMW“ претстави дел од својот план за следната година, а фокусот на баварскиот премиум производител се автономната технологија и електричните возила (EV). Компанијата од Минхен…

 • Враќање на Opel Corsa GSi

  Враќање на Opel Corsa GSi

  По „Insigniа“, „Opel“ ќе претстави „GЅi“ верзија и на својот најпопуларен модел од „B“ класата – „Corsа“. Прв пат „Corsa Gsi“ се појави во 1988-ма…

 • McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  Додека повеќето производители на суперавтомобили се натпреваруваат кој прв на пазарот ќе претстави модел само на електрична енергија, „McLaren“ одбива да биде дел од тој…

 • Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Идејата на братот и сестричката Даниел и Лара Крон од Германија може навистина да придонесе да се заштедат милијарди вода годишно. Всушност, наместо да ги…

 • Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Гермaнската тјунерска куќа „Posaidon“ направи мало „чудовиште“ од појдовната генерација на „Mercedes AMG A45“. „Posaidon“ од 2.0-литарскиот мотор извлече дополнителни 169 KS па сега има…

 • Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Новиот субкомпактен кросовер на „Opel“ го доби својот 100.000-ти сопственик во Европа по една година од стартот на продажбата. „Crossland X“, како прв заеднички проект…

 • Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Неодамнешниот саем за автомобили во Женева заврши. Имаше чудни прототипови, сериски автомобили и некои прилично скапи модели кои ќе бидат произведени во ограничено издание. Европската…

 • BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  Германскиот производител на автомобили „BMW“ се пофали со новиот кросовер „X4“ кој имаше официјална премиера на 14-ти февруари (фабрички код „G02“). Компанијата објави видео во…