Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

BMW го обнови првиот модел со погон на предните тркала (фото+видео)

Време: 11:57

Датум: јануари 11, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

„BMW“ на почетокот на годината ги редизајнираше своите два „MPV“ модели.

Надворешноста е дискретно редизајнирана, па така со внимателна споредба на старата и новата верзија може да се забележат разликите на маската на ладилникот, светлата (нови „LED“ светла и „LED“ светла за магла) и браникот (различни отвори за воздух).

Купувачите од сега ќе можат да изберат една од 13-те бои на надворешноста, вклучувајќи ги и двете нови нијанси – „Jucaro Beige“ и „Sunset Orange“.

Проширена е и понудата на алуминиумски бандажи, со 6 нови дизајнерски решенија, а на располагање се димензии од 16 дo 19 инчи.

Изгледот во кабината е подобрен со нови дезени на навлаките и нови материјали (достапни во различни комбинации), а возењето ќе биде поудобно благодарејќи на продолжениот дел за седење на седиштата.

„BMW Serieѕ 2 Active Tourer“ и „Gran Tourer“ зa 2018-та се опремени со „BMW ConnectedDrive“ системот и најновата генерација на „iDrive“ мултимедијалниот систем за навигација, гласовни команди и подобрен интерфејс.

Баварскиот производител се потруди во редизајнираните модели возачот да биде повеќе во центарот на внимание, ката што централната конзола ќе биде ориентирана кон него.

За прв пат во моделите „Serieѕ 2 Active Tourer“ и „Gran Tourer“ е достапен и автоматски седумбрзински менувач со двојно квачило, а седум степениот пренос овозможува економично возење на долги патувања на автопатите. Покрај овој менувач, и натаму на располагање е шестбрзински мануелен и осумстепен автоматик.

Моторизацијата се состои од бензинци и дизели чија моќност е во распон од 109 ks дo 231 ks, a „BMW“ тврди дека ја подобриле економичноста во возењето и ја намалиле просечната емисија на штетни гасови кај овие аграгати, па таа е возависност од погонските единици во износ помеѓу 112 и 147 g/km.

Во понудата и натаму е „plug-in“ хибридна верзија на моделот „Active Tourer“, со ознака „225XE iPerformance“.

Овој автомобил има погонски систем кој се состои од бензинец и електромотор. Вкупната комбинирана моќ изнесува 224 ks, a максималниот вртежен момент е 385 Nm.

Oд 0 дo 100 km/h „BMW 225XE“ забрзува за 6,7 секунди, a зголемена е и автономијата за возење само на електрична енергија, од 41 на 45 km.

Меѓу бројните електронски систем за асистенции се издвојува „Traffic Jam Assistant“ кој го оддржува автомобилот во рамките на возната лента по која се движи при брзина до 60 km/h.

На располагање е и активен темпомат, а двата системи се дел од изборниот пакет „Driving Assistant Plus“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Новиот VW Touareg e поголем, поелегантен и понапреден (фото+видео)

  Новиот VW Touareg e поголем, поелегантен и понапреден (фото+видео)

  Во Пекинг германскиот производител „Volkswagen“ ја претстави новата генерација на својот голем „SUV“ – „Touareg“, со повеќе простор и хибридна верзија која се очекува наскоро.…

 • Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Оваа година на пазарот ќе се појави нов претставник во флотата на електрични мотори – „Audi e-tron crossover“. Поради пројавениот интерес за новото возило, шефот…

 • BMW ветува – 700 km на електрична енергија до 2021-ва

  BMW ветува – 700 km на електрична енергија до 2021-ва

  „BMW“ претстави дел од својот план за следната година, а фокусот на баварскиот премиум производител се автономната технологија и електричните возила (EV). Компанијата од Минхен…

 • Враќање на Opel Corsa GSi

  Враќање на Opel Corsa GSi

  По „Insigniа“, „Opel“ ќе претстави „GЅi“ верзија и на својот најпопуларен модел од „B“ класата – „Corsа“. Прв пат „Corsa Gsi“ се појави во 1988-ма…

 • McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  Додека повеќето производители на суперавтомобили се натпреваруваат кој прв на пазарот ќе претстави модел само на електрична енергија, „McLaren“ одбива да биде дел од тој…

 • Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Идејата на братот и сестричката Даниел и Лара Крон од Германија може навистина да придонесе да се заштедат милијарди вода годишно. Всушност, наместо да ги…

 • Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Гермaнската тјунерска куќа „Posaidon“ направи мало „чудовиште“ од појдовната генерација на „Mercedes AMG A45“. „Posaidon“ од 2.0-литарскиот мотор извлече дополнителни 169 KS па сега има…

 • Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Новиот субкомпактен кросовер на „Opel“ го доби својот 100.000-ти сопственик во Европа по една година од стартот на продажбата. „Crossland X“, како прв заеднички проект…

 • Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Неодамнешниот саем за автомобили во Женева заврши. Имаше чудни прототипови, сериски автомобили и некои прилично скапи модели кои ќе бидат произведени во ограничено издание. Европската…

 • BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  Германскиот производител на автомобили „BMW“ се пофали со новиот кросовер „X4“ кој имаше официјална премиера на 14-ти февруари (фабрички код „G02“). Компанијата објави видео во…