Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,323.24 -0.09%    BESK 9,964.47 0.66%    CEVI 899.00 0%    FERS 60,250.00 3.52%    GRNT 857.92 1.16%    KMB 5,495.51 3.25%    MKSD 210.00 5%    MPOL 293.00 0%    MPT 47,943.65 9.91%    MTUR 4,800.00 0.19%    OHB 6,433.18 0.88%    OKTA 5,023.06 5.82%    RMDEN17 95.69 0.09%    RZLV 81.87 -0.88%    RZUS 153.36 2.58%    SBT 2,000.00 0%    STB 1,000.41 1.89%    STIL 155.90 1.32%    TEL 278.09 2.24%    TETE 2,400.00 4.35%    TNB 14,225.34 2%    TPLF 1,002.00 -9.97%    TTK 1,025.66 -0.45%    UNI 2,649.88 1.19%    

Intel и AMD ги здружија силите за изработка на нова технологија (видео)

Време: 13:59

Датум: ноември 9, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Колку и да звучи насловот на оваа вест неверојатен, вистина е, двата големи ривали, „Intel“ и „AMD“ ги здружија силите во создавањето на нова технологија од која бенифит ќе има пазарот на лаптопи.

Новата технологија ќе ги соедини моќните процесори „Intel Core“ и графиката „AMD“, исто како онаа кај „Xbox One X“ конзолата, преку револуционерниот „Embedded Multi-Die Interconnect Bridge“ (EMIB), мал, но револуционерен мост кој на хетерогенот силикон му овозможува многу брз пренос на информации на многу мала дистанца.

Оваа вести ја исполнува главната цел на „Intel“, а тоа е изработка на ултра тенки лаптопи, кои од друга страна поседуваат импресивна хардверска моќ, и на корисниците им овозможуваат уживање во „AAA“ гејмингот и „VR“ содржини. Новата технологија исто така ја намалува комплексноста и трошоците за изработка, па така во иднина можеме да очекуваме значително моќни и лесни лаптопи по ниска цена.

Главниот менаџер на „AMD Radeon Technologies Group“ за оваа соработка изјави: „Нашата соработка со „Intel“ ја проширува постоечката база на „AMD Radeon“ графички картички и носи на пазарот променето решение на графиката со високи перформанси. Заедно им нудиме на гејмерите и креаторите на содржини можност да поседуваат тенок и лесен „PC“ уред способен да понуди големи перформанси во „AAA“ игрите и програмите за креирање на содржини. Oвој нов „semi-custom GPU“ ги става перформансите и можностите на „Radeon“ графиката во рацете на ентузијастите кои сакаат најдобро можно визуелно искуство“.

Овие две компании исто така заедно ќе учествуваат и во изработката на драјвери, со цел да станат достапни за сите нови игри на денот на нивното појавување.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

  Волонтери од Македонија и од другите земји во Европа, претставници на општина Кисела Вода и Агенцијата за млади и спорт, како и вработени во ПОУ…

 • САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

  Министерството за финансии на САД подготвува правила кои ќе ги спречат компаниите со најмалку 25 проценти во кинеска сопственост да купуваат американски компании во „индустриски…

 • Кочов го продолжи договорот со МЗТ

  Кочов го продолжи договорот со МЗТ

  Екипата на МЗТ Скопје Аеродром го реши тренерското прашање за следниот период, откако денеска беше ревидиран и потврден договорот со актуелниот стратег Ѓорѓи Кочов, кој…

 • Galapaya Resort – луксузен ресорт на островот Борнео (фото)

  Galapaya Resort – луксузен ресорт на островот Борнео (фото)

  Луксузното одморалиште „Galapaya Resort“ е прекрасно место вгнездено во островот Борнео. Одморалиштето располага со 121 вила, идилични златни плажи, опколено е со прекрасна прашума, а…

 • Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

  Речиси половина од големите европски компании ќе ги намалат инвестициите во Велика Британија поради излезот на земјата од Европската унија, покажа истражувањето на мултинационалната правна…

 • 1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  1.300 работници ќе добијат субвенциониран одмор

  Министерот за економија, Крешник Бектеши, информира дека 1.300 работници добиле ваучери за субвенциониран годишен одмор. Тој рече дека со оглед дека со оваа бројка ќе…

 • Македонија против европскиот првак и Хрватска на Червар

  Македонија против европскиот првак и Хрватска на Червар

  Ракометната репрезентација на Македонија ги дозна имињата на противниците на Светското првенство во 2019-та година, чии домаќини ќе бидат Данска и Германија. Македонија за противници…

 • Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Шилегов: И преку лето работиме на решавање на проблемот со загадувањето

  Град Скопје работи на решавање на проблемот со загадувањето и во летниот период кога никој не ги чувствува последиците од загадениот воздух во Скопје, изјави…

 • Mercedes-Benz го прекина производството на plug-in хибриди

  Mercedes-Benz го прекина производството на plug-in хибриди

  Германскиот производител „Mercedes-Benz“ целосно го прекина производството на „plug-in“ хибриди. Ова се однесува на моделите „C-Class“, „E-Class“, „S-Class“ и кросоверот „GLE“, објави британското издание на…

 • Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светско првенство: кладилниците тријат раце

  Светското фудбалско првенство е во полн ек – ова е најдобриот период за спортските фанови, но и за спортските обложувалници кои имаат неколкукратно зголемен промет.…