22 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОСЕХА: Металург лесно го совлада Нексе

СЕХА: Металург лесно го совлада Нексе

Ракометарите на Металург го совладаа Нексе 29:22 (15:10) во рамките на третото коло во регионалната СЕХА лига. Тимот на Лино Червар по стартниот пораз од Вардар, во интервал од пет дена забележа две сигурни победи, најпрвион во Панчево против Динамо, а во неделата против Нексе на домашен терен.

Слично како и на мечот против Динамо, Металург во најголемиот дел од натпреварот делуваше сигурно на теренот, а клучната предност неговите ракометари ја направија во периодот од 12. до 19.минута кога поведоа со 10:5.

Нексе се обидуваше, но не успеа да фати приклучок, еднаш се доближи на два гола негатива во првиот дел, но Металург успешн ги одби сите напади на противникот.

Тимот од Автокоманда во 43.минута имаше 22:17, а четири минути подоцна и максимални 25:17.

До крајот на натпреварот Нексе успеа да анулира само еден гол од максималната предност на Металург.

Илиќ со шест, Анѓелиќ со пет и Гуглета со четири гола го предводеа Металург, додека Шипиќ и Баришиќ со по четири гола беа најефикасни кај Нексе.