Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,300.00 0.04%    GRNT 820.77 1.32%    KMB 5,051.35 0.95%    MPT 37,423.15 1.12%    MTUR 4,600.00 2.22%    OHB 6,426.63 -0.24%    OKTA 4,149.00 4.87%    POPK 14.00 0%    REPL 63,000.00 0%    RZLE 37.00 5.71%    RZLV 72.27 3.24%    RZUS 137.71 -0.25%    SBT 2,000.00 -4.25%    STB 951.72 0.07%    TEL 275.00 0%    TETE 2,224.70 -2.85%    TNB 13,774.92 1.56%    TTK 954.62 0.49%    UNI 2,556.67 0.56%    ZPKO 2,857.00 -0.03%    

Hyundai го покажа конкурентот на VW Golf GTI (фото+видео)

Време: 11:06

Датум: јули 15, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „Hyundai“ официјално ја претстави спортската верзија на хечбекот „i30“, која добила додаток „N“ кон името. Тоа е првиот автомобил од новиот „N“-спектар, под која ќе се нудат „надуени“ модели на корејскиот производител.

Возилото е опремено со 2,0-литарски бензиски турбомотор „T-GDI“ со директно вбризгување на горивото. Агрегатот ќе развива 250 КС, но при додавање на понудата како изборен пакет – „Performance Pack“ моќноста расте до 275 КС. И во двата случаја вртежниот момент е 352 Nm.

Моторот на „Hyundai i30 N“ се комбинира со 6-брзински мануелен менувач, а оваа комбинација овозможува забрзување од 0 до 100 км/ч за 6,2 секунди и развивање на максимална брзина од 250 км/ч. Погонот е на предните тркала.

Во опремата на хечбекот влегуваат активна суспензија, диференцијал со зголемено триење и електронско управување, активен издувен систем, „лаунч-контрол“ за брз старт од место и систем за стабилизација, кој може да се исклучува од возачот.

Автомобилот располага и со систем за измена на режимите на работа на електрониката со 4 фиксни варијанти – „Eco“, „Normal“, „Sport“ и „N“, како и со еден, кој може да се програмира индивидуално – „N Custom“. Во последниот случај возачот има можност да ги смени поставките на суспензијата, на управувањето, на системот за стабилизација и на диференцијалот. Самите режими се менуваат со копчиња на воланот.

Развој на моделот е дело на поранешниот главен инженер на единицата „BMW M GmbH“, Алберт Бирман, кој се приклучи на „Hyundai“ во 2014-та година. За време на тестовите возилото мина повеќе од 10.000 км на патеката „Нирбургринг“, каде Корејците имаат свој истражувачки центар.

Од компанијата-произвозител го одредуваат „Hyundai i30 N“ како директен конкурент на „Volkswagen GTI“ и „Peugeot 308 GТi“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  Германскиот производител објави три видеа со детални снимки од своето ново луксузно купе. „BMW“ на средината на јуни претстави ново големо купе и така официјално…

 • Повторно победник: Opel Zafira шампион за вредност за 2018

  Повторно победник: Opel Zafira шампион за вредност за 2018

  Експертите на Schwacke повторно ја потврдуваат остаточната вредност на лидерот во класата на компактни ванови Opel ADAM и InsigniaGrandSport исто така се на подиумот Риселсхајм.…

 • Порасна најмалиот Audi: Претставен новиот A1 Sportback (фото+видео)

  Порасна најмалиот Audi: Претставен новиот A1 Sportback (фото+видео)

  По неколку објавени фотографии на интернет, „Audi“ официјално го претстави новиот модел „А1“ за 2019-та година. Обновениот хечбек е различен од неговиот претходник, како во…

 • Nissan Qashqai ќе има две хибридни верзии

  Nissan Qashqai ќе има две хибридни верзии

  Следната генерација на пазарниот хит „Nissan Qashqai“ нема да добие дизајн кој е различен од сегашната генерација, но ќе има големи промени во погонот. Пазарното…

 • Ford пронајде начин како да ги заштити велосипедистите (фото+видео) 

  Ford пронајде начин како да ги заштити велосипедистите (фото+видео) 

  Компанијата „Ford“ претстави прототип на „паметна“ облека која ќе им овозможи на велосипедистите да патуваат посигурно. Благодарение на тоа, тие ќе можат да користат сигнали…

 • Mercedes го возеше EQA низ Сицилија (видео)

  Mercedes го возеше EQA низ Сицилија (видео)

  За неколку години „Mercedes“ ќе започне со испорака на својот прв целосно електричен автомобил од „C“ сегментот Најавен како „Concept EQA“ во текот на минатата…

 • BMW го претстави серискиот Series 8 (фото+видео)

  BMW го претстави серискиот Series 8 (фото+видео)

  Германскиот производител на „BMW“ официјално го претстави новото купе кој ќе се нарекува „Series 8“. Дизајнот на автомобилот е во стилот на истиот концептен модел…

 • Ford Mustang Shelby GT350 зa 2019-та (фото)

  Ford Mustang Shelby GT350 зa 2019-та (фото)

  „Ford“ го подобри моделот „Mustang Shelby GT350“ зa 2019-та, a во центарот на вниманието беа аеродинамиката, шасијата, суспензијата и гумите. Речиси ова е истиот автомобил…

 • Taycan е првиот целосно електричен спортски автомобил на Porsche (фото+видео)

  Taycan е првиот целосно електричен спортски автомобил на Porsche (фото+видео)

  Иднината на електричната мобилност е уште еден чекор поблизу: Сериското производство на првиот целосно електричен автомобил на Porsche ќе започне следната година. Концептот Mission E…

 • Opel најави нов спортски модел

  Opel најави нов спортски модел

  Германскиот производител „Opel“, кој од минатата година е под капата на групациајта „PSA“, го најави својот нов спортски автомобил. Последниот вистински „спортист“ од „Opel“ беше…