Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,300.00 0.04%    GRNT 820.77 1.32%    KMB 5,051.35 0.95%    MPT 37,423.15 1.12%    MTUR 4,600.00 2.22%    OHB 6,426.63 -0.24%    OKTA 4,149.00 4.87%    POPK 14.00 0%    REPL 63,000.00 0%    RZLE 37.00 5.71%    RZLV 72.27 3.24%    RZUS 137.71 -0.25%    SBT 2,000.00 -4.25%    STB 951.72 0.07%    TEL 275.00 0%    TETE 2,224.70 -2.85%    TNB 13,774.92 1.56%    TTK 954.62 0.49%    UNI 2,556.67 0.56%    ZPKO 2,857.00 -0.03%    

Овој дрон ве следи додека спортувате (видео)

Време: 13:34

Датум: јули 13, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Дроновите имаат бројни можности. Тие можат да испорачуваат пратки, да одржуваат мисии за пронаоѓање и спасување, како и да снимат кадри од високо.

Овие машини не само што стануваат сé пософистицирани, но и ги развиваат своите квалитети во различни правци.

„Airdog“ е стартап за производство на дронови кои по наведувањето на конкретни параметри можат да следат корисникот од воздух, додека тој врши некаков вид екстремни активности, како возење на мотоцикл, сурфање, качување и слично.

„Airdoh ADII“ го следи движењето благодарение на нараквици, во кои има „GPS“. Самиот дрон е опремен со водоотпорна нараквица која се нарекува „AirLeash“ и се користи за нанесување на брзи корекции во текот на летот.

„AirLeash“ ја заменува потребата од далечина, смартфон или некаков друг уред преку кој ја контролирате машината додека е во воздух. Последното е особено погодно кога вежбате даден спорт и сакате тоа да биде снимено.

„Целта не е да се пилотира рачно. Целта е да се снимите себе си во движење, во момент во кој не сакате да мислите за никакви технологии“, вели извршниот директор и ко-основач на компанијата Едгарс Розенталс, цитиран од страна на „CNN“.

Пазарот на дронови за спорт дефинитивно се развива во последните неколку години. „Airdog“ го пушти својот прв „следи ме“ дрон уште во 2015-та година. Подобрениот производ ја вклучува функција која му овозможува на корисникот да програмира и на тој начин да трасира патот и однесувањето на дронот „ADII“.

Ако сакате пример да возите велосипед низ карпест предел, можете да ја обележите рутата преку апликацијата на „Airdog“ или преку екранот на „AirLeash“ кои се синхронизирани со „Google Earth“.

Така дронот ќе ве следи по зацртаниот пат, избегнувајќи препреки како дрвја или згради. Дронот може понатаму да се прилагоди на вашите движења или да ве снима и да се врти во круг околу вас.

Машината е со димензии кои овозможуваат да ја носите во вашиот ранец. Слично на конкуренцијата, „ADII“ не се нуди со сопствена камера, па корисниците ќе имаат потреба од „GoPro Hero 5“, која е компатибилна со дронот. „ADII“ се продава за 999 долари за корисниците кои платиле за претходна нарачка во платформата „Kickstarter“. За нив, дронот ќе дојде до нивните домови во месец август оваа година, за сите останати цената евентуално ќе биде во износ од 1.500 долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Институтот Ifo остро ја намали прогнозата за раст на германската економија

  Германскиот институт „Ifo“ е најновиот, кој ги намали драстично своите предвидувања за растот на најголемата европска економија во оваа и следната година, повикувајќи се на…

 • СП 2018: „Самураите“ со шок-терапија за Колумбија (видео)

  СП 2018: „Самураите“ со шок-терапија за Колумбија (видео)

  Јапонија имаше совршен старт на Светското првенство во Русија, откако со 2:1 ја совладаа фаворизираната Колумбија, која на стартот остана со играч помалку по бизарниот…

 • Google ја пушта својата услуга YouTube Music низ цела Европа

  Google ја пушта својата услуга YouTube Music низ цела Европа

  „Google“ објави дека од денес музичката стриминг услуга „YouTube Music“ е достапна во Европа, станувајќи директна конкуренција со услугите на „Spotify“, „Deezer“ и „Apple Music“.…

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Почна фестивалот на комедијата „Гола месечина“

  Почна фестивалот на комедијата „Гола месечина“

  Со урнебесната повеќепати наградувана босанска претстава „Једваносимсобоакаломистобо“ од Нејра Бабиќ и Алеш Курт, вчеравечер беше отворен меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“. Се работи за…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Логистичките центри во Европа продолжуваат да растат

  Индустриските и логистичките имоти се европскиот најпродаван сектор за недвижнини во првиот квартал од 2018-та година, со раст од 21 отсто на 7,6 милијарди долари,…

 • BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  BMW Series 8 Coupe од сите агли (видео)

  Германскиот производител објави три видеа со детални снимки од своето ново луксузно купе. „BMW“ на средината на јуни претстави ново големо купе и така официјално…

 • Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Николовски: Со окрупнување на земјоделското земјиште до поконкурентно производство

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска ја отвори десеттата по ред интернационална работилница ЛЕНДНЕТ, која оваа година се фокусира на најдобрите легислативни…

 • Спектакуларен хотел во кој уживаа лидерите Трамп и Ким Јонг-ун (фото+видео)

  Спектакуларен хотел во кој уживаа лидерите Трамп и Ким Јонг-ун (фото+видео)

  Станува збор за хотелот „Capella“ сместен на островот Сентоса во Сингапур, долго се шпекулирало на прашањето за тоа каде ќе бидат сместени Трамп и Ким,…