19 април, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕТинктура од жалфија која ќе ви помогне при проблеми со непцата

Тинктура од жалфија која ќе ви помогне при проблеми со непцата

Тинктурата од жалфија помага при проблеми со непцата и одлично ја дезинфицира усната шуплина.

За нејзината подготовка потребно ви е:

– 1,5 лажица жалфија

– 5 дл вода

– лажица сол

– 0,5 дл алкохол (70 %)

Подготовка:

Водата ставете ја во сад на оган и додадете ја солта и кратко варете, потоа додадете ја исушената жалфија и повторно кратко варете. Оставете да се олади, процедете и додадете го алкохолот. Плакнете ја устата со добиената тинктура повеќе пати во денот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП