2 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОМонако го сруши Дортмунд на Вестфален

Монако го сруши Дортмунд на Вестфален

Фудбалерите на Монако стекнаа предност по првиот четвртфинален натпревар, во Лигата на шампионите, откако на „Вестфален“ во Дортмунд, ја победија Борусија со 3:2.

Монако максимално го искористи шокот во кој се најдоа играчите на Борусија, по терористичкиот напад врз нивниот автобус и стекнаа голема предност пред реваншот на кој ќе бидат домаќини.

Борусија лошо го одигра првиот дел и му дозволи на Монако да стекне предност од два гола.

На головите на Монако, му претходеше пеналот кој го промаши Фабињо, потоа најпрвин Мбапе во 19-та, а потоа и Бендер (авто гол) во 34-та минута постигнаа голови.

Борусија во вториот дел намали преку Дембеле во 57-та минута, но Мбапе со својот втор гол 20 минути подцна ја врати предноста на Монако од два гола. Конечниот резултат го постави Кагава во 84-та минута.

Реванш натпреварот на „Луј Втори“ ќе се одигра наредната среда.