4 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОРакометарките на Вардар го совладаа Митјиланд

Ракометарките на Вардар го совладаа Митјиланд

Ракометарките на Вардар се блиску до пласман на завршниот турнир во Лигата на шампионите, откако во неделата во Данска, го совладаа Митјиланд 26:28 (12:18).

Вардарки, гостуваа во Данска, во првиот четвртфинален натпревар во Лигата на шампионките, забележаа победа, но како и на претходните неколку натпревари, демонстрираа несигурност во второто полувреме, кога на противничките им дозволија целосно враќање во натпреварот.

Тактичко изненадување за Митјиланд беше зоната 5-1, со Кликовац која беше најистурена во таа зона. Таквата одбрана целосно од ритам ги исфрли бековите на Митјиланд, а топките кои ќе ја минеа зоната во најголем дел ги бранеше одличната Лејно.

Цврстата одбрана, придонесе „црвено-црните“, да декуваат разиграно во нападот, каде Пенезиќ, Лакрабер и Лазовиќ се погрижија во финишот на првиот дел Вардар да ја стекне максималната предност од седум гола, а по 30 минути да има на своето конто шест голови повеќе од противничките (12:18).

Сепак, нивото на играта од првото полувреме ракометарките на Вардар не успеаја да го пренесат и во второто.

Митјиланд успеа во 41.минута да се доближи на негатива од три гола (19:22), но до 47-та Вардар ја врати предноста која ја имаше на полувремето (20:26).

Потоа следуваше период во кој Вардар имаше „празен од“, период проткаен со технички грешки избрзани шутеви, по кој Митјиланд до 55.минута се доближи на само гол негатива (25:26), а потоа и не реалзириа напд за израмнување.

До крајот на натпреварот Вардарки сепак ги одбија нападите на домаќинките и да забележат победата 26:28, која со голема веројатност ќе ги однесе на завршниот турнир.

Најефикасни во редовите на Вардар беа Пенезиќ со седум и Лакрабер со пет голови, а Лејно имаше 12 интервенции.

Реваншот во Скопје Вардар и Митјиланд ќе го одиграат наредната сабота со почеток во 17:30 часот.