4 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОПМФЛ, 22.коло: Победи на фаворитите

ПМФЛ, 22.коло: Победи на фаворитите

Вардар тешко стигна до бодовите против „фенерџијата“ Брегалница, Шкендија убедливо славеше над Победа, Работнички во дербито го победи Пелистер, Силекс очекувано славеше над Македонија ЃП, а Шкупи победи против Ренова, во натпреварите од 22.коло во ПМФЛ.

Вардар во самиот финиш спречи сензација против последнопласираната Брегалница. Актуелниот шампион победи со 2:0 со головите на Блажевски и Петковски постигнати во 88. и 90.минута.

Шкендија со рутинска игра ја совлада Победа. Триумфот го најави Меѓедовиќ по 120 секунди игра, а во второто полувреме голови постигнаа Вујчиќ, Ибраими и Жуниор.

Пелистер во дербито, кое се одигра во Охрид, го пречека Работнички и загуби 0:1. Единствениот гол го постигна Елмас во 61.минута.

Резултати, 22.коло:
Вардар-Брегалница 2:0
Шкендија-Победа 4:0
Шкупи-Ренова 3.2
Силекс-Македонија ЃП 4:2
Пелистер-Работнички 0:1

Табела: 1. Вардар 50, 2. Шкендија 44, 3. Работнички 36, 4. Пелистер 36, 5.Силекс 31, 6. Ренова 28, 7. Шкупи 21, 8. Победа 19, 9. Македонија ЃП 16, 10. Брегалница 11.