23 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОКарпош Соколи го совладаа Задар

Карпош Соколи го совладаа Задар

62832799658bdde129854f474667705_w640

Кошаркарите на Карпош Соколи го совладаа Задар 85:79 во последниот натпревар од претпоследното, 25-то коло, во АБ А лигата. Соколите, во за нив натпревар без резултатско значење славеа над хрватскиот тим со што ја оставија Крка во игра да избори опстанок во лигата.

Задар во Скопје бараше победа која ќе му го обезбедеше опстанокот во АБА лигата и една четвртина го делеше од остварување на целта. Карпош Соколи пресвртот го направи во последните 10 минути, односно во последнта четвртина која ја доби со 28:19.

Пери одиисгра брилијантен меч го заврши со 26 поени, шест асистенции и пет скокови, Зековиќ постигна 17 кошеви, а Лабовиќ имаше учинок од 16 поени и 7 скокови.

Кај Задар се истакнаа Бараќ со 22 поени и 10 скокови, односно Брзоја со 14 поени и 12 скокови.

Во пресрет на последното коло Задар има една победа повеќе од последнопласираната Крка. Во последното коло Задар ќе ја пречека Олимпија, а Крка ќе игра против Цибона.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП