24 февруари, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕМешавина од две состојки која лекува повеќе од 10 болести

Мешавина од две состојки која лекува повеќе од 10 болести

dsc06916

Мешавината од сусам и мед е одличен извор на железо, магнезиум, калциум, манган, омега 3 и 6 масни киселини…

Медот со сусам е комбинација која би требало почесто да се најде во вашето мени. Не само поради одличниот вкус, туку и поради фактот дека е одлична ризница на здравјето.

Оваа природна смеса е одличен извор на витамини, особено оние од групата Е, А и Б, како и минерали и омега 3 и 6 масни киселини. Се препорачува да се консумира наутро на празен стомак.

Сусамот и медот во комбинација го зајакнуваат имунитетот, ја намалуваат желбата за слатки, лекуваат констипација, стомачни проблеми и се исклучително благотворни во случаите со гастритис, колитис и чир. Покрај тоа, оваа мешавина ги зајакнува коските, ги стимулира менталните активности, ја зголемува физичката издржливост и го подобрува квалитетот на здравјето на косата и кожата.

Начин на подготовка

Оваа паста лесно се подготвува, едноставно само помешајте една лажица мед и една лажица сусам. Оваа количина има околу 155 калории, 8 грама масти, 21 гр јаглени хидрати, 1 грам влакна и 3 грама протеини.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП