2 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОЦрвена Звезда лесно ги совлада Карпош Соколи

Црвена Звезда лесно ги совлада Карпош Соколи

simonovic-680x365_c

Кошаркарите на Карпош Соколи претрпеа вистинска катастрофа 61:98 во пресметката со лидерот во АБА лигата Црвена звезда. Карпош со овој пораз стави крај на серијата од осум последовни победи на домашен терен.

„Соколите“ во минатото и во ова 23.коло, во АБА лигата, забележаа два убедливи порази. По поразот во Подгорица од Будуќност 61:95, скопскиот тим ја почувствува моќта на шампионот, кој настапи без Дангубиќ, Бјелица и Волтерс.

Почетокот на мечот му припадна на Карпош, по пет минути игра тимот на Драган Николиќ водеше 18:8, но Црвена звезда лесно направи пресврт. На полувреме „црвено белите“ водеа 37:49, благодарение на неверојатниот шут за два поени. Играчите на Црвена звезда погодија 22 од 24-те обиди за два поени во првото полувреме, а крајот имаа само седум промашувања за два поени (31/38).

Во вториот дел Црвена звезда дополнително ја засили играта во одбраната, од која само ја зголемуваше предноста, а до максималните 37 поени, стигна на 18 секунди до крајот со тројката на Гудуриќ.

Во лошото издание на Карпош Соколи преодна оценка заслужија само центрите Лабовиќ и Трајковски кои постигнаа 20, односно 18 поени.

Во редовите на Црвена звезда сите играчи постигнаа поени, седуммина имаа двоцифрен број на поени, а најефикасни беа Митровиќ со 15 и Кузмиќ со 14 поени.

По 23 одиграни натпревари Црвена звезда има учинок од 22 победи и еден пораз, додека Карпош Соколи останаа на девет победи, а го запишаа 14-от пораз.