23 јуни, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОТотенхем со пресврт славеа во Саутемптон

Тотенхем со пресврт славеа во Саутемптон

tot

Фудбалерите на Тотенхем со пресврт славеа во Саутемптон 4:1, во последниот натпревар од 18.коло во англиската Премиерлига.

На „Сент Мерис“, домаќинот поведе по 120 секунди игра, кога Ван Дајк со глава го совлада Љорис.

По примениот гол Тотенхем ја презеде контролата врз играта и успа да израмни во 19.минута со голот на Деле Али.

Целосен пресврт Тотенхем направи во вториот дел, Кејн погоди за 1:2 во 52.минута, а 15-тина минути подцна истиот играч не успеа да реализира удар од белата точка. На пеналот му претходеше прекршокот на Радмот поради кој дефанзивецот на Саутемптон доби црвен картон.

Победата на лондончани ја потврдија Сон во 85-та и Деле Али во 87.минута.

Тотенхем со оваа победа се врати на петтото место на табелата со 36 бодови, еден помалку од четвртопласираниот Арсенал.