10 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОРомантичарите го прегазија Вардар, трагичар голманот Гачевски

Романтичарите го прегазија Вардар, трагичар голманот Гачевски

%d0%b0%d0%b0%d0%b0

Работнички му го нанесе првиот првенствен пораз на Вардар, откако попладнево во рамките на 15-коло, славеше со 3:0 (1:0). Поразот на Вардар го искористи Шкендија и со триумфот во Ѓорче Петров ја намали разликата во однос на лидерот на четири бода.

Фудбалерите на Работнички ја прекинаа негативната низа против градскиот ривал Вардар која траеше уште од април 2014 година и со три гола ја вратија неизвесноста во шампионската трка.

Централана фигура на натпреварот беше голманот Гачевски кој му го подари првиот гол на Работнички, кај вториот можеше и мораше подобро да реагира, а потоа непотребно направи пенал од кој Работнички го постигна третиот гол.

Работнички со јасна цел, да ја сочува својата мрежа и да го нападне Вардар од полуконтра и контра влезе во натпреварот и на крајот таквата определба му донесе победа.

За разлика од противникот Вардар во текот на целиот меч делуваше анемично и неорганизирано, без јасна цел во играта, а дополнителни проблеми на тимот му направи голманот Гачевски со своите лоши интервенции.

Работнички првиот гол го постигна преку Сахити во 33.минута. Силјановски од левата страна упати нешто помеѓу шут и центаршут, лесна топка, но не и за Гачевски, таа помина низ неговите раце, а на гол линијата Сахити ја смести во голот.

Во второто полувреме Асани ја имаше шансата на мечот, но младиот напаѓач на Вардар во 70.минута од еден метар го промаши голот.

Казната за промашувањето стигна десет минути подоцна, кога Ерера упати удар од 25 метри, Гачевски само ја одби топката, на која налета Дурански и погоди за 2:0.

Конечниот резултат го постави Ивановски од пенал во 92.минута. Претходно Гачевски непотребно го сруши Марковски во својот шеснаесетник.

Киксот на Вардар го искористи Шкендија која славеше над Македонија ЃП со 4:0 и ја намли предноста на лидерот на четири бода. Два гола постигна Хасани, а по еден Ибраими и Положани.

Резултати, 15.коло:

Пелистер-Шкупи 2:0

Ренова-Силекс 2:2

Брегалница-Победа 2:3

Македонија ЃП-Шкедија 0:4

Работнички-Вардар 3:0

Табела: 1. Вардар 34, 2. Шкендија 30, 3. Пелистер 28, 4. Работнички 23, 19, 5. Ренова 20, 6. Силекс 19, 7. Шкупи 15, 8. Победа 14, 9. Македонија ЃП 10, 10. Брегалница 9.